Метр Юзеф Едер – один з “батьків” львівської фотографії

0
672
Метр Юзеф Едер - один з

Юзеф Едер (1831-1903) – один з перших, та один з найкращих фотографів Львова за всю його довгу історію. Його вважають вчителем практично всіх наступних поколінь львівських фотографів, в тому числі, й таких непересічних майстрів як уславлений Едвард Тшемеський…

Реклама фотоательє Юзефа Едера у Львові. XIX сторіччя
Реклама фотоательє Юзефа Едера у Львові. XIX сторіччя

Нажаль, біографічних відомостей щодо життя фотографа практично не зберіглося, ми навіть не маємо відомого зображення Едера – людини, яка, за своє життя, виконала портрети багатьох тисяч інших персон… Проте, досить добре висвітленим є львівський період діяльності майстра, адже, саме тут він створив свої найкращі роботи.

Вид на початок вулиці Ягеллонської (Гнатюка) у Львові. Ліворуч - будівля готелю "Англійський" - у дворі якого знаходилось фотоательє Едера. Нині тут знаходиться музей етнографії. Фото др. пол. XIX ст.
Вид на початок вулиці Ягеллонської (Гнатюка) у Львові. Ліворуч – будівля готелю “Англійський” – у дворі якого знаходилось фотоательє Едера. Нині тут знаходиться музей етнографії. Фото др. пол. XIX ст.

Від 1861 по 1888 роки Едер провадив фотоательє у готелі “Англійський”, за адресою вулиця Карла Людвіга, 15 (нині пр-т Свободи). До 1865 року його кампаньйоном по роботі у Львові, пізніше у Станіславові та Яссах був Бернард Бранд.

Вид на храм Святого Юра у виконанні фотоательє Юзефа Едера. Др. пол. XIX ст.
Вид на храм Святого Юра у виконанні фотоательє Юзефа Едера. Др. пол. XIX ст.

Ательє метра являло собою одноповерховий павільйон у подвір’ї готелю “Англійський”, на фасаді якого була вивішена так звана фотографічна шафка із зразками фотопродукції.

Портретна фотографія у виконанні ательє Едера. Друга третина XIX ст.
Портретна фотографія у виконанні ательє Едера. Друга третина XIX ст.

Юзеф Едер був учасником та неодноразовим призером багатьох виставок: сільськогосподарсько-промислової у Львові (1877 року), у Відні (1873, 1878). Діяльність його була багатогранною – відомими є його серії робіт з видами залізниць Австро-Угорської імперії, портретна фотографія, види міст – зокрема широкоформатна панорама Львова, палаців, пейзажі…

Вид Львова у виконанні Юзефа Едера. Поосередині - синагога Темпль. Фото др. третини XIX ст.
Вид Львова у виконанні Юзефа Едера. Поосередині – синагога Темпль. Фото др. третини XIX ст.

Після 1888 року Едер працював у Станіславові (нині Івано-Франківськ), його працю продовжив син – Владислав Едер.

Використані джерела :

Історія львівської фотографіїhttp://pl.wikipedia.org/ , Львів на фотографії – 3

Напишіть відгук

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.