Духовна Новиця, або незабутній звіт десятиліття іконопису (відео)

1251
Духовна Новиця, або незабутній звіт десятиліття митців

В п’ятницю, 12 жовтня 2018 року,  в Національному музеї у Львові імені Андрея Шептицького (проспект Свободи, 20) відбулася презентація альбому сучасного іконопису “НОВА ІКОНА. НОВИЦЯ 2009 – 2017” та  відкриття виставки Х Міжнародного іконописного пленеру “Новиця 2018: ЧАС ЖИТТЯ / ЧАС СМЕРТІ” . 

Альбом сучасного іконопису “НОВА ІКОНА. НОВИЦЯ 2009 – 2017”
Альбом сучасного іконопису “НОВА ІКОНА. НОВИЦЯ 2009 – 2017”

Спершу відбулася презентація розкішного альбому сучасного іконопису “НОВА ІКОНА. НОВИЦЯ 2009 – 2017”, який став результатом іконописних пленерів за останні дев’ять років в лемківському селі Новиця на території сучасної Польщі.

 Презентація альбому сучасного іконопису “НОВА ІКОНА. НОВИЦЯ 2009 – 2017”

Презентація альбому сучасного іконопису “НОВА ІКОНА. НОВИЦЯ 2009 – 2017”

“Цей альбом-каталог «Новиця 2009-2017»  вийшов якраз до презентації пленеру 2018 року, тож ми маємо нагоду поговорити про новицькі зустрічі за 9 років. В планах є видання таких альбомів постійно, адже це дає поштовх до сприйняття сучасної ікони, для праці над сучасною іконою”, – сказав генеральний директор Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького Ігор Кожан відкриваючи презентацію.

Презентація альбому сучасного іконопису “НОВА ІКОНА. НОВИЦЯ 2009 – 2017”
Презентація альбому сучасного іконопису “НОВА ІКОНА. НОВИЦЯ 2009 – 2017”

Духовний наставник іконописних пленерів отець Іван Піпка наголосив на важливості виходу в світ альбому і великому значенні духовного аспекту  іконописних пленерів для двох сусідніх народів.

Отець Іван Піпка
Отець Іван Піпка

“Я дуже чекав на появу цього альбому, оскільки він показує якими важливими є ці наші зустрічі. Особисто я  від самого початку почуваю себе відповідальним за зустрічі, щоб вони мали характер не звичайного художнього пленеру , а швидше були реколекціями. Щоб іконописці за цей час усвідомили, що ікона є чимось винятковим, що без Бога та молитви немає ікони. Що ікона  – це не тільки мистецький твір, а Боже діяння”, сказав отець Іван Піпка.

Через півгодини після презентації альбому, що розкривав творчі та духовні напрацювання сучасних митців в сакральному іконописі, відбулось відкриття виставки іконописних робіт уже десятого ювілейного пленеру “Новиця 2018: ЧАС ЖИТТЯ / ЧАС СМЕРТІ”.

Генеральний директор Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького Ігор Кожан
Генеральний директор Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького Ігор Кожан

“”Новиця 2018” – це 10, ювілейна, виставка, яку створювали іконописці у вересні 2018 року в Республіці Польща, в с.Новиця, Батьківщині Богдана-Ігоря Антонича. Проект проходив під почесним патронатом Генерального консульства Республіки Польща у Львові і Генерального консульства України у Кракові. Куратором цієї виставки є Владика Святослав, а її гасло  – «Час життя. Час смерті». Як і її гасло, виставка є цікавою, адже йдеться про дилеми життя та смерті. І якщо оглянути твори представлені на виставці, то можна побачити, що автори справилися зі своїм завданням, – сказав генеральний директор Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького Ігор Кожан відкриваючи виставку.

Генеральний Консул Республіки Польща у Львові Рафал Вольський звернув увагу присутніх на важливості діалогу, котрий постає в процесі творення ікони між митцями, а відтак і між державами.

Генеральний Консул Республіки Польща у Львові Рафал Вольський
Генеральний Консул Республіки Польща у Львові Рафал Вольський

“Відкриття цієї виставки – це велика радість, тому що, вона показує певну послідовність нашої роботи. Адже наша установа вже вчергове підтримує цей проект, тішимося , що за нашої підтримки вийшов каталог пленеру.

Новиця  – це місто в якому вже здавна зустрічаються люди з різних країн, особливо з Центрально-Східної Європи, але не тільки. Це місце, де  відбувається діалог митців між собою, з природою і з Тим,хто цю природу створив, хто дає натхнення митцям. І я хочу підкреслити, що знаковим є те, що націй події з’являються знамениті митці багатьох країн”, – наголосив Генеральний Консул Республіки Польща у Львові Рафал Вольський на відкритті виставки.

О. Севастіян Дмитрух, директор Музею сакрального мистецтва поділився своїми враженнями відвідин іконописного пленеру в Новиці і високо оцінив духовну складову в творчому процесі сучасних митців.

о. Севастіян Дмитрух
о. Севастіян Дмитрух

“З десяти разів, що відбувається пленер в Новиці я мав щастя бути один раз і коли ми говоримо про духовність нашого обряду, то ми завжди кажемо: «світло, спів, ікона, кадило» і коли ми пишемо ікони, мусить бути присутня молитва, що і є в Новиці. І коли я був в Новиці то бачив велике натхнення, заглиблення в духовне життя і в творчість, немов ангел водить руками митців, котрі пишуть ікони. І це дуже добре, що сьогодні Україна, Польща, Білорусь проводять такі пленери, щоб створити нову сучасну ікону і залишити гарний слід ХХІ ст.”, – сказав о. Севастіян.

Оглянути експозицію виставки Х Міжнародного іконописного пленеру Новиця 2018: ЧАС ЖИТТЯ / ЧАС СМЕРТІ в Національному музеї у Львові імені Андрея Шептицького (проспект Свободи, 20) можна буде до 4 листопада 2018 року.

Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ

1 коментар

  1. Хочу купити альбом сучасного іконопису «Нова ікона» через інтернет. Скиньте посилання, будь ласка!

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.