Війна на львівських вуличних стінах в віршах і образах

2172
Війна на львівських вуличних стінах в віршах і образах

Не забувати про те, що в країні війна, і десь хтось відвойовує наші права і свободу, закликає проект вуличної галереї «Вірші з війни». Львівські стіни прикрашають віршами бійців АТО, а також символічними малюнками.

Один з таких малюнків на вулиці Бенедиктовича завершили Христина Колоша і Олександр Сівецький – художники з Бурштина. Христина, зокрема, навчалася в італійському Мілані, малює більше ілюстрації, Олександр – реалістичні графіті, однак у спільній роботі у них виходять гармонійні зображення. З попередніх їхніх цікавих графіті – величезний настінний малюнок на Івано-Франківському будинку.

Малюнок не обрамлений поезіями, але, як зазначила Христина, зображена молода дівчина в українській вишиванці, символізує Україну, маки – символ пам’яті за загиблими на війні. Водночас яскравість кольорів, лелеки, сонце – певний заклик до миру, до віри, що все налагодиться і Україна розквітне.

Малюнки на вул. Бенедиктовича (фото Тетяна Жернова 2015р)­­­
Малюнки на вул. Бенедиктовича (фото Тетяна Жернова 2015р)­­­

Поруч з малюнком дівчини-України – ще декілька попередньо майстерно виконаних зображень іншими художниками. Всі вони здійснені на волонтерських засадах, тобто абсолютно безкоштовно, майстрам надаються тільки матеріали, якими вони малюють, сама робота є благодійною. Ночували, зокрема Христина та Олександр, в організатора вуличної галереї, учасника громадського об’єднання «Граніт», Андрія Мочурада.

Власне Андрій Мочурад розповів для «Фотографій старого Львова», що ідея розпису стін віршами з’явилася в нього ще в 2013 році. Будучи в Австрії, помітив вірші на стінах в м. Райдені, тоді ж захотілося, щоб такі вірші були написані і українською мовою. Однак дуже довго не вдавалося знайти коштів для реалізації, після початку війни і участі Андрія в АТО, ідея перевтілилася в бажання появи не просто звичайних віршів, а віршів про війну так як багато людей на Сході писали вірші. «Ми не пишемо на стінах про каву чи про якісь ванільні речі, пишемо про війну, деякі з віршів написані воїнами, яких вже немає в живих» – зазначає Андрій. Втілення даної ідеї розпочалося, коли вдалось знайти трохи коштів, частину коштів довелось позичати. Відсотків 20 фінансування Андрій з іншими організаторами здобули через перемогу в конкурсі молодіжних проектів, решта йде з власних кишень та допомоги друзів-бізнесменів. Наразі стіна з цією тематикою розмальована ще на вулиці Устияновича, розпочато роботу на вулиці Під Дубом, в планах є вулиця Зелена, Русових, площа Різні, а також спальні райони міста. Окрім розмальовування стін, організація займається фактично їх реставрацією, над проектом працює близько 30-ти людей.

Щодо малюнків на Бенедиктовича, Андрій розповідає, що текст «Війна – це варварство, коли нападають на мирного сусіда і священний обов’язок, коли захищають свою країну» виконаний каліграфічно як арт-об’єкт. Прочитати його з першого разу не всім вдається, однак якщо добре придивитися, текст є цілком читабельним і схвалений самими учасниками АТО.

Основна тематика останньої виконаної роботи за словами Андрія – «Повертайтесь живими додому». Ідея малюнку належала художникам Христині та Олександру, була спільно обговорена з «Гранітом», трохи видозмінена і узгоджена.

Загалом весь посил зображень такого плану – не забувати, що в країні війна, донести до людей відчуття воїнів хоча би через мистецький спосіб.

Тетяна ЖЕРНОВА

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.