Львів Веслава Снядецького

1425
Львів Веслава Снядецького

18 квітня 1926 року у польському місті Лодзь народився хлопчик. Усе своє життя він присвятив мистецтву – графіці, портретові, а згодом і кіноіндустрії. У його житті була і слава одного з творців польських культових фільмів і поразка Армії Крайової, у рядах якої служив під час війни. В його житті було багато доріг, одна з яких привела до Львова.

Веслав Снядецький. Джерело: http://tokis.pl/
Веслав Снядецький. Джерело: http://tokis.pl/

«Веслав Снядецький (Wiesław Śniadecki) (1926−1996), випускник права на Лодзькому Університеті (1950) і Державної Вищої Школи Образотворчих мистецтв у Лодзі (з 1959). Художник, художник-постановник театру і кіно, солдат Армії Крайової» − читаємо у короткій біографічній довідці на сайті Internetowa Baza Filmu Polskiego. Розлогішої інформації в інтернеті годі шукати. Лише читаючи про творців таких польських фільмів, як «Чотири танкісти і собака», «Все на продаж» надибуємо прізвище Снядецького. Саме він створював декорації та сценографію для найвідоміших польських фільмів 70 – 80 років минулого століття. Варто також сказати про те, що Снядецький співпрацював із Анжеєм Вайдою та Олександром Сцібор-Рильським, відомим завдяки своїм фільмам «Людина із заліза» та «Людина із мармуру».

Два титани польського кіно – Веслав Снядецький та Олександр Сцібор-Рильський. Джерело: http://fototeka.fn.org.pl
Два титани польського кіно – Веслав Снядецький та Олександр Сцібор-Рильський. Джерело: http://fototeka.fn.org.pl

Веслав Снядецький був чудовим графіком, працював у жанрі портрета. Він залишив нам чимало образів вже минулої епохи, панорам Щецина, Сандомира і Тарнобжега. І Львова звичайно. Саме про ці зображення ми і хочемо вам розповісти.

У січні – лютому 2015 року в Клубі музики та літератури у Вроцлаві (Klub Muzyki i Literatury we Wrocławiu) було організовано виставку пам’яті Єжи Гурського – керівника «Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich» в Лєгниці. На цій виставці всім охочим вдалося побачити свіжий погляд на Львів очима відомого польського митця – Веслава Снядецького.

Ось струнким рядом постали кам’яниці Чорна, Тривіконна і Королівська на площі Ринок. Під їх стінами вирує життя, як і сто і триста років тому. Людські тіла ніби розпливаються на фоні цих будинків, як розчиняється буденна метушня на циферблаті часу.

Кам’яниці на площі Ринок. Рисунок В. Снядецького. Джерело: http://www.klubmil.pl/
Кам’яниці на площі Ринок. Рисунок В. Снядецького. Джерело: http://www.klubmil.pl/

Буйна весняна зелень ховає у собі Вірменську катедру. ЇЇ древні стіни, збудовані ще у ХV столітті, пам’ятають багато зустрічей і розлук, очей піднятих в небо і сліз що билися дощем об землю. Вони без сумніву пам’ятають і ту мить коли папером ковзав грифель олівця, силкуючись передати рукою митця їх велич і красу.

Вірменська катедра у виконанні Веслава Снядецького. Джерело: http://www.klubmil.pl
Вірменська катедра у виконанні Веслава Снядецького. Джерело: http://www.klubmil.pl

Між Каплицею Боїмів та Латинською катедрою проглядається вежа львівської ратуші. Вона ніби грає з нами у піжмурки, як майбутнє, що його уже видно. Воно уже перед нами, але шлях до нього ще далекий, вимощений бруківкою минулого поміж стін, які творилися історією.

І хай буде над цим містом спокій. Хай воно береже його і буде таким самим прекрасним, як у ті дні коли Домініканський собор та Успенська церква купалися в буйності зелені.

Панорама Львова. Фото Сергія Гуменного
Панорама Львова. Фото Сергія Гуменного

Лише вежа Корнякта високо здіймала свою голову і дивилась на схід, слухаючи шурхіт листя та чекаючи день завтрашній.

Сергій ГУМЕННИЙ

Джерела:

  1. filmpolski.pl
  2. http://fototeka.fn.org.pl
  3. http://www.klubmil.pl/wystawy/archiwum-z-2015-roku/1019-07012015-udostpnienie-wystawy-pt-qlwow-w-graficeq-
  4. http://tokis.pl/newsroom/znakomity-malarz-scenograf-teatralny-i-filmowy-pokochal-tuchole/

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.