10 найвідоміших львів’янок двадцятого століття

26619
Топ-10 найпопулярніших статей 2021 року

Близько року я спілкувався з мешканцями нашого міста і ніби між іншим, питав кого можна назвати найвідомішою львів’янкою. Версій, на диво, було не так багато. За рік вдалося скласти десятку впевнених лідерів.

Навмисне не буду називати в порядку кількості голосів, щоб не викликати зайвих суперечок. Впевнений що цей список можна доповнювати,  але вже не втримався. Презентую те що вийшло:

  1. Соломія Амвросіївна Крушельницька — українська оперна співачка, педагогиня. За життя визнавана найвидатнішою співачкою світу. Серед її численних нагород та відзнак, зокрема, звання «Вагнерівська примадонна» XX століття.
Соломія Крушельницька. Фото з автографом сестрі Анні, 1910-і рр.
Соломія Крушельницька. Фото з автографом сестрі Анні, 1910-ті рр.
  1. Олена Іванівна Степанів — українська історикиня, викладачка географії, громадська та військова діячка; перша у світі жінка, офіційно зарахована на військову службу у званні офіцерки; чотарка Української Галицької Армії. Була ув’язненою в радянських таборах.
Олена Степанів на листівці. Відень, січень 1915 року
Олена Степанів на листівці. Відень, січень 1915 року
  1. Ірина Вільде (Дарина Дмитрівна Макогон) — українська письменниця. Лауреатка Шевченківської премії (1965) за феміністичний роман «Сестри Річинські». Перша жінка-лауреатка цієї премії. Депутатка Верховної Ради УРСР 2-го скликання. Очолювала Львівську організацію Спілки письменників України (1965—1966).
Ірина Вільде
Ірина Вільде
  1. Стефанія Туркевич-Лукіянович – видатна українська композиторка, піаністка та музикознавиця, яка народилася у Львові. Офіційно визнана першою українською композиторкою. У роки СРСР її роботи були заборонені державною владою.
Стефанія Туркевич
Стефанія Туркевич
  1. Олена Львівна Кульчицька – українська радянська художниця з різних видів мистецтва графіки, малярства, килимарства, педагог. Народна художниця УРСР. Депутатка Верховної Ради УРСР 3 — 4-го скликань. Авторка понад 4 000 художніх творів, що увійшли до золотого фонду української книжкової ілюстрації.
Олена Кульчицька. Фото Лева Кульчицького. 1890-ті рр.
Олена Кульчицька. Фото Лева Кульчицького. 1890-ті рр.
  1. Ірина Стасів-Калинець — українська письменниця, поетеса, шістдесятниця, багаторічна політув’язнена, публіцистка, культуролог, літературознавець, філологиня та громадська діячка. Народилася 6 грудня 1940 року у Львові, померла 31 липня 2012 року у Львові.
Ірина Калинець
Ірина Калинець
  1. О́льга Михайлівна Басараб — громадська діячка Галичини початку XX століття, організаторка благодійної діяльності, учасниця Українського жіночого союзу, Союзу українок, Комітету допомоги пораненим і полоненим, Комітету допомоги цивільному населенню, дипломат УНР і ЗУНР.
Ольга Басараб http://incognita.day.kiev.ua/assets/components/phpthumbof/cache/_s.d3f644086fffdc57d9564e6039f5d8985659.jpg
Ольга Басараб http://incognita.day.kiev.ua/assets/components/phpthumbof/cache/_s.d3f644086fffdc57d9564e6039f5d8985659.jpg
  1. Галина Львівна Левицька гербу Рогаля, відома як Галя Левицька, літ. псевдонім — Олена П’ятигорська — визначна піаністка і педагог, декан фортепіанного факультету Львівської консерваторії. Дружина Івана Крушельницького. Мати Лариси Крушельницької.
Галина Левицька
Галя Левицька
  1. Одарка Карлівна Бандрівська (1902-1981) була талановитою співачкою, піаністкою, педагогом. Серед її учнів – майстри оперної і камерної сцени сестри Марія, Даниїла, Ніна Байко, Марія Процев’ят, Тамара Дідик, Павлина Криницька. Але сенсом її життя була не власна кар’єра, а турбота про збереження і популяризацію імені Соломії Крушельницької. Сьогодні ми з певністю можемо стверджувати, що Одарка Бандрівська є фундатором меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові, адже збережені нею пам’ятки становлять основу експозиції і є вагомою часткою фондової збірки музею.
Одарка Бандрівська, 1920-і рр.
Одарка Бандрівська, 1920-і рр.
  1. Маргіт Сельська народилася 26 травня 1903 року в Коломиї, померла 3 лютого 1980 року у Львові. Вона була українською художницею та фотографкою. Закінчила Краківську Академію мистецтв (1922), Віденську академію мистецтв (1923) та Модерну Академію в Парижі (1929).
Марґіт Сельська
Марґіт Сельська

Отож, можемо продовжувати. Напишіть у коментарях кого ще ви знаєте і наступного разу буде інше десятка.

Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ

1 коментар

  1. Вважаю злочином не згадати Софію Яблонську. Жінка, яка була неймовірно прогресивною, відомою та впливовою та репрезентувала Україну за кордоном, заявивши про свою ідентичність. Легенда 20 століття, якою захоплювалися провідні антропологи

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються дані ваших коментарів.