Давні зображення Олеського замку

4680

Продовжуючи тему замків Львівщини не можна обійти стороною один з найдавніших замків України, а саме Олеський замок. Ця унікальна споруда сьогодні поєднала в собі як багату історію, так і таку ж колекцію старовини, що можна оглянути в її залах. Тому, якщо ви вирішуєте який замок відвідати цього літа, то радимо неодмінно завітати в Олесько.

Малюнок німецького художника Йоханна Гайнріха Мюнтца. Після 1781 р.
Олеський замок. Малюнок німецького художника Йоханна Гайнріха Мюнтца. Після 1781 р.

Будівля Олеського замку вважається однією із найстаріших фортець України часів Кивської Русі. Нічого дивного,  перші історичні згадки про замок сягають  ще  1327 року. Так, чимало істориків припускають, що замок побудував один із синів галицько-волинського князя Юрія Львовича – Лев або ж Андрій. Однак, після згасання династії Романовичів за замок впродовж довгих століть точилася запекла боротьба. Спершу – між Литвою та Польщею. У 1340 році будівля перейшла до великого князя литовського Любарта, а вже через чверть століття його відвоював король Казимир Великий і замок на довгі століття залишався в руках польських володарів.

Олеський замок. Гравюра А.Лянге. 1820-ті роки
Олеський замок. Гравюра А.Лянге. 1820-ті роки

У 1605 році  внаслідок кількох шлюбних союзів між заможними родинами замок отримує ще одного славнозвісного власника – руського магната Івана Даниловича. Цей період подарував фортеці відразу дві визначні історичні події: за часів Даниловича у будівлі прислуговував батька самого гетьмана Богдана Хмельницького – Михайло Хмель. А у 1629 році внаслідок шлюбу доньки Даниловича та шляхтича Якуба Собешина в Олеському замку народжується майбутній польський король – Ян III Собеський.

Вхід до Олеського замку. Гравюра І.Хелміцького, 1872 р.
Вхід до Олеського замку. Гравюра І.Хелміцького, 1872 р.

Війна з шведами і союз Петра І з поляками привели в Олеський замок російські війська, які стояли тут від 1707 року протягом 5 літ. У 1716 році замок переходить до сина короля — Якуба, який через 3 роки продав його Станіславу Матеушу Жевуському. Син Жевуського — волинський воєвода Северин — щедро прикрашає інтер’єри, перетворюючи споруду в розкішний палац у стилі XVIII ст.

Вид на Олеський замок. Фото 1880 року
Вид на Олеський замок. Фото 1880 року

Після смерті Северина Юзефа фортецею якийсь час володів його брат Вацлав Пйотр, у 1755 році всі цінності звідси перевезено до Підгорецького замку. 1796 року Олеський замок купує Олександр Зелінський, дещо пізніше — Літинські. Це був час повільного, але постійного руйнування будівлі. Якщо ще в самому кінці XVIII — на початку XIX ст. були проведені значні реконструктивні роботи, то з середини XIX ст. замком ніхто не займається.

В'їзна брама Олеського замку. Фото 1939-1945 рр.
В’їзна брама Олеського замку. Фото 1939-1945 рр.

Нищівним для могутньої споруди був землетрус 23 січня 1838 року. Не менше пошкодили її і самі власники. Якось випадково в одній з кімнат було знайдено замурований скарб. І відтоді почалися гарячкові пошуки інших коштовностей: розбивалися стіни з розписами, руйнувалися каміни, знімалися підлоги. Студня завалилася. На кінець XIX ст. Олеський замок перетворився на руїну.

Вежа Олеського замку. Фото 1939-1943 рр.
Вежа Олеського замку. Фото 1939-1943 рр.

За зібрані 1882 року у Львові кошти замок викупили, і він переходить у руки держави. Були різні думки щодо його використання. Пропонувалося відкрити тут інтернат для студентів учительської семінарії. Галицький сейм вважав за найкраще віддати споруду в розпорядження монастиря. Розглядався також такий варіант: в одній частині приміщення обладнати народну школу, а в другій — музей Яна Собеського. На це одна з газет в 1905 р. писала: «Що народові з того, як он буде мати музей пам’яток по королях польських, а не буде мати хліба, щоби голод заспокоїти?»

В'їзна брама Олеського замку. Вид ззовні. Фото до 1939 року
В’їзна брама Олеського замку. Вид ззовні. Фото до 1939 року

До 1939 року замок використовується під сільськогосподарську жіночу школу. З 1939 року — радянська влада. Тут стояла дивізія А. Власова. У роки Німецько-радянської війни в ній розміщалися військові склади. До 1969-го року тут практично були самі руїни.

1970 року Борис Возницький запланував відновити Олеський замок. Реставрації підлягало все. 1975 року музей було відкрито і відтоді розпочалося його нове життя: в замку і на прилеглій території створено музей-заповідник — відділ Львівської галереї мистецтв, який успішно функціонує і до сьогодні.

Володимир ПРОКОПІВ

Джерела:

  1. polona.pl
  2. Олеський замок на Львівщині — легендарний відгомін віків! // http://olesko-castle.virtual.ua/ua/
  3. Олесько. Олеський замок // http://www.castles.com.ua/ol.html
  4. Олеський замок // http://www.grydnycia.lviv.ua/oleskyj-zamok/

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.