Виміряємо все! Або Народний музей метрології та вимірювальної техніки

1863
Народний музей метрології та вимірювальної техніки
Народний музей метрології та вимірювальної техніки

Кожного дня ми зустрічаємось з потребою знати точний час, температуру на вулиці, яку маси чи об’єм продуктів купуємо в магазині чи на ринку, з якою швидкістю їдемо, або ж яку дистанцію подолали. Це все є можливим завдяки метрологічним приладам, які допомагають нам отримати об’єктивну інформацію про ті чи інші речі. У Львові є місце, в якому зібрані усі пристрої, а деяким навіть більше ста років.

Терези на стіні музею.
Терези на стіні музею.

Народний музей метрології та вимірювальної техніки при Львівському регіональному державному центрі стандартизації, метрології та сертифікації створений з ініціативи колективу Центру в 1984 році, з нагоди 200-річчя державної метрологічної служби в Галичині.

Експонати музею.
Експонати музею.
Експонати музею.
Експонати музею.
Експонати музею. Терези.
Експонати музею. Терези.

у 1994 році Музей перенесено з будинку на вул. Винниченка, 32 у нове приміщення на вул. Князя Романа, 38.

Профіль Музею – технічний, загальна площа складає 150 кв. м., а фондові колекції налічують понад 500 одиниць вимірювальної техніки, значна частина з яких є унікальною.

Тут представлені наступні експозиційні розділи:

– Історія створення засобів вимірювання;

– Розвиток метрології в Україні та за її межами;

– Вимірювальні прилади, виготовлені на приладобудівних заводах Львівщини.

Цікавим є і сам будинок, адже тут колись мешкав Ян Лям (Jan Lam) – польський письменник, літописець подій у Львові у другій половині XIX століття.

Пам'ятна таблиця на будівлі.
Пам’ятна таблиця на будівлі.

Музей має досить багату колекцію терезів, ваг, гир, лічильників, мірил об’ємів, еталонних об’єктів для перевірки точності приладів і багато іншого. При в ході до музею, одразу падає погляд на 4-метровий штангенциркуль, який колись вимірювали ширину колісних пар на Львівському Локомотиворемонтному Заводі. Також тут присутні ваги, якими 1926 року виробництва, якими користувались на ринку, приблизно, до 2010 року. Досить цікавими експонатами є скляні гирі, які неможливо надпиляти, або ж висвердлити в них отвір і відповідно внести похибку у вимірювання маси.

Ваги, які ще донедавна працювали на ринку.
Ваги, які ще донедавна працювали на ринку.
4-метровий штангенциркуль.
4-метровий штангенциркуль.
Скляні гирі.
Скляні гирі.
Колекція гир.
Колекція гир.

Найстарішими експонатами серед засобів вимірювання маси є побутова вага 1884 року виготовлення, яку використовували у крамницях і на ринках. В експозиції присутні також терези, якими можна проводити вимір до 0,01 міліграма.

Терези із збільшуваною лінзою.
Терези із збільшуваною лінзою.

Не оминули увагою в Музеї і електричні вимірювальні прилади. В експозиції присутні вольт- та амперметри XIX-XX століть. Досить цікавими експонатами є кишеньковий вольтметр постійного струму 1900 року виготовлення, американський ампервольтметр 1891 року виготовлення та угорський лічильник змінного струму, який до середини XX століття використовувався у львівських квартирах.

Угорський лічильник.
Угорський лічильник.
Американський еталонний манометр.
Американський еталонний манометр.
Термометр для вимірювання температури зерна.
Термометр для вимірювання температури зерна.

Адреса: м. Львів, вул. Князя Романа, 38. Львівський регіональний державний центр стандартизації, метрології та сертифікації.

Костянтин БАРАНЮК

Джерела: Громадські музеї Львівщини. Довідник у двох томах. Том І / Перейма Л., Огоновська Я., Зобків М., Івановська Г. – Львів: Проман, 2007. – С. 41-44.

Особлива подяка співробітникам Народного музею метрології та вимірювальної техніки при Львівському регіональному державному центрі стандартизації, метрології та сертифікації.

1 коментар

  1. Шановні панове.
    Я придбав частотомір електронний, за розмірами маленький, сучасний, марки PLG 0802 який вимірює частоту коливань електричного струму в діапазоні 100МГц – 1200МГц. Чи можна у Вашому музеї перевірити правильність його показів.
    З повагою Любомир.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.