“Картини без кордонів. Україна – Польща – Нідерланди”, або Андре ван дер Венден в Національному музеї

546
"Картини без кордонів. Україна – Польща – Нідерланди", або Андре ван дер Венден в Національному музеї

Вже сьогодні, 1 березня 2017 року, в Національному музеї імені Андрея Шептицького у Львові (проспект Свободи, 20) о 16.00 відбудеться відкриття виставки творів Андре ван дер Вендена під назвою “Картини без кордонів. Україна – Польща – Нідерланди”.

Пропонований увазі глядача виставковий проект «Картини без кордонів. Україна – Польща –  Нідерланди» презентує роботи Андре ван дер Вендена, присвячені  польському місту-курорту  Щавно-Здруй. Художник  від  15-літнього віку  відвідує це місто, надихаючись його зимовими краєвидами.

Андре ван дер Венден. Фото http://lvivexpres.com
Андре ван дер Венден. Фото http://lvivexpres.com

Сніг та паморозь, у розмаїтті відтінків білого, надихнули художника на створення незвичних пейзажів,  таких, що вражають своєю точністю та  прецизійністю й переконливо відтворюють світлу атмосферу засніженого курортного містечка  Щавна-Здруй. Художник малює образи, які створюють ефект об’єктивного, майже фотографічного передання реальності, але…  отримують  інтерпретацію з позицій людини, вихованої і сформованої в культурі нідерландській чи, точніше, фламандській. У його роботах відчутні відгуки шедеврів Брейгеля та образи улюбленого краєвиду Яна Вермера – панорами міста Делфт. У пейзажах невеликого міста відчувається  подих майстрів нідерландської школи живопису, хоча Андре ван дер Венден  не звертається до їхньої творчості свідомо.

"Проспект Свободи 1938" Андре ван дер Венден. Фото http://lvivexpres.com
“Проспект Свободи 1938” Андре ван дер Венден. Фото http://lvivexpres.com

Якщо порівнювати образи художника із творчістю Валеріуса де Саделера – співця краєвидів  Фландрії кінця ХІХ – початку ХХ століть, – помітимо схожий настрій, особливо в композиціях «Ставок без лебедів», чи «Самотнє дерево». Автор конструює образ на зразок японських дереворитів – лінією та асиметричною композицією, або  монохромними відтінками білого, чорного, сірого.

"Король Данило" Андре ван дер Венден. Фото http://lvivexpres.com
“Король Данило” Андре ван дер Венден. Фото http://lvivexpres.com

Його образи рефлексійні, сповнені тепла, захоплюють міською архітектурою та видами природи, що її оточує. З допомогою скупих засобів, малюючи акриловими фарбами й послуговуючись  у праці  аерографом, митець досягає усієї повноти художньо-образного вислову.

Національний музей у Львові (пр. Свободи, 20)
Національний музей у Львові (пр. Свободи, 20)

Андре ван дер Венден  народився 30 вересня 1945 року у портовому місті Ден Гельден (Королівство Нідерланди). З 1966 до 1968 навчався в Політехніці Гааги й здобув фах проектанта-механіка. Протягом 1968-69 років продовжив студії  в гаазькій Академії мистецтв, а через рік перейшов  до Академії промислового дизайну й завершив навчання у 1973 році. Ще здобуваючи фахову освіту, став співробітником фірми “Philips” (Ейндговен): з 1969 до 1995 –– як   технічний ілюстратор, а з 1992 до 1995 – незалежний проектант. Андре  виконував технічні ілюстрації, комікси, а також працював у жанрі  пейзажа (у техніці акрилу, із використанням аерографа). Авторитетом та вчителем в малярстві та рисунку для Андре був його брат – Ян ван дер Венден.  Перша персональна виставка художника була влаштована  у Галереї мистецтв Бюро художніх виставок у Валбжиху (Республіка Польща).

Христина ГОРИНЬ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.