Знову зробити Львів великим – рецепти від Годзіміра Малаховського. Частина друга. Модернізація міста

918
Знову зробити Львів великим - рецепти від Годзіміра Малаховського. Частина друга. Модернізація міста

Читати та переказувати Історію Львова, як і будь-якого іншого міста, неможливо без згадок про конкретних діячів, що своїми діями визначали хід подій, а часто і долі інших людей. Зазвичай такі особи приїжджають до міста і роблять тут кар’єру, ім’я та здобувають славу. Однак, найбільш шанованими є ті, що в певній місцевості народилися і її прославили чи збагатили. Годзімір Малаховський – корінний львів’янин. Він дуже цікава і не менш важлива фігура в історії Львова.

Дорівнятися до важливості Малаховського можуть хіба незнання в сучасному суспільстві та байдужість до цієї особи. Чому так? Малаховський належить до категорії діячів, про яких у нас не заведено говорити. Цим ставленням можна здивувати жителів західних країн, де локальні менеджери часто користуються більшою популярністю та увагою суспільства, ніж загальнодержавні. 

Президент Львова Годзімір Малаховський. Фото з https://en.wikipedia.org/
Президент Львова Годзімір Малаховський. Фото з https://en.wikipedia.org/

Розвиток та інвестиції

Годзімір Малаховський народився у Львові, тут виріс і здобув освіту. Вперше, по-дорослому і серйозно, він зіткнувся з проблемами міста і потребою та можливістю їх вирішувати у 1892 році, коли став міським депутатом. У міській раді Малаховський займався юридичними та організаційними питаннями, фінансами. Не менш важливим є і те, що він працював над оновленням статуту Міської ради. Пізніше став першим президентом Львова (1896 – 1905) після нововведень. Серйозним екзаменом для нього стала Крайова виставка 1894 року, де Малаховський був співорганізатором. Цю роботу він виконав успішно. Відтак у 1896 році став депутатом Галицького Сейму, де входив до бюджетної та залізничної комісій, відстоював інтереси вчителів. Тоді ж став і президентом Львова.  

Клумби поміж павільйонами Крайової виставки, оформлені А.Рерінгом. Фото 1894 року
Клумби поміж павільйонами Крайової виставки, оформлені А.Рерінгом. Фото 1894 року

Впродовж десяти років Малаховський очолював місто. Цей період був досить інтенсивним і насиченим, якщо говорити про модернізацію життя у багатьох сферах. До успіхів і досягнень Малаховського можна зарахувати прокладення водопроводів і будівництво каналізаційної системи. Чималу позику для перетворення міста на сучасний і комфортний населений пункт брали ще за його попередника, президента Львова Едварда Мохнацького. Малаховський продовжив рух цим шляхом і розвинув наявні успіхи. Залучивши нові інвестиції, команда Малаховського займалась розширенням водопровідної мережі. Отож, у 1901 році ввели в дію 30-кілометровий водопровід “Воля Добростанська – Львів”. Таким чином, опираючись на розрахунки професорів Львівської політехніки, Львів отримав воду з басейну ріки Верещиця. У тому ж році було завершено перекриття Полтви та регуляцію міської каналізації у центральній частині Львова. Ці роботи відбувалися в декілька етапів, а розпочалися ще наприкінці 1870-х років.  

Хай буде світло!

ХІХ століття було певним зламом в історії людства. Між іншим, саме тоді зародилися й набули поширення явища, без яких неможливо уявити життя сьогодні. Зокрема, це газ та електрика. У Львові в тім числі. Газовня була у Львові ще з середини століття. У 1898 році вона перейшла у власність міста, тоді ж її було модернізовано і збільшено обсяги отримуваного газу.  Водночас збільшили і кількість вуличних газових ліхтарів, а тому покращилась і освітленість львівських вулиць. 

Газовий ліхтар на Площі Ринок, бл. 1900 року. Фото з https://uk.wikipedia.org/
Газовий ліхтар на Площі Ринок, бл. 1900 року. Фото з https://uk.wikipedia.org/

Ще один важливий напрямок роботи Малаховського і його команди – це електрифікація міста. На межі століть, а особливо на початку ХХ століття, активно входило у вжиток електричне освітлення. У 1894 році у Львові збудували першу електростанцію, а в 1908 році, за каденції Малаховського, завершили будову нової електростанції змінного струму на Персенківці. Автором проекту цієї будівлі був Адольф Піллер, а будівельними роботами керували Альфред і Казімєж Каменобродські. Нова міська електростанція була важливим кроком для освітлення міста та розширення мережі електротранспорту. Також тепер можна було братися і за повноцінну електрифікацію приватних помешкань.    

Нова міська електростанція змінного струму на Персенківці. Нині – Львівська ТЕЦ № 1. 1910 р.
Нова міська електростанція змінного струму на Персенківці. Нині – Львівська ТЕЦ № 1. 1910 р.

На сам кінець, команда Годзіміра Малаховського почала досить активно говорити про потребу розширення Львова. Очевидно, за рахунок приєднання до міста довколишніх населених пунктів. Це питання є актуальнним досі, але чи не вперше його озвучували саме тоді.

Арена руху між Сходом і Заходом

У Годзіміра Малаховського була загальна ціль, якій підпорядковувалися усі його наступні дії: перетворити Львів на велике і сучасне європейське місто. Можна констатувати, що цей задум йому вдався. За час перебування Малаховського на посаді президента Львова, місто переживало значну розбудову, перебудову і модернізацію. Ці зміни бачили й відчували місцеві мешканці, але також їх помічали і у Відні, столиці імперії. Державні чиновники імперії Габсбургів, які відвідували Львів, позитивно відгукувалися про наше місто. Зокрема, констатували, що “Львів швидкими кроками рухається вперед”, а також, що наступне покоління буде змушене “рахуватися зі Львовом як із ареною великого руху між Заходом і Сходом”.   

Євген ГУЛЮК

Використані джерела: 

  1. Аркуша О. Годзімір Малаховський // Інтерактивний Львів [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://lia.lvivcenter.org/uk/persons/malachowski-godzimir/ 
  2. Гулюк Є. “Великий Львів” Годзіміра Малаховського // Lviv travel, 2022 [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://lviv.travel/ua/news/hodzimir-malakhovskyi 
  3. Гулюк Є. Знову зробити Львів великим – рецепти від Годзіміра Малаховського. Частина перша. Хто такий Годзімір Малаховський? // Фотографії старого Львова, 2022 [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://photo-lviv.in.ua/znovu-zrobyty-lviv-velykym-retsepty-vid-hodzimira-malakhovskoho-chastyna-persha-khto-takyy-hodzimir-malakhovskyy/ 
  4. Львів, якого не повернеш. Як Полтва підземною стала // Фотографії старого Львова, 2015 [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://photo-lviv.in.ua/lviv-yakoho-ne-povernesh-yak-poltva-pidzemnoyu-stala/ 
  5. Назарук Т. Електрифікація Львова // Інтерактивний Львів [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://lia.lvivcenter.org/uk/themes/electrification/ 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.