Львівський бенефіс «Черкас»: останній корабель у Криму – перший на кіноекрані! (відео)

462
Допрем'єрний показ фільму
Допрем'єрний показ фільму "Черкаси". Фото Володимира Скоростецького

Створену на основі реальних подій 2014 року військову драму «Черкаси», про відчайдушний опір російським окупантам у Криму екіпажу тральщика ВМС України «Черкаси», мешканці Львова переглянули за тиждень до початку офіційного прокату стрічки у кінотеатрах України. 

Зі слів продюсерки фільму Марти Лотиш: «Ми (MKK Film service – прим. авт.)— львівська кінокомпанія, і для нас принципово важливо, щоб саме Львів відкрив наш допрем’єрний тур».

Оскільки до дати релізу фільму залишається ще тиждень, то заглиблюватись і розкривати сюжетну лінію ми не маємо права. Залишимо цю інтригу для глядача, який обов’язково оцінить і акторську, і режисерську і сценаристську роботу під час перегляду.

Більш сконцентруємось на тому, що глядацький зал у «Кінопалац Львів» у 58 Будинку офіцерів був заповнений на 100 відсотків. Цей фільм український глядач чекав. Наголосимо, що на прем’єру завітали й начальник Львівського гарнізону генерал-лейтенант Павло Ткачук, й міський голова Львова Андрій Садовий, і призначений нещодавнього голова Львівської ОДА Максим Козицький.

Допрем'єрний показ фільму "Черкаси". Фото Володимира Скоростецького
Допрем’єрний показ фільму “Черкаси”. Фото Володимира Скоростецького

Останній, перед початком перегляду, звернувся до громади підкресливши важливість патріотичного вибору українських військових моряків в Криму 6 років тому. «Вони не здалися ворогові на зло»: сказав голова Львівської ОДА.

Як вірно наголосили продюсери фільму Марта Лотиш та Ірина Кліменко, цей фільм не для «переглянути-сподобатись», а для того, щоби не залишити глядача байдужим, спонукати його замислитись. Під час спілкування із виконавцями головних ролей, акторами Євгеном Ламахом, Дмитром Совою та Олегом Щербиною, виникло дуже багато запитань від аудиторії. Зокрема, про бурхливу реакцію російських пропагандистів на фільм, який ще навіть й у прокат не вийшов. Багато людей оцінили відмінну операторську, акторську та режисерську роботу. Втім, знайшлися й критики, які закидали митцям перебільшення обсценної лексики в діалогах головних героїв.

Допрем'єрний показ фільму "Черкаси". Фото Володимира Скоростецького
Допрем’єрний показ фільму “Черкаси”. Фото Володимира Скоростецького

Актор Дмитро Сова зазначав, що під час створення стрічки творчий колектив мав консультантів безпосередньо із учасників подій – колишніх членів екіпажу «Черкас» та інших діючих військовослужбовців ВМС України. Звісно, що деякі ситуації в сюжеті мають значну творчу, збиральну складову. Образи головних героїв багатошарові, покликані показати глядачеві еволюцію вибору, переродження у нову особистість на грунті глобальних доленосних історичних подій.

Дуже знаковим є кадр, обіграний у офіційному трейлері фільму: знятий з висоти тральщик, який ніби перекреслює своїм рухом поверхню моря. Ця лінія – вибір. Межа, що розділяє історію і людські долі на «до» і «після». Корабель рухається по волі командира і екіпажу. А історія – волею людського вибору. Це і є, напевно, одним з важливих меседжів фільму.

Допрем'єрний показ фільму "Черкаси". Фото Володимира Скоростецького
Допрем’єрний показ фільму “Черкаси”. Фото Володимира Скоростецького

Кореспондент Арміяinform поцікавився безпосередньою думкою глядачів, які першими переглянули першу художню військову драму про кримські події.

Пані Ольга, львів’янка, 67 років.: Я вважаю, що такі фільми зараз потрібні більше, ніж будь коли. Завдяки подіям на екрані відчула атмосферу 2014 року: було тривожно, ми переживали і уболівали за наших хлопців на кораблях в Криму. Вони тоді показали, що в Україні є чоловіки, що не бояться. Сумно зараз читати новини про те, що патріотичний жанр більше не в моді, а перевага надається абсолютно порожнім комедійним сюжетам. Зараз час для серйозного українського патріотичного кіно.

Допрем'єрний показ фільму "Черкаси". Фото Володимира Скоростецького
Допрем’єрний показ фільму “Черкаси”. Фото Володимира Скоростецького

Військовослужбовець ВМС України Ярослав, який також переглянув стрічку «Черкаси» зазначив, що авторам вдалося створити саме живих і цільних персонажів з емоціями. Не картонних супергероїв бойовиків, а справжніх звичайних людей з їх перевагами і недоліками. Сам Ярослав у 2014 році проходив службу в одній з військових частин на території АР Крим і прекрасно пам’ятає моменти, коли кожен український військовий робив для себе вибір: залишитися вірним Військовій Присязі, чи спокуситися на солодкі обіцянки окупантів.

Допрем'єрний показ фільму "Черкаси". Фото Володимира Скоростецького
Допрем’єрний показ фільму “Черкаси”. Фото Володимира Скоростецького

Львів’янка Дарина, 15 років. «Я не дуже добре пам’ятаю, що відбувалося 6 років тому. Водночас зараз, переглянувши стрічку я розумію, наскільки не просто було нашим військовим у Криму. Цей корабель, як остання фортеця, з якої відступати було нікуди. Моряки трималися, доки була можливість. Я буду наполягати, щоби ми прийшли на цей фільм ще раз, але вже разом із класом. Гадаю, нашим хлопцям буде не зайве подивитися.

Всеукраїнський кінотеатральний прокат стрічки розпочнеться 27 лютого 2020 року, до 6-ї річниці анексії Криму. Тут можна ознайомитись із офіційним трейлером стрічки:

Крім того, кореспондент Арміяinform зібрав та узагальнила факти про створення фільму, які важливо знати ще до візиту в кінотеатр. Отже:

  1. Військова драма «Черкаси» — український повнометражний художній фільм режисера Тимура Ященка, заснований на реальних подіях весни 2014 року. Однойменний мінний тральщик, заблокований російськими військами в бухті озера Донузлав під час анексії Криму, три тижні чинив опір ворогу і став єдиним із дев’яти українських кораблів, що не спустив державний прапор. Фільм виробництва MKK Film service (Україна) та Inter Media (Польща), створений за підтримки Державного агентства України з питань кіно, ВМС ЗС України, краудфандингової платформи «Велика Ідея», Міжнародного фонду «Відродження», Львівської міської ради, Львівської обласної адміністрації, Черкаської обласної адміністрації.
Кадр з фільму "Черкаси"
Кадр з фільму “Черкаси”
  1. Режисер фільму про «Черкаси» Тимур Ященко – уродженець міста Черкаси. Режисерську освіту здобував у кіношколах у Стокгольмі й Лодзі. Дізнавшись, як у пастці бухти Донузлав упродовж трьох тижнів український мінний тральщик «Черкаси» з бортовим номером U311 чинив спротив російським військовим, разом із Робертом Квільманом написав перший варіант сценарію. Потім ще кілька років сценарій доопрацьовувався.
  2. Військовим консультантом у стрічці виступив справжній командир мінного тральщика «Черкаси» тернополянин Юрій Федаш. Під час подій 2014-го року корабель залишив останнім – як і належить командирові. Нині капітан 2 рангу Юрій Федаш проходить службу в Командуванні Військово-морських Сил в Одесі. За особисту мужність, вірність військовій присязі під час подій у Криму він нагороджений орденом Данила Галицького. На екрані образ командира «Черкас» втілив Роман Семісал – актор театру та кіно, учасник Антитерористичної операції, виконавець однієї з ролей у фільмі «Кіборги» (2017 р.) режисера Ахтема Сеітаблаєва.
Кадр з фільму "Черкаси"
Кадр з фільму “Черкаси”
  1. Мінний тральщик «Черкаси» залишився у Криму. Тому зйомки фільму відбувалися на схожому за силуетом і розміром буксирі ВМС ЗС України «Корець». Нагадаємо, що у вересні 2018-го цей буксир разом із малими броньованими катерами проекту «Гюрза-М» «Кременчук» і «Лубни» та пошуково-рятувальним судном ВМС ЗС України «Донбас» проходив через Керченську протоку в Азовське море. Для зйомок у фільмі буксир «Корець» перефарбували та оснастили декораціями, які відтворювали відповідні типи озброєння, що мав мінний тральщик «Черкаси».
  2. До зйомок масових сцен залучали військових моряків зі складу чинного екіпажу морського буксиру ВМСУ «Корець». З команди «Черкас», яка безпосередньо чинила опір навесні 2014 року, у фільмі знялися Антон Толмачев та Михайло Воскобойнік. Додамо, що Михайло не лише зіграв героя на прізвисько «Спорт», а ще й самотужки виконав кілька каскадерських трюків. Вірніше, він повторив дії, які насправді зробив 2014 року: перестрибнув на один із затоплених росіянами у виходу з Донузлаву кораблів, щоби приєднати до потопельника швартувальні канати, відтягнути його і зробити прохід для «Черкас» у море.
Кадр з фільму "Черкаси"
Кадр з фільму “Черкаси”
  1. Кілька сцен у фільмі присвячені кримським татарам, які під час блокади «Черкас» допомагали морякам продуктами, питною водою, інформацією про ситуацію на березі.
  2. Кримське озеро Донузлав, яким у 2014-му кілька тижнів маневрував український мінний тральщик, знімали в районі Кінбурнської коси між Дніпро-Бузьким лиманом і Чорним морем. Район Очаківського порту став кримським селищем Новоозерне, де до березня 2014 року дислокувалась Південна військово-морська база ВМС України. До зйомок бойових сцен були залучені армійська авіація й бійці підрозділів спеціального призначення.
Кадр з фільму "Черкаси"
Кадр з фільму “Черкаси”
  1. У фільмі прозвучала пісня гурту «Брутто» «Воїни світла». Лідер гурту Сергій Міхалок надав дозвіл на використання пісні. Під час кримських подій українські моряки дійсно співали «Воїнів світла» на палубі корабля, але то був великий десантний корабель «Костянтин Ольшанський», а не тральщик «Черкаси».
  2. Фраза «Черкаси» будуть чинити опір», яку промовляє у фільмі командир корабля, – вигадана. Зі слів капітана 2 рангу Юрія Федаша, він дав своїй команді п’ять хвилин на роздуми: хто готовий чинити спротив, мав перейти на лівий борт, інші – на правий. З 65 членів екіпажу «Черкас» на бік росіян перейшли 12, у тому числі старший помічник і штурман.
Кадр з фільму "Черкаси"
Кадр з фільму “Черкаси”
  1. Міжнародна прем’єра стрічки відбулась у Варшаві в жовтні 2019 року. «U311 Черкаси» показали в основній програмі Warsaw Film Festival. Зйомки фільму розпочались навесні 2017-го. Спочатку була готова режисерська версія тривалістю 102 хвилини, потім 94-хвилинна прокатна. Власне, саме її побачить глядач у кінотеатрах.

Володимир СКОРОСТЕЦЬКИЙ
Відділення спеціальних кореспондентів Інформаційного агентства МО України (м. Львів)

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.