Кам’яниця за двома адресами

1215
Кам'яниця за двома адресами
Кам'яниця за двома адресами

Поодинокі кам’яниці львівського середмістя зберегли стилістику, характер забудови XVIII століття. Серед них так звана кам’яниця Капітульна, що немов античний Янус, має різні обличчя за двома адресами, проте, береже єдину й довгу історію, що розтяглась більш ніж на дві сотні років…

Капітульна кам'яниця, вигляд з вул. Галицької. Фото 2015 року
Капітульна кам’яниця, вигляд з вул. Галицької. Фото 2015 року

Колись ця будівля, означена конскрипційними номерами 29-30 (старим) та 22 (новим), була власністю римо-католицького капітулу, тому й називалася “Капітульною”. Її будівництво розпочалося 9 червня 1779 р. на місці розібраного старого будинку, за проектом цехового майстра-будівничого Антона Косинського.

Вигляд на будівлю від нин.пл. Катедральної. Фото до 1914 року
Вигляд на будівлю від нин.пл. Катедральної. Фото до 1914 року

Розташований будинок разом із вищезгаданою каплицею Боїмів в одній лінії забудови. За виключенням сучасних вітрин, кам’яниця зберегла незмінними характерні риси архітектури кінця XVIII сторіччя.

Сучасні фасади Капітульної кам'яниці від нин. пл. Катедральної. Фото 2015 року
Сучасні фасади Капітульної кам’яниці від нин. пл. Катедральної. Фото 2015 року

Характерними ознаками є пілястри тосканського ордеру будинку і прості, не профільовані віконні обрамування. У приміщеннях партеру, який підкреслений тягою, розташована кав’ярня “Мапа”.

Вигляд на каплицю Боїмів, праворуч - фрагмент Капітульної кам'яниці. Фото 1910 року
Вигляд на каплицю Боїмів, праворуч – фрагмент Капітульної кам’яниці. Фото 1910 року

Вхід до споруди влаштований не з вулиці Галицької, а з другого фасаду, що виходить на нинішню площу Катедральну. Ще одна цікава особливість – давня будівля має також другу адресу — площа Катедральна, 5.

За виконаний проект майстер Косинський 5 вересня 1778 р. отримав чотири золотих. Будову закінчили 1780 року. Кахляні печі для кам’яниці виставив майстер Ігнатій Зелякєвич…

У середині XIX ст. тут розміщувалась 4-класна польськомовна філія II гімназії. Згодом перетворена на самостійну III гімназію і перенесена на вулицю Бляхарську, 13 (нині – вул.І.Федорова)

Фасад будівлі від вул. Галицької. Фото 2015 року
Фасад будівлі від вул. Галицької. Фото 2015 року

Відомо, що у 1910 році в кам’яниці розміщувалися майстерня і крамниця капелюхів Антонія Кафки , а також склад порцеляни і скла Тадеуша Окорницького…

Згідно рішення Львівського облвиконкому № 442 від 6 вересня 1979 р. кам’яницю за адресою Катедральна, 5 було внесено до місцевого реєстру пам’яток архітектури і містобудування під охоронним № 1247.

Використані джерела :

http://uk.wikipedia.org/ , http://www.lvivcenter.org/

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.