В четвер, 15 листопада 2018 року, у приміщенні Львівського музею історії релігії, в рамках проекту “Повертаємо в Україну культурну спадщину”, відбулася презентація факсимільного видання Лавришівського Євангелія XIV століття.
Євангеліє вийшло друком у видавництві «Горобець» за сприяння Українського культурного фонду. Зауважимо, що видавництво вже вчетверте повертає унікальні пам’ятки літературного процесу Київської Русі ХІІІ–XIV ст. широкому колу читачів, мистецтвознавцям.
Лавришівське Євангеліє – це рукописна пергаментна пам’ятка XIV століття. За словами науковців Євангеліє було написано у Галицько-Волинському князівстві, на замовлення литовського князя Войшелка Міндовговича.
«З усіх, написаних у князівських скрипторіях (майстерні, де писали рукописи, – ред.) манускриптів, рукописів збереглося не більше 1% , тому кожен збережений рукопис, оригінал – цінна пам’ятка української середньовічної культури. Лавришівське Євангелії має відношення до України, Білорусі, Польщі», – зазначила видавець Ганна Горобець.
В історіографії визнано, що Євангеліє було переписане для Лавришівського монастиря Пресвятої Богородиці, що поблизу Новогрудка в Білорусі, у якому зберігалось ще на початку XIX століття. Після закриття обителі ченці віддали книгу князеві Адаму Чарторийському. Перед 1842 р. Євангеліє потрапило до Рум’янцевського музею у Москві, якийсь час воно перебувало у Парижі, де А. Чарторийський був на еміграції, а 1872 р. було внесене до Списку рукописів архіву князів Чарторийських у Кракові.
«Це одне з найбільш кольорових Євангелій, оздоблене 18 мініатюрами. Євангеліє відноситься до литовсько-руської книжкової спадщини середини XIV століття, коли відбувалось становлення православ’я у Великому князівстві литовському. Саме становлення писемності і ділової писемності проходило за традицією Київської Русі, але на основі Галицько-волинський скрипторій. Пам’ятка цікава тим, що в Україні вона не була. З кінця XIV століття. Вона знаменита тим, що це книга-архів Лавришівського монастиря», – розповіла Людмила Гнатенко, науковий працівник, дослідник рукописної книги.
Раніше у видавництві уже Ганни Горобець уже побачили світ такі видання: Луцьке Євангеліє XIV ст., Холмське Євангеліє XIV ст., що зберігаються в Російській державній бібліотеці (Москва), Луцький Псалтир 1384 р., зберігається у бібліотеці Лауренціана Медічі (Флоренція, Італія).