Колона тому, що несе Христа

1418
Колона тому, що несе Христа
Колона тому, що несе Христа

Вірменський кафедральний собор Успіння Пресвятої Богородиці XIV ст. одна з найдавніших святинь Львова, безцінна пам’ятка архітектури, окраса міста …

Нам, сучасникам, звично розглядати і оцінювати архітектурні надбання міста на Полтві в комплексі, проте, часто, пам’ятки складаються з цілого ряду шедеврів … Зокрема, вірменський храм це не тільки будівля церкви із дзвіницею; це й легендарне подвір’я, монастир бенедиктинок, палац вірменських архиєпископів, банк, знаменита ” Голгофа ” і, звісно колона святого Христофора.

Колона св. Христофора, фото наших днів
Колона св. Христофора, фото наших днів

Появі цієї унікальної  пам’ятки передувала страшна пожежа 1712 року, що виникла у Вірменському соборі, завдала великих збитків як самій святині, так і оточуючим її будівлям. Пожежі у середмісті тих часів були лихом загрозливішим ніж епідемії, перекидаючись з даху на дах  міста в стінах вони, за лічені години позбавляли життя, житла, майна …

Подвір'я храму із пам'ятною колоною праворуч. Фото Людвіка Вележинського, 1930 рік
Подвір’я храму із пам’ятною колоною праворуч. Фото Людвіка Вележинського, 1930 рік

Грунтовні ремонтні роботи по відновленні всього вірменського ансамблю проводилися від 1723
року коштом голови вірменського суду Христофора Августиновича, який належав до знатного вірменського роду і був рідним братом тодішнього вірменського архиепископа Яна Тобія Августиновича.

Вигляд колони св. Христофора у наші дні
Вигляд колони св. Христофора у наші дні

У 1726 р. в пам’ять про відбудову вірменської святині та на знак подяки своєму патронові, Христофор
Августинович споруджує за власні кошти пам’ятну колону, завершену фігурою святого Христофора – покровителя мостів, міст, розташованих на річках, перевізників, веслярів і матросів, мандрівників і паломників, а також покровителя доброї смерті.

За легендою, Христофор, могутній велетень із потворною зовнішністю, знайшов себе у тому, що переносив людей через бурхливий потік … Одного разу на той берег довелось перенести маленького хлопчика … Силань ледве виконав свою роботу, дитина виявилась неймовірно важкою … На запитання здивованого і виснаженого Христофора була відповідь : ” Ти переніс Сина Божого, що несе гріхи світу цього … “.

Колона святого на фото Яворського, 1912 рік
Колона святого на фото Яворського, 1912 рік

Найвірогідніше автором скульптури був Кристіан Сейнер – надвірний скульптор князів Вишневецьких . Фронтальний бік цоколя колони містить таблицю із написом латиною, в перекладі : Богу Найкращому Найсвятішому Цю Велику Церкву До Хвали Цього Бога та на честь Богородиці реставрував, резиденцію для зручності духовенства відновив, колону своєму Патронові від фундамента спорудив шляхетний та вельможний Кшиштоф Августинович, директор та суддя народу вірменського у Львові в році християнському 1726.

Таблиця фронтального цоколя колони на світлині Яворського, 1912 рік
Таблиця фронтального цоколя колони на світлині Яворського, 1912 рік

На бічному боці цоколя, що повернутий до вулиці Вірменської, у 1877 році викарбувано  пам’ятку про відновлення – у перекладі з латини :  Болеслав де Одровонж Августинович на знак вдячної пам’яті свого діда ім’ям власним та С. М. Леона Августиновича цю фігуру відновив Р. Б. 1877.

Скульптура святого Христофора, фото наших днів
Скульптура святого Христофора, фото наших днів

Цього року, в рамках реалізації українсько – польського проекту ” Збереження спільної культурної спадщини “, заплановані реставраційні роботи по відновленню колони святого Христофора.

Використані джерела :

Скульптура Львоваhttp://www.lvivcenter.org/ , http://tvoemisto.tv/ , http://www.panoramio.com/ , http://asdev.com.ua/ , http://commons.wikimedia.org/

 

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.