Унікальні відреставровані ікони вперше покажуть у Львові

1145
Нині Національний музей ім. Андрея Шептицького у Львові. Фото з поч. 30-х рр. ХХ ст.
Нині Національний музей ім. Андрея Шептицького у Львові. Фото з поч. 30-х рр. ХХ ст.

Вже сьогодні,  23 квітня 2019 року, о 16:00 в Національному музеї у Львові імені Андрея Шептицького (просп. Свободи, 20) відбудеться презентація нововідреставрованих ікон  ІІ пол. XVI ст. «Страсті Христові» та «Страшний Суд»  із церкви Вознесення Господнього у с. Багнувате  (Турківський р-н, Львівська обл.).

«Страсті Христові» та «Страшний Суд»  з Багнуватого є найдавнішими парними українськими іконами цієї тематики, що походять з однієї церкви та створені одним майстром. Зазначимо, що в постійній експозиції музею  представлено ряд прикладів  цієї іконографії, розпочинаючи від пам’яток другої половини XV ст. Однак  це –– розрізнені зразки,  з різних церков, виконані у різний час. Подібних парних ікон  уціліло дуже мало.

Ікони з Багнуватого буде запрезентовано вперше, хоча згадані пам’ятки надійшли до Національного музею  ще у 1939 році з розформованої збірки Музею Богословської академії у Львові, куди їх разом з іншими іконами цього майстра привіз о. ректор Йосиф Сліпий.

Нововідреставровані ікони  ІІ пол. XVI ст. «Страсті Христові» та «Страшний Суд»  із церкви Вознесення Господнього у с. Багнувате  (Турківський р-н, Львівська обл.).
Нововідреставровані ікони  ІІ пол. XVI ст. «Страсті Христові» та «Страшний Суд»  із церкви Вознесення Господнього у с. Багнувате  (Турківський р-н, Львівська обл.).

«Страсті Господні» і «Страшний суд» – показові пам’ятки, що ілюструють етапи розвитку цієї іконографії в українському сакральному мистецтві. У їхній  художньо-образній та композиційно-іконографічній системі синтезуються давні візантинізуючі традиції з новими художньо-образними пошуками, які активно розвинулись у наступний період – на початку XVІІ ст. То ж, ікони з Багнуватого, мабуть, одні із перших провісників змін, що згодом відбулись  в українському іконописі.

Цьогорічною  презентацією  нововідреставрованих пам’яток іконопису ми вшановуємо світлу пам’ять Володимира Мокрія – завідувача науково-дослідного реставраційного  відділу нашого музею.

Ікони «Страсті Христові» і «Страшний суд» з церкви Вознесіння Господнього у с. Багнувате належать до останніх робіт В. Мокрія. Упродовж  2017 року Володимир Петрович працював над цими творами з великим запалом і властивим йому почуттям гумору. Вибір ікон став невипадковим, адже їхні сюжети належали до  його улюблених, й оcобливо це стосується «Страшного суду». Слід згадати, що Володимир Мокрій свого часу виконав  реставрацію   найдавнішої   збереженої   української ікони на цю тему  (ХV ст.) зі     с. Ванівка, а також ікон із с. Трушевичі (ХVІ ст.) і с. Меденичі (1662),  які в музейній експозиції ілюструють вагомі  етапи розвитку означеної іконографії.

Христина ГОРИНЬ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.