Львівський музей Михайла Грушевського запрошує на великодню виставку

498
Ікона на дереві з колекції Андрія Цибка
Ікона на дереві з колекції Андрія Цибка

6 квітня 2023 р. о 16 год. у Державному меморіальному музеї Михайла Грушевського у  Львові (вул. І.Франка, 154)  відбудеться відкриття великодньої виставки «І воскрес у третій день, згідно з Писанням».

Запропоновані до огляду хатні ікони Буковини, Гуцульщини та Покуття, виконані народними майстрами цих реґіонів у ХІХ ст., сирні фігурки, пасківник та писанки останньої чверті ХХ ст. є частиною збірки народного та сакрального мистецтва львівського колекціонера, члена Наукового товариства ім. Т. Шевченка, співзасновника Інституту колекціонерства українських мистецьких пам’яток при НТШ у Львові Андрія Цибка.

Афіша виставки «І воскрес у третій день, згідно з Писанням»
Афіша виставки «І воскрес у третій день, згідно з Писанням»

Колекція сформована впродовж 80-х– 90-х років минулого століття шляхом експедицій друзів-колекціонерів, згодом співзасновників ІКУМП при НТШ у Львові: Тараса Лозинського, Юрія Юркевича, Любомира Яремчука та Андрія Цибка.

Особливо цікавим розділом виставки є ікони на склі. У ХІХ ст. в країнах Східної Європи, що належать до Карпатського регіону (Румунія, Словаччина, Польща), на ґрунті місцевого народного іконопису на дереві ікона на склі стає самобутнім яскравим видом народного мистецтва. Саме в цей час ікона на склі заполонила прикарпатські регіони України – Покуття, Гуцульщину, Буковину, що входили на той час до Австро-Угорської імперії. Порівняльний аналіз художньо-стильових ознак іконопису на склі названих територій Східної Європи переконливо засвідчує, що в кожному з етнографічних регіонів ікони малювались місцевими народними майстрами.

Пасківник, сирні фігурки та писанки з колекції Андрія Цибка
Пасківник, сирні фігурки та писанки з колекції Андрія Цибка

З 2003 року популяризацією народного мистецтва, зокрема ікони на склі, активно займається Інститут колекціонерства українських мистецьких пам’яток при Науковому товаристві ім. Т. Шевченка у Львові, створений гуртом львівських колекціонерів. Силами Інституту світ побачили альбоми з репродукціями хатніх ікон: «Мистецтво Гуцульщини та Покуття»,Київ, 2002 р., «Народна ікона на склі»,Львів, 2008 р., «Народна ікона Чернігівщини», Львів, 2015 р. Дані видання теж будуть представлені на експозиції.

Софія ЛЕГІН

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.