Листування провідників та списки загиблих: на Львівщині знайшли архів УПА (відео)

708
Фото Гал-інфо, Олена Ляхович

Науковці Національного музею-меморіалу “Тюрма на Лонцького” досліджують повстанський архів, який нещодавно був переданий до музею. Документи повстанського архіву знайшли у Самбірському районі Львівської області, повідомляє Гал-інфо.

У віднайденому архіві десятки документів. Серед них є добре збережені і такі, які перебувають у вкрай критичному стані. Однак, науковці спробують їх врятувати, адже, за словами директора музею Руслана Забілого, усі ці матеріали є дуже цінними для істориків.

Найперше документи переклали спеціальним фільтрувальним папером, який має витягнути із них зайву вологу. Потім, як розповів директор музею, їх помістять у морозильні камери, щоб виморозити папір. Волога, яка залишиться кристалізується і розширить папір. Відтак, папір можна буде розгортати і відчитувати.

“Коли ми проведемо усі ці маніпуляції, зможемо це все відкрити і почати відчитувати їх. Документи можна відреставрувати. Нам траплялися матеріали і у набагато гіршому стані”, – розповів Руслан Забілий.

Фото Гал-інфо, Олена Ляхович
Фото Гал-інфо, Олена Ляхович

У документах часто фігурують Нижанковичі.

“В адміністрації ОУН були райони Нижанковичі та Меденичі. Це означає, що архів рівня надрайону. Ми встановимо за каталогами і структурою, до якого надрайону належали ці два райони, і будемо мати більше інформації”, – розповів Руслан Забілий.

Архів складається із звітів датованих 1946 – 1948 роками. Їх писали у звичайних шкільних зошитах, які потім архівували.

Фото Гал-інфо, Олена Ляхович
Фото Гал-інфо, Олена Ляхович

Найбільше дослідників зацікавили списки загиблих повстанців, але наразі відкрити їх неможливо, аби не втратити інформацію.

“Це дуже цікавий документ – “Список упавших. Репортажі”. Іншими словами – це список загиблих із описом того де, і за яких обставин вони загинули. Також є список арештованих, але його теж наразі відкрити неможливо. В архіві є списки депортованих під час сумнозвісної операції “Запад” – “Реєстрація вивезених на Сибір родин”. Вони у досить непоганому стані збереження. Є й робочий зошит зв’язкового, або референта пропаганди, він також потребує реставрації та консервації”, – зазначив Руслан Забілий.

Фото Гал-інфо, Олена Ляхович
Фото Гал-інфо, Олена Ляхович

Окрім того, в архіві міститься зібрана повстанцями інформація про тих, хто співпрацював з окупаційною радянською владою: списки комсомольців, інформація про установи Дрогобицького району, про місцеву адміністрацію. Уся ця інформація дуже детальна. Тут вказані прізвища і навіть місячна платня у карбованцях.

Особливо цікавими є документи, які надзвичайно добре збереглися і добре читаються.

“Це оригінальні документи – роздрукована переписка провідників. Зверніть увагу на звернення: “Друже Май!”. Це, така собі, робоча переписка. Йому писав повстанець на псевдо “Артим”. Датується вона 1947 роком”, – зазначив Руслан Забілий.

Фото Гал-інфо, Олена Ляхович
Фото Гал-інфо, Олена Ляхович

Цікаво, що при перегляді архіву на документі виявили листочок та залишки ґрунту.

“Те, що листочки потрапили між папери, означає що архів спершу був закопаний в землі. Згодом його викопали і переховали в бідон. Тобто, архів переховували принаймні два рази”, – сказав Руслан Забілий.

Окрім того, в архіві є низка документів радянського зразка: військові квитки, свідоцтво про народження, комсомольські квитки.

Фото Гал-інфо, Олена Ляхович
Фото Гал-інфо, Олена Ляхович

“Нашу увагу привернув один документ – комсомольський квиток із вкладеною у нього фотографією. На світлині чоловік у військовій радянській формі. Документ виданий на ім’я Богдана Площинського у лютому 1946 року. Потрібно пошукати це прізвище у списках комсомольців, які містяться у цьому архів”, – розповів Руслан Забілий.

Наразі науковці проводять першочергові рятувальні роботи, аби не втратити цінну інформацію.

Залиште відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.