Водонапірна вежа на Тернопільській – минуле та сьогодення

3467
Водонапірна вежа на Тернопільській - минуле та сьогодення
Водонапірна вежа на Тернопільській - минуле та сьогодення

У 1933 році, поблизу парку Залізна Вода, за проектом архітектора Вітольда Мінкевича (Witold Minkiewicz; 1880-1961) була споруджена водонапірна вежа. Вежа, яка досі притягує увагу своєю красою та довершеністю. Нашому виданню вдалося потрапити до середини і зробити кілька сучасних фотографій цієї чудової споруди.

При будівництві вежі передбачено відвідування її публікою з метою огляду околиць – всередині влаштовані зручні залізні сходи, на верхній платформі зроблена балюстрада. У журналі Architektura i Budownictwo№ 3 за 1934 є фотографія вежі на тлі побудованих до того часу будинків.

Водонапірні вежі на вулиці Пасічній та поблизу парку Залізна Вода споруджувалися практично одночасно, але про вежу на Пасічні піде окрема мова.

Спорудженню передували кілька ескізних проектів. Через значне падіння цін на цеглу обрано варіант із нетинькованими фасадами з червоної цегли. Застосовано залізобетонні елементи. Зовні вежі мають форму дванадцятигранників із пілонами на кутах. Обладнані оглядовими майданчиками. Статичні обчислення зробив інженер Адам Курилло. Реалізовано у 1932–1933 роках.

І в наші дні ззовні вежа справляє незабутнє враження. ЇЇ грація і архітектурна довершеність гармонійно списується навіть в сучасні пейзажі околиць парку “Залізна вода”. І чим ближче підходиш до неї – тим – тим величнішою вона виглядає.

Довший час башта використовувалася для офісних приміщень, але близько року тому орендарі виїхали звідси і залишили після себе не вельми чисті приміщення. А загалом вежа виглядає охайною і доглянутою.

На жаль потрапити на оглядовий майданчик вежі нам не вдалося – там знаходиться GSM-обладння оператора мобільного зв’язку МТС. Але, якщо нас читають представники цієї компанії, маємо надію на спільну екскурсію, за що будемо щиро вдячні.

Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ

Джерела:

1. Водонапірна вежа поблизу парку Залізна Вода
2. http://mavka-lv.livejournal.com/5738.html
3. Вулиця Тернопільська https://uk.wikipedia.org/wiki/Вулиця_Тернопільська_(Львів)
4. Вітольд Мінкевич (Witold Minkiewicz) https://uk.wikipedia.org/wiki/Вітольд_Мінкевич

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.