Декілька невідомих документів з життя і діяльності Петра Франка. Частина друга

893
Декілька невідомих документів з життя і діяльності Петра Франка. Частина друга

З нагоди 130-річчя від народження Петра Франка

Сьогодні продовжую публікувати документи з життя і діяльності  Петра Франка (28.06.1890–07.1941?) – сина Івана Франка, педагога, науковця, громадського, культурно-просвітнього та військового діяча, провідного фахівця українського тіловиховання, теоретика і практика гімнастично-спортивного руху в Галичині (члена товариств «Сокіл-Батько», співзасновника «Пласту», СТ «Україна», «Змагового Союзу» та ін.), учня та послідовника професора Івана Боберського.

Поручник Петро Франко. З приватного архіву Петра Галущака (м. Львів).
Поручник Петро Франко. З приватного архіву Петра Галущака (м. Львів).

У Центральному державному історичному архіві України у Львові вдалося віднайти чимало документів, які висвітлюють життєвий шлях Петра Франка у 1914–1918 рр. У даній публікації представлено п’ять з них.

Розписка Петра Франка про отримання коштів на організаційні потреби легіону УСС. 25 лютого 1915 р.

Перший документ – це квіт (розписка) Петра Франка, написана 25 лютого 1915 р. у Варпаланці. У розписці зазначалося: «Квіт на 260 К[орон] (словами двіста шістьдесять корон), які нисше підписаний одержав від в[исоко]п[оважаного] п[ана] сотника др Н[икифора] Гірняка на покритя коштів вербованя добровольцїв на Гуцульщинї».

Доручення Петрові Франку від Української бойової управи. 2 квітня 1915 р.
Доручення Петрові Франку від Української бойової управи. 2 квітня 1915 р.

Наступний документ виданий 2 квітня 1915 р. у Відні Українською бойовою управою (УБУ) легіону Українських січових стрільців (УСС). У дорученні зазначалося: «Пан Петро Франко зі Львова одержує отсим від Української Боєвої Управи порученнє удати ся до незанятих у східній Галичинї ворожими військами територій та бути там помічним у всїх справах Українського Стрілецтва». Документ завірений підписом голови УБУ Кирила Трильовського.

Третій документ – донесення Петра Франка про бойові дії УСС за гори Плішку, Менчул та околиці 3–11 квітня 1915 р.

Звіт четаря УСС Петра Франка про військове становище на відтинку фронту вночі 17–18 червня 1916 р.
Звіт четаря УСС Петра Франка про військове становище на відтинку фронту вночі 17–18 червня 1916 р.

Наступний документ – власноручний звіт четаря УСС Петра Франка про військове становище на відтинку фронту вночі 17–18 червня 1916 р. У ньому він не тільки подав дані про ситуацію на своєму відтинку фронту, а й зауваги та рекомендації щодо заходів, які б застерегли січових стрільців від раптового наступу ворога.

Біографічні та службові дані про четаря УСС Петра Франка.
Біографічні та службові дані про четаря УСС Петра Франка.

П’ятий документ – біографічні та службові дані про четаря УСС Петра Франка. Документ не датований. Зміст вказує, що його було написано не раніше 18 липня 1916 р. Цей невеличкий аркуш паперу є достатньо інформативним джерелом до біографії Петра Франка. У ньому, окрім іншого, вказується про те, що Петро Франко знав, окрім української, вісім мов – німецьку, польську, англійську, французьку, латинську, білоруську, чеську, російську; добре розумівся на «хемії вибухових матеріалів», лещетарству (лижному спорту) та наколесництву (велоспорту); в часі боїв легіону УСС перебував у Рожанці, Головецькому, Плішці, Дубині та інших населених пунктах і місцевостях, декілька разів був у відпустці, а також упродовж 16 квітня – 15 травня 1916 р. – у шпиталі.

Андрій СОВА
історик

Джерела і література:

  1. Галичина – український здвиг за матеріалами архіву Степана Гайдучка: [Альбом] / Авт. ідеї Л. Крип’якевич; упоряд. Ю. Николишин, І. Мельник; літ. редактор І. Лемко. – Львів: Апріорі, 2014. – 268 с.
  2. Сова А., Тимчак Я. Сини Івана Франка, або перші українські фахівці з руханки та змагу. URL: http://photo-lviv.in.ua/syny-ivana-franka-abo-pershi-ukrajinski-fahivtsi-z-ruhanky-ta-zmahu/ (дата звернення: 11.2016).
  3. Сова А. Іван Боберський – основоположник української тіловиховної і спортової традиції / Андрій Сова, Ярослав Тимчак; за наук. ред. Євгена Приступи. – Львів: ЛДУФК; Апріорі, 2017. – 232 с.
  4. Сова А. Іван Боберський: суспільно-культурна, військово-політична та освітньо-виховна діяльність: монографія; Інститут українознавства імені Івана Крип’якевича НАН України; Львівський державний університет фізичної культури імені Івана Боберського; Центр незалежних історичних студій. – Львів, 2019. – 512 с.
  5. Сова А. Декілька невідомих документів з життя і діяльності Петра Франка. Частина перша. URL: https://photo-lviv.in.ua/dekil-ka-nevidomykh-dokumentiv-z-zhyttia-i-diial-nosti-petra-franka-chastyna-persha/?fbclid=IwAR2BJAOBOY0Fw_Lve6W6e_Rc9-lBGcsxmBVFfGRShLdusD5PEJVgcAcgf4I (дата звернення: 28.06.2020).

Докладніше про Степана Гайдучка, Івана Боберського, Петра і Тараса Франків, Оксану Суховерську та інших провідних діячів українського тіловиховання, спортивне життя Галичини можна буде ознайомитися у книзі, яка готується до друку. Збираємо усі можливі джерела (документи, фотографії, книги, періодику, поштівки тощо), записуємо спогади. Відгуки, коментарі та додаткову інформацію просимо надсилати на електронну адресу: andrijsova@yahoo.com; sovaandrij1980@gmail.com

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.