10 цікавих фактів з історії торгового центру “Магнус”

3359
Торгівельний центр
Торгівельний центр "Магнус". Фото 2015 року

Сьогодні хочемо познайомити читачів Фотографій Старого Львова із 10 цікавими фактами з історії будівлі, що свого часу стала однією з провісників модернізації вулиці Городоцької у Львові – колишнього “Товарного дому”, який сьогодні більш відомий за назвою торговий центр “Магнус”.

  1. Kолишній “Товарний дім” розташований на розі вулиць Шпитальної (східний фасад) та Городоцької (південний фасад) .
  2. Збудований у 1912-1913 рр. фірмою Міхала Уляма за проектом Романа Фелінського на замовлення д-ра Стефана Френкеля.
Творець "Магнуса" арх. Роман Фелінський (1886-1953)
Творець “Магнуса” арх. Роман Фелінський (1886-1953)
  1. Споруда «Товарного дому» зі скла та бетону є першим зразком раннього конструктивізму на львівському ґрунті.
  2. Будівля мала п’ять ярусів та чотиривісний фасад з боку вул. Шпитальної. Обидва фасади утворювались стрункими профільованими залізобетонними колонами, між якими знаходились цілком засклені поверхні – великі вітрини на першому поверсі та трьох площинних вікон на решті поверхів, так званих “chicago-windows” (чикагських вікон). Вертикальним стрижнем просторової композиції є блок сходової клітки з шахтою ліфта, що примикає до внутрішнього подвір’я.
Споруда торгівельного дому "Магнус". Фото до 1914 року
Споруда торгівельного дому “Магнус”. Фото до 1914 року
  1. З модерними конструкційними елементами будівлі поєднувалися декоративні елементи в стилі пізньої сецесії та раннього ар деко: «ламаний» черепичний дах, з двома прихованими у ньому додатковими поверхами, керамічні фризи на фасадах (не збережені), металеві балюстради сходової клітки, дерев’яні кабіни ліфту з кованими порталами, ліхтарі.
  2. В інтер’єрі будинку були великі алегоричні картини Фелікса Виґживальського «Торгівля» і «Промисловість», що були втрачені у повоєнний час.
"Магнус" на поштовій картці. До 1914 року
“Магнус” на поштовій картці. До 1914 року
  1. Наприкінці 1930-х рр. місцева влада хотіла перемістити сюди з Гетьманських валів (права сторона пр. Свободи) Дирекцію Галицького Скарбу (будинок не збережений). Згідно з віднайденими планами стару повітряну систему опалення (решітки якої збереглись донині) замінили на водяну. В цей же час ризаліт було з’єднано з бічними фасадами до рівня другого поверху, що зумовило ряд конструкційних перебудов.
  2. По завершенні ІІ світової війни, у націоналізованій споруді, розмістили безліч установ та дрібних підприємств, від приймального пункту білизни для прання до районних комітетів ДТСААФ (Добровільне товариство сприяння армії, авіаці, флоту) та Червоного Хреста Шевченківського району, тут містилися також продуктовий магазин та районний харчопром, виконком Шевченківської районної ради депутатів трудящих, а також відділення Держбанку Шевченківського району.
Виведена з ладу радянська техніка, позаду " Магнус "
Виведена з ладу радянська техніка, позаду ” Магнус “
  1. Протягом 1959 – 1961 рр. будівлю пристосували для розташування Центрального універмагу (ЦУМу), який відкрився 15 квітня 1960 року.
  2. Після капітальної реконструкції будівлі у 2002-2003 рр. тут розташований торговий дім “Магнус”, який відкрили у 2004 р.

Софія ЛЕГІН

Джерела:

  1. Архітектура Львова: Час і стилі: ХІІІ-ХХІ ст./ Упорядник і науковий редактор Ю.О. Бірюльов. – Львів: Центр Європи, 2008
  2. Мельник І. Краківське передмістя та західні околиці Королівського столичного міста Львова. Львів, 2011
  3. https://lia.lvivcenter.org/

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.