7 винаходів львів’ян, які змінили світ

3574
7 винаходів львів'ян, які змінили світ

Львів’яни завжди мали багато причин відчувати гордість за своїх своїх співвітчизників. Тисячі славних мешканців нашого міста назавжди увійшли в його історію  завдяки своїм досягненням в науці., мистецтві, суспільному житті чи світовій політиці. І з тих тисяч достойних львів’ян сьогодні ми спробували вибрати 7 найдостойніших, які назавжди змінили наш світ.

1. Перша у світі повітряна куля на рідкому паливі

1784 року у Львові запущено першу у світі повітряну кулю з автоматичним пальником на рідкому пальному для підігріву повітря у балоні. Це сталося усього через дев’ять місяців після польоту кулі братів Монгольф’є, пальним для якої служила солома!

Старт повітряної кулі у Львові, тер. нин. Стрийського парку, фото 1910 року
Старт повітряної кулі у Львові, тер. нин. Стрийського парку, фото 1910 року

2. Гасова лампа

Лампа на основі згоряння гасу була створена львівськими аптекарями Ігнатієм Лукасевичем і Яном Зехом у 1853 році в аптеці Під золотою зіркою. Одночасно з лампою був винайдений і новий спосіб отримання гасу шляхом дистиляції і очищення нафти.

Так виглядала перша гасова лампа
Так виглядала перша гасова лампа

3. Перша у світі вдала операція на виразці шлунку

Автором першої у світі вдалої операції на виразці шлунку в 1881 році був Ридиґер Людвік Антон — польський лікар, хірург, професор, доктор медицини, керівник кафедри хірургії (1897—1919), декан медичного факультету (1898—1899, 1911—1912), ректор (1901—1902) Львівського університету, засновник Львівської хірургічної школи.

Операція на виразці шлунку
Операція на виразці шлунку

4. Функціонального аналіз

Одним із найзнаковіших львів’ян є математик Стефан Банах.  Сучасні вчені-математики наголошують, що насправді, складно переоцінити роль Стефана Банаха в розвитку функціонального аналізу та інших напрямів математики. Це був величезний ривок до прогресу. Рівень і вплив львівської математичної школи в середині минулого століття сягав однієї із найбільш впливових у Європі.

Стефан Банах у 1930-ті рр.
Стефан Банах у 1930-ті рр.

5. Вакцина проти сипного тифу

З початком Першої світової війни Рудольф Вайгль потрапив до армії, де служив військовим лікарем. Майбутній науковець стикнувся із епідемією епідемічного висипного тифу серед австрійських військових та російських полонених. У 1918 році Вайгль виготовив вакцину проти епідемічного висипного тифу, що врятувала життя багатьох людей. У процесі роботи він сам заразився і перехворів на цю хворобу. Виготовлену вакцину вперше випробував на собі. Його дослідження надалі використав у роботі по викоріненню епідемічного висипного тифу його учень Генрик Мосінг.

Рудольф Вайгль. Вакцина проти тифу. Місто Львів
Рудольф Вайгль. Вакцина проти тифу. Місто Львів

6. Гнучкий суперконденсатор

Фахівці з Львівської політехніки придумали гнучкий тканинний суперконденсатор, який працює на сонячній батареї і може зарядити навіть мобільний телефон. Пристрій являє собою компактну систему енергозбереження, котра гнеться і кріпиться до будь-якої поверхні. Це український винахід увійшов у топ-100 кращих досліджень і розробок світу 2011 року за версією впливового американського журналу R&D Magazine.

Портативна сонячна електростанція
Портативна сонячна електростанція

7. Гідрогелева пов’язка

Серед важливих винаходів львівських вчених-хіміків — гідрогелева пов’язка для лікування вогнепальних, опікових (ІІ та ІІІ ступенів) і трофічних ран. Цей винахід був „покликаний“ війною на східних теренах України, хоча вчені з кафедри органічної хімії Інституту та хімічних технологій працювали над ним понад п’ять років. Вже минулого року перші зразки цього медичного засобу випробували на собі українські військові. Для того, щоб надати їй механічну міцність, щоб вона захищала рани і не руйнувалася, хіміки використали унікальну технологію: „вмонтували“ у воду поліпропілен. Це рішення на рівні нанотехнологій.

Гідрогелева пов’язка
Гідрогелева пов’язка

Багато читачів можуть доповнити цей скромний список на десятки, а може й сотні винаходів, зроблених у Львові. І це не дивно, адже протягом століть наше місто центром наукової думки Східної Європи і бажаною оазою для науковців всього світу.

Маємо надію що Львів таким і залишиться, адже десятки допитливих молодих людей кожного дня штурмують граніт науки з єдиним бажанням – зробити світ кращим. Нехай це триває вічно.

Наталка РАДИКОВА

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.