В селі Черепині, приналежному до Давидівської ОТГ на Львівщині, завершили реставрацію церкви Стрітення Господнього (діє парафія УГКЦ) – пам’ятки архітектури національного значення з понад 200-літньою історією. Детальніший нарис про історію і сучасність цього храму було опубліковано на сайті «Фотографії Старого Львова» в жовтні 2018 року. В цей час розпочалися масштабні роботи з реставрації стрітенського храму для його збереження, які завершилися у грудні 2021 року.
Храм в Черепині потребував збереження і заради цінності та унікальності самої сакральної споруди, і заради підтримання історичної пам’яті про це село, відоме ще з 1410 року, згідно із записами в хроніках. Визначною постаттю національного і релігійного вимірів у міжвоєнний період у Черепині був блаж. п. о. Августин-Климент Цебровський (1888-1943), замордований польською боївкою через патріотичну діяльність, разом із дружиною Олександрою та 16-ма іншими активістами із села… За церквою на місцевому цвинтарі їм всім встановлено обеліск із пропам’ятними надгробними плитами.
Стосовно пришвидшення реставрації стрітенського храму, то все почалося з 2006 року, коли місцевий паламар Антон Боднар розпочав виробляти документи на реставрацію сакральної пам’ятки, яка охороняється державою. В 2015 році була розроблена кошторисна документація. Церкву в Черепині з осені 2018 року відновлювали спільними коштами та зусиллями Департаменту архітектури та розвитку містобудування ЛОДА, Давидівської ОТГ та Пустомитівської райради. Генеральним проектувальником робіт у Черепині стало ДП «Укрзахідпроектреставрація», а головним архітектором проекту був Остап Василина.
Загалом за неповних останні чотири роки було виконано 150 різних видів робіт у самій церкві, а також в дзвіниці та на території церкви. У храмі, завдяки виконавцю робіт ‒ ТзОВ «Сомиг ЛТД» ‒ замінили дубові підвалини стін та бабинця, провели антисептування, відреставрували дерев’яні двері, перестелили підлогу, зробили тепло- та звукоізоляцію, встановили протипожежну сигналізацію, облаштували зовнішнє водовідведення та ін.
Нещодавно автор цих рядків разом із головним редактором сайту Фотографії Старого Львова Романом Метельським, керівником Управління охорони об’єктів культурної спадщини ЛОДА Василем Петриком, мистецтвознавицею і директором Фонду Нагірних Наталкою Філевич, мали нагоду переступити поріг відреставрованого храму у Черепині.
Впав у вічі оновлений позолотою іконостас, церковця «засяяла» новим спектром кольорів на ликах святих і пророків, обабіч церкви дбайливо доглянуто невелику територію, видно відреставровано дзвіницю. Все це свідчить про те, як місцева громада може бути небайдужою до релігійної перлини своєї місцевості і бити у всі можливі дзвони, щоб рятувати її від зникнення з мапи краєзнавчих маршрутів та від забуття у свідомості своїх нащадків.
Ігор СКЛЕНАР