Звідки лунала “Весела львівська хвиля”, або взірець стилю югендштіль

2726
Звідки лунала
Звідки лунала "Весела львівська хвиля", або взірець стилю югендштіль

Цього року виповнюється 86 років львівському радіо, і ця історія розпочалась задовго до встановлення ретрансляційної вежі на Високому замку… У царині радіомовлення передвоєнний Львів мав суттєві досягнення – на 1939 рік місто Лева було найкраще радіофікованим містом в Польщі, тут налічувалося 45 тисяч радіоточок!

Споруда Львівського радіо на вулиці Князя Романа, 6. Фото 2015 року
Споруда Львівського радіо на вулиці Князя Романа, 6. Фото 2015 року

Від самих початків, від 1929 року, Львівське радіо мало власну резиденцію – примітну кам’яницю за адресою Баторія, 6 (нині-вул. Князя Романа). Слід зазначити – Львівське державне обласне радіо та Львівський обласний радіотелевізійний передавальний центр, досі функціонують за цією адресою.

Кам'яниця на Баторія, 6. Фото з преси 1914 року
Кам’яниця на Баторія, 6. Фото з преси 1914 року

Рік побудови – 1912 – викарбуваний над барельєфами левів, що стрибають над трьома арками перед входом до будівлі (аркадним трифорієм). Хоча її будували ще й в наступні роки і не встигли до початку Першої світової війни, тож завершували оздоблення вже після її закінчення…

Лицарі-атланти у оздобленні кам'яниці на Князя Романа,6. Фото 2015 року
Лицарі-атланти у оздобленні кам’яниці на Князя Романа,6. Фото 2015 року

Будівля є даниною моді тих часів, своєрідним зразком стилістики німецького модерну (югендштілю), зведено її за спільним проектом архітекторів Адольфа Піллера та Романа Вольпеля на місці трьох розібраних будинків для відомих львівських купців Кароля Чуджака і Людвіга Штадтмюллера.

Барельєфи левів, а також похилених лицарів-атлантів, що спираються на мечі виконав львівський скульптор Станіслав Ричард Пліхаль.

Перші ретрансляційні вежі Львівського радіо у кінці вулиці Івана Франка. Фото 1930 року
Перші ретрансляційні вежі Львівського радіо у кінці вулиці Івана Франка. Фото 1930 року

Кам’яниця при створенні призначалася для житлових потреб, однак вже у 1920-х її пристосували для банку “Польської землі”. А 1929 року тут влаштували львівську студію “Польського радіо”. Регулярні програми Львівське радіо почало транслювати з 15 січня 1930 року на частоті 795 КГц.

Легенда "Веселої львівської хвилі"- Тонько і Щепко (Генрик Фогельфенгер та Казимир Вайда)
Легенда “Веселої львівської хвилі”- Тонько і Щепко (Генрик Фогельфенгер та Казимир Вайда). Фото 1930-х років

Сьогодні далеко не кожен знає історію Polskie Radio Lwów, але багатьом львів’янам знайомі імена Щепко і Тонько. Під цими псевдонімами працювали Генріх Вогельфангер і Казимир Вайда – популярні ведучі програми Wesoła Lwowska Fala (Весела львівська хвиля), “правдиві батяри”, герої не тільки радіоефірів, але й кінокомедій того часу, в яких вперше прозвучала популярна і сьогодні пісня “Тільки у Львові” (Tylko we Lwowie).

Фрагмент фасаду будівлі на Князя Романа,6. Фото 2015 року
Фрагмент фасаду будівлі на Князя Романа,6. Фото 2015 року

Весела львівська хвиля була мабуть найпопулярнішою програмою Львівського радіо не тільки у Львові, а й в усій передвоєнній Польщі.

Використані джерела :

http://notatnyk.org/ , http://www.pohlyad.com/ , Ретро Львов

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.