4 унікальні фотографії однієї локальної виставки

5739
4 унікальні фотографії однієї локальної виставки

На початку минулого року команда Фотографій Старого Львова познайомила своїх читачів із унікальною фотовиставкою, присвяченою Левандівці, що експонувалася у культурно-мистецькому центрі «Супутник» (вул. Повітряна,  20). Її автором є Софія Гдакович, яка  самотужки зібрала та дослідила понад сотню фотографій із зображенням мікрорайону у різні часи – від початку ХХ століття до 2000-х. (Про те, що надихнуло автора та як вона почала втілювати задумане можна почитати тут). Тішить, що Софія Гдакович та її однодумці не покинули почате та реалізовують проект “Історія Левандівки на старих фотографіях” і надалі. І сьогодні мова піде про 4 унікальні  фотографії цієї виставки.

Софія Гдакович
Софія Гдакович

Серед великої кількості фотографій 20-30-х років ХХ ст. є декілька особливо цінних і унікальних. Збереглось багато світлин з Просвіти, Рідної Школи, дитячої захоронки (дитячого садка – авт.). Всі вони різного характеру, багато з них не ідентифіковані. Проте одна, на якій зображені діти на прогулянці з вихователькою, вирізняється особливою якістю.

Вихователька з дітьми на прогулянці. Левандівка, 20-30-ті рр.ХХ ст. (фото з сімейного архіву Софії Гдакович)
Вихователька з дітьми на прогулянці. Левандівка, 30-ті рр.ХХ ст. (фото з сімейного архіву Софії Гдакович)

На щастя це фото не було вклеєне в альбом і зворот світлини дає розгадку його авторства. Адже  на ньому стоїть штамп “Світлив Яр. Савка” –  відомий львівський фотограф 30-х років ХХ ст. член  Українського фотографічного товариства(УФОТО).

Штамп на звороті світлини
Штамп Ярослава Савки на звороті світлини

Інше велике групове фото навпаки було вклеєне в сімейний альбом Анни Олинець, який дістався їй від діда. Щодо цієї світлини, то спочатку були сумніви, чи має вона відношення до Левандівки. Проте за деякий час на фотографії вдалося ідентифікувати Парамона Тусевича, голову Рідної Школи на Левандівці. До слова, уже шосте покоління його роду продовжує жити на Левандівці.

Свято РІдної школи на Левандівці. 1928-1930 рр.
Свято РІдної школи на Левандівці. 1928-1930 рр.

На цій фотографії одразу привертає увагу сивий чоловік,котрий сидить у центрі групи. Його виразна зовнішність дала змогу встановити особистість  – це Антін Крушельницький міністр освіти УНР, відомий політичний, громадський діяч Галичини, педагог.

Антін Крушельницький в центрі групи
Антін Крушельницький в центрі групи

Очевидно, що на фото свято Рідної Школи, оскільки Крушельницький сидить праворуч від голови організаціїї п.Тусевича, а також на фото багато святково вбраних дітей. Вдалось також визначити часовий проміжок цієї події – не раніше 1928-го, оскільки до цього часу Крушельницький перебував на еміграції, та не пізніше 1930-го, так як на фото присутні пластуни в одностроях, а Пласт був заборонений польською владою в 1930-му.

 

Щодо авторства світлини, то його з’ясували зовсім недавно. Ірина Чурилик, праправнучка Парамона Тусевича знайшла в родичів екземпляр фото, на якому вказано “фотограф Янушевич, Львів”.  Лев (Леон) Янушевич також один з львівських фотографів міжвоєнного періоду, член УФОТО.

Штамп на світлині Лева (Леона) Янушевича
Штамп на світлині Лева (Леона) Янушевича

Третє фото зроблене на стадіоні у Винниках  в 1930-х роках. Але як воно пов’язане з Левандівкою? Справа в тому, що відомий знавець галицького футболу Денис Мандзюк впізнав серед футболістів юного Олександра Скоценя, найвідомішого спортсмена з Левандівки, найуспішнішого українського футболіста 30-50 рр. ХХст., котрий в кінці своєї кар’єри грав за французький клуб Ніца.

Стадіон у Винниках. 1930-ті рр.
Стадіон у Винниках. 1930-ті рр.

Цікавим є те, що в своїй книзі “З футболом у світ” Олександр Скоцень детально описує поїздку до Винник і сам матч Тризуб (Богданівка) – Дніпро ( Винники). Що ж до фото, то донедавна воно було невідомим і лежало в сімейному архіві п.Еміліяна Чика, батько якого разом з Олексадром Скоценем грав в Богданівській футбольній команді “Тризуб”.

Олександр Скоцень
Олександр Скоцень

Четверте фото є унікальним з кількох причин. Найперше, це фото з Митрополитом Андреєм .Шептицьким, яке до цього часу було невідомим. Про подію, зафіксовану на фото є допис в львівській газеті «Діло»  за 28 червня 1938р. , де можна прочитати: “маленька Надія Пасіка зі захоронки на Левандівці та ученик школи ім.Грінченка подякували святочними промовами  Митрополитові за його добре серце й допомогу у доживлюванні української дітвори“.

 

Митрополит Андрей Шептицький та діти із захоронки на Левандівці, 1938р.
Митрополит Андрей Шептицький та діти із захоронки на Левандівці, 1938р.

Та найдивовижніше те, що це фото минулого року прислала з Америки п. Надія Пасіка, та сама дівчинка на фотографії про яку писали у газеті. А ученик  школи ім.Грінченка це її брат Орест Федин (зліва від виховательки). І хоч п.Надія живе за океаном, завдяки інтернету вона слідкує за долею виставки та підтримує зв’язок  з племінницею Соломією Брик, котра багато допомогла в реалізації проекту  “Історія Левандівки на старих фотографіях”.

Ігор ТКАЧИК , учасник проекту “Історія Левандівки на старих фотографіях”

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.