Який вигляд могла мати Ратуша в Стрию

230
Стрий. Ринок. Поштівка 1906 року
Стрий. Ринок. Поштівка 1906 року

Головним елементом історичної архітектурно-просторової структури давнього Стрия була ринкова площа. За зразком інших міст магдебурзького права там, окрім яток і будинків, містилася ратуша – споруда, в якій розміщувались органи  міського самоуправління,  творячи  магістрат. «Ратуша», що походить від німецького «Rathaus» і  буквально  означає  будинок  ради, згадана  у  королівському  локаційному привілеї від 21 жовтня 1431 року для Тарла Закліки зі Щекаревиць.

Зокрема згадується шротампт у пивниці під ратушею. Тобто право продавати вино і пиво у цілих бочках.[1]  Про  перші  ратуші через часті пожежі не збереглося жодних відомостей. Одну  з  будівель  ратуші (її, в числі інших,  можна  помітити  на  карті Фрідріха фон Міга) у  спілці  з  міщанами  і  бургомістром Адальбертом  Фалецьким  збудував  староста  Казимир  Понятовський у 1777 році головним чином на гроші з пропінації (права виготовляти і  продавати  алкогольні  напої).  Знаємо,  що  поряд  з  ратушею  була  крамниця  стрийської  церкви  Різдва  Богородиці,  поки  не  згоріла  разом  з  нею.[2]

Давній план Стрия
Давній план Стрия

Про дерев’яну ратушу посеред ринку ще на початку століття спираючись на спогади старожилів написав Василь Залозецький і  зазначав, що кам’яна плита стоїть досі.[3] Часто-густо можна натрапити на згадку про проект ратуші Єжи Глоговського 1816 року. При ближчому знайомстві виявилося, що це план будівлі окружного староства.

План будівлі окружного староства в Стрию
План будівлі окружного староства в Стрию

Цілком ймовірним було б пов’язати його з існуючою нині спорудою по вулиці Шевченка, 26 (Центральноосьовий окремостоячий палац з господарськими будівлями площею 717 м. кв. Стиль класицизм. Дата побудови 1823 рік. Первісне використання адміністративна будівля. Одна з найдавніших міських споруд.

На час укладення планів міста Фрідріха фон Міга(1779-1783 рр.) і Д. Хагерштайна(1788 р.) територія стояла пусткою. У 1922 році в приміщеннях споруди містилися: санітарний і будівельний відділи, слідча поліція. Споруда не експлуатується і перебуває у критичному стані).

Австрійським урядникам дістався будинок на ґрунтах римо-католицького пробоща збудований з поганої цегли. Коли він в 1857 році завалився у місті не знайшлося жодної відповідної будівлі для розміщення представників влади. Магістрату довелося виділити землю під нове будівництво. При чому власне приміщення вже мав і магістрат.

Оскільки ратуша наділена певною символічною знаковістю, в певний час постало питання її відбудови.

Slowo Polske 1906 27 marca № 132;
Gazeta Lwowska 1906 28 marca №71

Конкурс на проект нової ратуші в Стрию. Конкурсна комісія у складі панів: бургомістра Александра Стояловського, заступника Станіслава Матковського, адвоката і посла до сейму Філіпа Фрухтмана, професорів Політехніки: Бізанца, Левинського, Тальовського, разом з інспектором колій Коморою, старшим інженером Зигмунтом Махневичем і міським будівничим Адамом Опольським на пленарному засіданні у середу 21 березня з 31 надісланої роботи визначив 1 нагороду у сумі 1200 корон проекту «Senatu populoque» за найкраще вирішення «rzutow I za fasadu w alternatywi»; 2 нагороду 800 корон проектові під назвою «Lubranka»; 3 нагороду у сумі 500 корон проектові «BBBBBB». Похвальні листи отримали чотири роботи під назвами: «Kwadrat», «Pisanka», «260000 koron», «D.T.K
Після відкриття конвертів нагороджених праць виявилося, що авторами «Senatu populoque» є слухачі Політехніки у Львові Бауер, Гжимальський, і М. Осінський; «Lubranka» Роман Бандурський з Кракова; проекту «BBBBBB» Юзеф Пятковський зі Львова.Виставка всіх надісланих праць буде доступна від 26 березня до 8 квітня з прибутком для місцевої філії Товариства народних шкіл. З такою ініціативою виступив бургомістр Александр Стояловський. До складу журі увійшли добре відомі постаті. Стрийські будівничі Зигмунд Махневич і Адам Опольський.

Адам Опольський
Адам Опольський

Останній народився 1878 року в містечку Журавно Львівської області. Закінчив відділ архітектури Львівської політехніки 1904 року. Обійняв посаду головного архітектора міста Стрия. 1908 року став членом Політехнічного товариства у Львові.[ 26 жовтня 1925 року обраний президентом Кола архітекторів, яке діяло в рамках товариства, а 26 листопада 1926 року — членом ревізійної комісії Кола. Тоді ж обраний до Сталої делегації архітекторів польських у Варшаві. Опольський автор проектів низки промислових, громадських та житлових споруд у стилі модерн у Львові та Стрию. 1908 року заснував приватне архітектурно-будівельне бюро, яке діяло у Львові, початково на вулиці Дорошенка, 19, а від 1913 року на вулиці Франка, 33 на третьому поверсі. Під час Першої світової війни керував реконструкцією ряду споруд для Управління відбудови краю (пол. Centrala Odbudowy Kraju).

Роботи у Стрию: Дім поліцейського управління. Міський холодильник із фабрикою льоду. Казарми кавалерії.

Густав Бізанц

Густав Бізанц (30 серпня 1848 Кути — 3 жовтня 1925) — архітектор, педагог, ректор Львівської політехніки. Народився у сім’ї німецьких колоністів у селі Кавчий Кут (тепер Кути під Стриєм).

Теодор Мар'ян Тальовський
Теодор Мар’ян Тальовський

Теодор Мар’ян Тальовський (1857-1910) навчався у Львові і Відні. Викладав у Кракові. Член Львівського Політехнічного товариства. Автор проекту костьолу Св. Єлизавети.

Перше місце здобув проект виконаний студентами Веславом Ґжимальським (1891-1941), Т. Бауером і Мар’яном Осінським(1883-1974). Згодом його затвердили у міській раді(Держархів Львівської області, ф. 1060, оп.1, спр.184). Завдяки публікаціям краківського журналу «Architekt» маємо можливість побачити кілька проектів стрийської ратуші Романа Бандурського і Zdzisława Mączeńskiego.

Проєкт ратуші в Стрию архітектора Романа Бандурського
Проєкт ратуші в Стрию архітектора Романа Бандурського
Проєкт ратуші в Стрию архітектора Романа Бандурського
Проєкт ратуші в Стрию архітектора Романа Бандурського
Проєкт ратуші в Стрию архітектора Романа Бандурського
Проєкт ратуші в Стрию архітектора Романа Бандурського
Проєкт ратуші в Стрию архітектора Zdzisława Mączeńskiego
Проєкт ратуші в Стрию архітектора Zdzisława Mączeńskiego
Проєкт ратуші на акварелі краківського художника Stanisław TONDOS (1854-1917)
Проєкт ратуші на акварелі краківського художника Stanisław TONDOS (1854-1917)
Бандурському належить і проект реконструкції ратуші у Львові
Бандурському належить і проект реконструкції ратуші у Львові

Пройшло сім років і міська газета «Ziema Stryjska» у №11 від 15 березня 1913 року помістила допис у рамках дискусії. Переказавши передісторію автор згадав, що через закладення  водогону і каналізації  будову ратуші перенесли і от тепер вирішили її звести, але не на Ринку, на  ділянці подарованій місту покійним п. Гошем (перед тим староство, сьогодні народна школа) на розі вулиць 3 Травня і Собеського. Порахував вартість землі і отримав 180 тисяч корон витрат без найменшого доходу. Натомість при будівництві ратуші на старому місці дозволило б помістити принаймні 10 «склепів» на першому поверсі і отримати 15000 корон прибутку щороку. До того ж, Ринок у час торгів наскільки брудно та витає жахливий сморід, що лише ратуша врятує цю ділянку. Свого часу ж чомусь не помістили на пропонованій ділянці староство, пошту і податковий відділ. Завершуючи, автор запрошував читачів до дискусії.

5 квітня з’явився ще один допис «Де побудувати нову ратушу?». Тепер розглянуто міське планування. Аргументуючи тим, що міська влада має перебувати фактично у центрі, знову обрали Ринок як середину міста. На Ринку ж є ратуші у Львові, Тарнові, Новому Сончі… Інше можливе місце зближує ратушу з колією і казармами, які з магістратом не мають нічого спільного. Та все ж головним чинником залишилося оздоровлення міста. Бруд, болото, сміття і сморід вже звичні явища. Та й торгівлю можна винести за місто. А дарованій ділянці варто розмістити готель чи староство.

12 квітня до газети написав стриянин, який мешкав біля тодішнього магістрату. Допис так і підписали «голос з міста». Йшлося про наболіле. В магістраті поміщували арештованих здеморалізованих елементів і часом цілі табори циган. Дати собі з цим раду влада не могла. Крики, свист, лайка перетворять Корзо і «коліївку» у невідомо що, а там поблизу жіноча школа і гімназія в кінці вулиці. З того огляду і теперішнє положення магістрату невідповідне через сусідство школи і костьолу. Тож єдиним місцем для ратуші є Ринок.

Війна перешкодила будівництву. Секретар міської ради Вільгельм Зомерфельд в своєму відомому рефераті згадав про задум нової ратуші на 1926 рік, тоді тимчасову управу міста очолював інженер Жданович.

Болеслав Кайм
Болеслав Кайм

Майбутній президент міста Болеслав Кайм ввійшов до складу міської ради у 1929 році і теж плекав задум будівництва.

В архіві справді віднайшовся план будівництва (Держархів Львівської області, ф. 1059, оп.1, спр. 1369) але нічого не змінилося і урядники залишились у старій будівлі.

Будинок магістрату у Стрию
Будинок магістрату у Стрию

Ідея будівництва ратуші в Стрию живе й сьогодні. Та це вже інша історія…

Микола ЗАКУСОВ

[1] Prochaska A. Historja miasta Stryja. Lwow. 1926. – S.4;

[2] ЦДІАЛ України, ф.159, оп.9, спр.2696, арк.1;

[3] «Магдебургское право требовало во первыхъ: рынка (Ring), сплошного населенія на сравнительно маломъ, обыкновенно квадратномъ пространствѣ, дальше ратуша внутрь съ радною избою и арестомъ, въ округъ ратуша суконницъ, т. е. крамовъ богатыхъ купцевъ и бѣдныхъ ремесленниковъ, a на около рынка съ его домами и прилегающими короткими улицами — городскихъ валовъ и паркана на нахъ (circulus oppidi). Еще въ началѣ нынѣшняго столѣтія стоялъ въ Стрыѣ, среди рынка, деревяный ратушъ, по которомъ еще сегодня осталась каменная плыта.»ВасильЗалозецький Несколько свѣдѣній о гор. Стрыѣ //Червоная Русь, 1890, №41-48

Микола ЗАКУСОВ

Джерело: Нотатки стриєзнавця

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.