Художньо-меморіальний музей Олекси Новаківського запрошує на лекція «Володар Душ і Маестро: Митрополит Андрей Шептицький у творчій долі Олекси Новаківського»

441
Митрополит Андрей Шептицький разом з викладачами й учнями Мистецької школи Олекси Новаківського
04. Митрополит Андрей Шептицький на відкритті другої звітної виставки учнів Мистецької школи Олекси Новаківського в Академічному домі. Жовтень 1928 р. Фотограф Лев Янушевич.

Цієї неділі, 22 травня 2022 року, о 15:00 в Художньо-меморіальному музеї Олекси Новаківського (вулиця Листопадового Чину, 11, біля катедри святого Юра) відбудеться лекція «Володар Душ і Маестро: Митрополит Андрей Шептицький у творчій долі Олекси Новаківського».

Мабуть, не так вже й просто знайти подію, яка б мала більш далекосяжні наслідки для українського мистецького життя міжвоєнної Галичини, аніж доленосна зустріч духовного лідера українських греко-католиків митрополита Андрея Шептицького (1865 – 1944) й самобутнього українського митця Олекси Новаківського (1872 – 1935), випускника Краківської академії мистецтв, у «Кедровій палаті» в урочищі Підлютому влітку 1909 р.

Олекса Новаківський на пленері в Дорі
02. Олекса Новаківський на пленері в селі Дора, 1930-ті рр.

Чотири роки по тому Новаківський, син подільської землі, який на довгі роки знайшов пристановище на польських теренах поблизу Кракова, відгукнувся на запрошення владики-мецената і назавжди пов’язав життя і творчість зі Львовом.

Попереду була довготривала співпраця між Маестро й Митрополитом: зустрічі, розмови, листування, спільні проєкти на кшталт Мистецької школи Олекси Новаківського – першої української художньої школи у Галичині… «Справжнє видовисько подробиць співжиття між тими двома мусіло бути гідне богів – згадував товариш художника Іван Голубовський, – тому, що був там визначний мистець з одного і справжній володар душ з другого боку».

Олекса Новаківський. Начерк погруддя митрополита, 1915
Олекса Новаківський. Начерк погруддя митрополита, 1915

Під час лекції відвідувачі матимуть нагоду ближче ознайомитися з історією взаємин двох знакових постатей українського культурного життя першої третини ХХ ст. – митрополита Андрея графа Шептицького і талановитого художника Олекси Новаківського, дізнатися більше про місце владики у біографії митця, його вплив на творчий шлях самобутнього майстра.

Слуга Божий митрополит Андрей Шептицький не лишень надихнув Новаківського на створення декількох шедеврів у розмаїтому доробку, але й був поруч із Маестро, коли той потребував простого вияву людської солідарності, простягав руку помочі, розраджував порадою чи дружньою бесідою.

Олекса Новаківський. Митрополит у чернечих ризах (Владика ІІ), 1930–1931
Олекса Новаківський. Митрополит у чернечих ризах (Владика ІІ), 1930–1931

Митрополит Андрей Шептицький і художник Олекса Новаківський, попри усі відмінності, залишаються одним із найславніших тандемів у новітній історії української культури. Бути їхнім сучасником означало бути свідком цілої епохи, торкатися сакрального, жити в добу правдивих велетів.

Захід відбуватиметься з нагоди Міжнародного дня музеїв. Попередній запис обов’язковий. Вхід вільний.

Олександр ШЕЙКО

молодший науковий працівник Художньо-меморіального музею Олекси Новаківського

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.