“Доска-Франк”, або пиймо збіжжеву каву!

446
Кава
Кава

Когось недільний ранок застає в ліжку, когось навіть не на самоті. У Львові неділя розпочинається з філіжанки запашної гарячої кави. А поки ви смакуєте каву, разом з нашим партнером Кавою Старого Львова, продовжуємо розповідати вам про львівські кавові традиції.

Часопис “Львівські вісті” від 26 січня 1943 року помістив на своїх шпальтах статтю під назвою “Доска-Франк”. Пиймо збіжжеву каву! Маю надію вона буде цікавою для львівських кавоманів. Крім цього тут описується життя у місті під час німецької окупації. Стилістику, орфографію та пунктуацію статті збережено.

Львів, 1943 р.
Львів, 1943 р.

“Доска-Франк”. Пиймо збіжжеву каву!

Крім Скавіни від жовтня ц. р. починає працювати фабрика кави Франка і у Львові під дещо зміненою назвою “Доска-Франк”. Перша складова частина назви фабрики, це скорот “дозірте-Кафе”, який і відповідає характерові продукту. Ця кава є мішанкою, в якої склад згідно з устійненою рецептурою входить ячмінь, буряк і цикорія. Лиш такий рід кави продукується для повного покриття запотребування мешканців Генерал-Губернаторства. Цей урядово затверджений стандаризований продукт виключає всякі, інші, як напр. чисту ячмінну каву або цикорію, приготовану без примішки.

Менші палярні збіжжевої кави у Львові, які створили большевики й які працюють неекономічно, скасовано, а найбільшу з них, яка засобляла населення в “Пражінь”, перебрала акційна спілка Франка. Після змодернізування технічного устаткування, нове керівництво увело нову однородну рецептуру й скавінську систему праці, яка підвищує кількісно й якісно продукцію.

Реклама кавової фабрики "Доска-Франк"
Реклама кавової фабрики “Доска-Франк”

Хід праці, спертий на цій системі, розвивається так, що від хвилини вивантаження сирівця з вагону аж до запакування артикулу, людська рука його не доторкається.
Недостача кольоніяльної зернової кави вийшла на пожиток як для хліборобських продуцентів, так і для консументів. Споживачі не затроюються кофеїною, зате мають у свому щоденному напитку “пливке збіжжя”. Крім ячменю й цукрових буряків можуть хлібороби управляти також цикорію, яка має добру ціну.

Працівники львівської фабрики кави користуються суспільною допомогою, передусім харчівнею. Зорганізовано теж в них відділ протипожежної сторожі й протилетунської оборони.

Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ

Джерело:

  1. “Доска-Франк”. Пиймо збіжжеву каву! // Львівські вісті. – 1943. – Ч. 15 (26 січня). – С. 4.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.