Львів, якого уже немає, або зниклий будинок на проспекті Свободи

5746
Львів, якого уже немає, або зниклий будинок на проспекті Свободи
На світлинах, що зображують Гетьманські вали (сучасний пр. Свободи) кінця ХІХ ст.-першої третини ХХ ст. ми можемо бачити довжелезний будинок, який займає фактично увесь парний бік проспекту від Костелу єзуїтів до Національного музею і якого на сучасній карті міста Лева уже не має — будівлю Головного державного фінансового управління (Izby Skarbowej).
К.Ауер. Фінансова дирекція, 1846-1847 рр.
Будинок фінансового управління на літографії Карла Ауера, 1846-1847 рр.
Будинок губерніального уряду, стояв перед сучасними адресами пр.Свободи №16 і 18. Це була довжелезна триповерхова споруда, яку ще називали “Дикастеріальним будинком”. Тут розміщувались Цісарсько-королівська фінансова дирекція, архів кадастральних карт і планів та різноманітні канцелярії. Щось на зразок теперішньої податкової установи.

Будинок Головного державного фінансовго управління на Гетьманських валах , кін. ХІХ ст.
Будинок Головного державного фінансового управління на Гетьманських валах , кін. ХІХ ст.
Утворилась ця будівля після ліквідації ордену єзуїтів у 1773 р. Першу частину будинку (крило від пл.Св.Духа і Єзуїтського костелу) було зведено у 1792-1800 рр. Друге крило було добудоване у 1838-1844 рр. за проектом Юрія Ґлоговського в стилі “ощадного” чи “зразкового” класицизму, який у Львові називали “касарняним”.
Будинок Головного державного фінансовго управління на Гетьманських валах , кін. ХІХ ст.
Будинок Головного державного фінансового управління на Гетьманських валах , кін. ХІХ ст.-поч. ХХ ст.

Добудоване крило захопило і частину площі “Каструм”, а після зведення Промислового музею (сучасний Національний музей у Львові ім.Андрея Шептицького) ця частина дикастеріального будинку частково закривала фасад музею, що ми можемо бачити на старих поштівках. Через це на почакту ХХ ст. споруду частково розібрали, скоротивши фасад на три віконні осі.

Промисловий музей, поч. ХХ ст. (праворуч фрагмент будівлі фінансового управління)
Промисловий музей, поч. ХХ ст. (праворуч фрагмент будівлі фінансового управління)
В 1911 році магістрат розглянув і забракував поданий проект нового пятиповерхового будинку Фінансової дирекції, який повністю закривав вид на Єзуїтський костел з проспекту. У 1939 р. в будинку розмістили казарми військ НКВС. Під час Другої світової війни споруда була зруйнована бомбардуванням, тож у 1942-1947 р. її розібрали і розбили новий сквер вздовж задніх стін колишньої єзуїтської колегії, середньої школи №62 та колишньої промислової школи.
Площа Св. Духа. Зліва зруйнований будинок фінансового управління, 1941 р.
Площа Св. Духа. Зліва зруйнований будинок фінансового управління, 1941 р.
Між єзуїтською колегією і промисловою школою збереглась частина високого муру міста. Проведеною реконструкцією було відкрито парадні входи зі сторони бульвару до вказаних будинків. В колегії розмістився механічний технікум, пізніше – палац піонерів; з 1985 р. це другий корпус СШ №62, а в частині будинку промшколи – будівельний технікум, пізніше – управління раднаргоспу і, нарешті,- економічний факультет Львівського університету.

Між будівлями радянські архітектори планували спорудити велику парадну арку, але проект відхилили, щоб зберегти фрагмент середньовічного Високого муру, який є пам’яткою архітектури національного значення. В часи незалежності між цими будинками звели ресторани «Вежа крамарів» і «Княжий келих».

пам'ятник на честь львівських броварів
Пам’ятник на честь львівських броварів, 2017 р.

Біля веж 9 травня 2011 р. відкрили бронзовий памятник на честь львівських броварів, авторства скульптора Володимира Цісарика.

Софія ЛЕГІН

Джерела:

       1. Бірюльов Ю. Два століття головної вулиці Львова // Галицька брама, лютий 1998, № 2.
       2. Лемко І. Цікавинки з історії Львова. – Львів: Апріорі, 2011
       3. Мельник І. Краківське передмістя та західні околиці Королівського столичного міста Львова. – Львів: Центр Європи, 2011
       4. Шишка О. Гетьманські Вали — проспект Свободи // Галицька брама, лютий 1998, № 2

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.