“Львів у XVI столітті: місто конфліктів та порозумінь “, або книга, яку варто почитати

672
Панорама Львова Абрагама Гоґенберґа/Ауреліо Пассаротті, 1617-1618
Панорама Львова Абрагама Гоґенберґа/Ауреліо Пассаротті, 1617-1618

Сьогодні, 18 вересня 2019 року,  у Львові розпочинає свою роботу вже 26 Книжковий форум. Попри величезне різноманіття програми, сьогодні хочемо звернути вашу увагу на книжку, яка номінується на конкурс в номінації “Наукова література” – книжку Ольги Гуль “Львів у XVI столітті: місто конфліктів та порозумінь “.  

Дослідження проведене в рамках соціальної історії. Для характеристики тогочасного Львова авторка опрацювала неопубліковані раніше документальні матеріали, що зберігається в архівах України та Польщі. У книзі згадуються як відомі історичні постаті – представники родин Корняктів, Шольців, Боїмів, Кампіанів чи Вільчків, так і львів’яни, про яких „джерела кричать”, а історія „мовчить”.

Сторінка з актової книги міста Львова за 1594 року
Сторінка з актової книги міста Львова за 1594 року

“Я об’їхав пів-Європи, побував у найславетніших містах світу, але в жодному не бачив стільки хліба, як тут приносять на ринок, і майже кожен чужинець знайде таке печиво, як у своїй країні… У цьому місті, як і у Венеції, стало звичним зустрічати на ринку людей з усіх країн світу. Кожен, якою б мовою не говорив, знайде тут і свою…”, – так описав Львів наприкінці XVI ст. Мартін Ґруневеґ. Відомий мандрівник-купець був уродженцем Ґданська (найбільшого осередку тогочасної Східної Європи) та походив із заможної сім’ї, тому можемо припустити, що він, хоча й прожив у місті над Полтвою близько двох десятиліть, все ж дивився на Львів, як сучасні європейці, для яких тут усього вдосталь, все значно цікавіше та приправлене легкими нотами східного колориту. А яким видавався Львів місцевим мешканцям – полякам, німцям, українцям (русинам), вірменам та євреям? Чи був він для них таким же “центром світу”? Чи розуміли вони, що проживають в одному з найважливіших торговельних осередків Східної Європи, у королівському місті, що згідно з маґдебурзьким правом, могло сформувати інституції самоврядування? Чи усвідомлювали мешканці Львова, які привілеї можуть отримати від проживання та діяльності на цій території і чи використовували сповна можливості мультикультурного міста? Відповісти на ці запитання можна знайти на сторінках цієї книги.

Книжка Ольги Гуль "Львів у XVI столітті: місто конфліктів та порозумінь"
Книжка Ольги Гуль “Львів у XVI столітті: місто конфліктів та порозумінь”

Гуль О. Львів у XVI столітті: місто конфліктів та порозумінь / НАН України. Інститут українознавства ім. І. Крип’якевича; Львівське відділення Інституту української археографії та джерелознавства ім. М.С. Грушевського. Львів, 2018. 304 с.

Ольга Гуль
Ольга Гуль

Довідково. Ольга Гуль – молодша наукова співробітниця Інституту українознавства ім. Івана Крип’якевича НАН  України. Спупінь доктора наук з історії (PhD) здобула в Університеті Марії К’юрі-Склодовської (Польща). Після чого проходила стажування у Ягеллонському університеті, Вроцлавському та Варшавському університетах. Співавтор колективної монографії У ратуші міста Львова. Від бурмистрів до міських голів: Довідник / Упоряд. І. Мацевко, М. Мудрий. Львів 2016. Зараз працює над просопографічним дослідженням особового складу міської влади Львова XVI ст. Сфера наукових зацікавленя: історія міст і міщанства у період пізнього середньовіччя та ранньомодерного часу, міське самоврядування, міська влада Львова в XVI ст., історія буденності, біографії львівських міщан, історіографія міжвоєнного періоду, локальна історія.

Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ

Залиште відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.