Яворівську забавку, що прикрашала головну ялинку Ватикану, хочуть внести до реєстру ЮНЕСКО

1185
Яворівська забавка
Разом з цим традиційним дерев’яним промислом містечка на Львівщині мають намір подавати до ЮНЕСКО і яворівський пиріг.Підготовка документів, яку хочуть завершити ще цього року, вже почалася. Та процес внесення у реєстр може протривати декілька років, повідомляє Еспресо.TV.

Сама ідея та певні підготовчі роботи до її реалізації були проведені у минулі роки. А у лютому на Яворівщині вже працювала обласна комісія, яка вивчала це питання. Тепер ним заопікувався перший заступник голови Львівської обласної адміністрації, що може свідчити про серйозність намірів.

Як повідомили у Львівській ОДА, 3 липня у Домажирі на Яворівщині відбулася зустріч експертного середовища, яка дала старт процесу присвоєння статусу та подання документів у ЮНЕСКО. У ній взяли участь представники ЛОДА та Яворівської адміністрації, туристичної індустрії області, директорка місцевого краєзнавчого музею, а також голова експертної ради з питань нематеріальної культурної спадщини Ілля Фетисов (онлайн) та доктор історичних наук, співзасновник Клубу Галицької Кухні Ігор Лильо.

“Яворівщині є що показати світові, є чим похвалитися. Ми мусимо вміти це зберегти, розвинути і продати, заманивши до нас українського та іноземного туриста. Наш департамент культури здійснив перші моніторингові кроки, ми заповнюємо облікові картки, тобто беремо на себе найскладнішу “паперову” і юридичну роботу, ми підтримаємо фінансово весь процес реєстрації і також забезпечимо всю координацію та частину промоції”, – повідомляє Юрій Холод.

Яворівська іграшка
Яворівська іграшка

Як зазначив у коментарі Еспресо історик Ігор Лильо, є всі шанси на успіх. Але слід розуміти, що процес може тривати довго. Львів, до прикладу, щоб потрапити у перелік пам’яток ЮНЕСКО, витратив близько 10 років, і на це була спрямована робота кількох міських голів.

“Дуже добре, що ця зустріч відбулася, бо на ній я вперше побачив згуртоване коло людей, з числа державних органів влади, майстрів та бізнесу, які хочуть це зробити, – сказав Ігор Лильо. – Це важливо, тому що кожен учасник процесу має своє коло відповідальності. Приватні підприємці, господині та майстри вже давно хотіли б такої реєстрації. Зараз до них готові приєднатися державні органи, адже саме вони подаватимуть усі документи. Також добре, що у цьому переліку представлені неурядові організації, такі як Клуб галицької кухні. Усі разом можуть активно, швидко і головне якісно просувати цей процес. Але зараз справа повністю за вертикаллю влади”.

Також історик наголосив, що спочатку свою частину має зробити Україна, і лише після цього можна апелювати до ЮНЕСКО:

“Організаційно воно виглядає так, що спочатку регіональна влада готує і подає документи в Київ. Там все розглядається на урядовому рівні, і тоді сюди скеровують комісію експертної ради з питань нематеріальної культурної спадщини, голова якою дистанційно був присутній на нараді. Якщо усе враховано і правильно оформлено, то спочатку ці пам’ятки визнає держава Україна, аж потім подає пакет документів у ЮНЕСКО. І влада взяла на себе зобов’язання зробити усі процедури, потрібні для визнання на рівні держави ще цього року.

Це дорога на багато років. Або її починати і довести до кінця, або не братися за це. І у своєму виступі я зазначив, що люди у владі міняються, але ті, що зараз керують, можуть започаткувати програму, яка працюватиме десять років і має усі шанси завершитись успішно. І найважливіше, щоби вона мала спадковість і продовжувала реалізовуватись, не залежно від того, хто є головою ОДА”.

В ЛОДА запевнили, що потрапити до списку нематеріальної культурної спадщини України яворівська забавка та яворівський пиріг можуть ще до кінця року. Відповідне засідання комісії Міністерства культури України має відбутися в жовтні 2020-го.

"Найдовший яворівський пиріг". (Фото: прес-служба ЛОДА)
“Найдовший яворівський пиріг”. (Фото: прес-служба ЛОДА)

Ігор Лильо, як історик, що вивчає традиції галицької кухні, вважає, що, в першу чергу, є можливим наданню яворівському пирогу статусу географічно визначений продукту:

“Наразі йдеться про отримання яворівським пирогом такого поняття, як географічно визначений продукт. В Україні вже є прецеденти надання такого статусу. Це Гуцульська бринзя, Мелітопольська черешня, зараз йде праця над створення бренду Херсонський кавун. І у тому напрямку будемо рухатись з пирогом, дотримуючись певних процедур та вимог”.

Щодо яворівської іграшки, то тут також зроблено багато. У 2011 році саме ними було прикрашено головну ялинку Ватикану, що стало доброю промоцією і України, і цього промислу.

Також у минулому році Національний банк України ввів в обіг три пам’ятні срібні монети з зображенням яворівських забавок.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.