Біржа випадків, або компанія Льойда, що розпочалася з кав’ярні

1234
Кав’ярня в Лондоні 17 століття
Кав’ярня в Лондоні 17 століття

Переглядаючи старі газети, що виходили на початку ХХ століття, знайшов цікаву статтю у львівському дводеннику “Наш прапор”. Хоч стаття  й не має прямого стосунку до Львова, але все ж таки,  разом з незмінним партнером Торговою Маркою Кава Старого Львова, хочу поділитися своєю газетною знахідкою.

Ця розкішна стаття була надрукований в двотижневику “Наш прапор” від 3 серпня 1936 року. Тижневик виходив під орудою Іван Тиктора. Стаття розповідає про початки історії страхової компанії Льойда в Лондоні.  Для збереження атмосферності залишаю текст без змін і правок.

Іван Тиктор – видавець
Іван Тиктор – видавець

Біржа випадків

Січень, 1936 р. Помер англійський король. Англія окуталася в жалобу.

У підприємстві Льойда факт смерти короля викликав велике стурбування. Адже торговці тканин заасекурувалися в Льойда на випадок смерти короля. Вони ж добре знають, як впливає жалоба на їх інтерес. Підчас жалоби перестають люди купувати взористі та білі матеріали й купці втратили б на них великі гроші, якщо не заасекурувалися б проти цього…

Одні плачуть, другі скачуть

Червень, 1936 р. Америка й Европа цікавиться боксерським мечом між Шмелінгом і Люїсом. Від часу славного мечу Карпентієра з Демпсеєм ще не булого такого зацікавлення.

Янкі-Стедіум
Янкі-Стедіум

Адже це змагатисьме білий із чорним. Боротьбу заповіли на 18 червня в Єнкі Стадіюм, на вільному воздусі. Та в останній хвилині злива не дає влаштувати змагань і їх відкладають на одну добу. Різні торговці свіжих „артикулів”, що їх приготовили для глядачів є зруйновані. Тільки один чоловік радіє: Міке Якобс, організатор змагань. Він обезпечився проти дощу на 100 тисяч долярів у Льойда…

Весілля й молитвенники

В англійських часописах появилася новинка:

„Англійські видавці книжечок, до молитви дуже стурбувалися вістками про можливе подружжя короля Едварда VІІІ.”

Король Едвард VIII
Король Едвард VIII

Ця згадка коротка, але для того, що розуміє її, дуже красномовна. Річ у тому, що швидко вийдуть із друку нові молитвенники, де імя покійного короля Юрія заступить імя теперішнього короля Єдварда VIII. Коли Едвард VIII. оженився 6, то весь наклад молитвенників треба б знову зміняти, бож треба б ще покласти біля ймення короля теж і ймення його дружини…

Та декотрі видавці забезпечили себе заздалегідь проти… подружжа короля Едварда VIII. в Льойда! Як бачимо, то в фірмі Льойд можна забезпечити себе від усього й на все, крім життя.

У малій каварні

1690 р, містер Едвард Льойд мав каварню при Товр Стріт над Темзою (в Льондоні). Вона була таки в його власному двоповерховому домі. Каварня Льойда була як інші, тільки що він для вигоди своїх гостей видавав своєрідний бюлетен п. н. «Льойд Нюс». У каварні Льойда сталими гістьми були моряки й корабельні підприємці. Льойд подавав їм до відома в свойому «Льойд Нюс» відомості про те, коли який корабель куди пливе, що бере зі собою, коли й з чим інший наспіє, тощо. Крім того була ще в каварні своєрідна трибуна, що з неї мав право кожен гість, що тільки хотів подати до загального відома.

Кава
Кава

Карієра

Згодом-перегодом “Льойд Нюс” став щоденником. Є підприємства, що ростуть наче на дріжджах. Таким «інтересом» були й “Льойд Нюс”. Льойдове видавництво перенеслося швидко з бульвару над Темзою до біржової дільниці.

З літами Льойд що раз дужче вбивається в силу.

1760 р. появляється на поличках усіх моряків на світі грубий том, славний „Льойд Реджістер”. У цій книжці є відомості про всі кораблі, що тільки плавають денебудь по водах. 1928 р. Льойд будує велетенський власний дім, найгарніший у Сіті, поблизу „Ломбард Стріт” і є найбільшою асекураційною фірмою на світі.

Таблиця катастроф

Годиться відмітити, що Льойд сам не переводить асекурації. Він тільки посередничає. А все таки обертає міліярдами.

У куті великої залі в домі Льойда є мала таблиця. Це таблиця катастроф. Всі нещастя на землі наче сходяться тут на „стрічу”. Як задрижить земля в Токіо, як потопає якийсь малий корабель біля Кап Горн, як завалиться шиб у копальні в Трансвалю, або вибухне пожежа в Рур, або як до копальні на Сахаліні добувається вода, то фірма Льойд перша знає про це.

Затонулий корабель
Затонулий корабель

Очевидно морські обезпечення є в Льойді на першому пляні. Та бувають і інші.

Можна тут обезпечитися проти підвищення податку, проти дощу підчас прогульки, проти відзискання нормального зору…

Осьтак забезпечився в Льойді актор Бен Турнін, що є своєрідно зизоокий, чому завдячує свій успіх. Від Льойда запозичили назву великі корабельні й асекураційні товариства.

Ось так, в кав’ярні народжувалися великі проєкти та компанії світового рівня. Допиваючи філіжанку своєї улюбленої кави, озирніться – раптом за сусіднім столиком твориться компанія, що змінить світ.

Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ

Біржа випадків // Наш прапор. – 1936. – 3 серпня (ч. 88). – С. 7.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.