У Львові презентували факсимільне видання Лавришівського Євангелія

578
Презентація факсимільного видання Лавришівського Євангелія XIV століття
Презентація факсимільного видання Лавришівського Євангелія XIV століття

В четвер, 15 листопада 2018 року,  у приміщенні Львівського музею історії релігії, в рамках проекту “Повертаємо в Україну культурну спадщину”, відбулася презентація факсимільного видання Лавришівського Євангелія XIV століття.

Євангеліє вийшло друком у видавництві «Горобець» за сприяння Українського культурного фонду. Зауважимо, що видавництво вже вчетверте повертає унікальні  пам’ятки літературного процесу Київської Русі ХІІІ–XIV ст. широкому колу читачів, мистецтвознавцям.

Лавришівське Євангеліє
Лавришівське Євангеліє

Лавришівське Євангеліє – це рукописна пергаментна пам’ятка XIV століття. За словами науковців Євангеліє було написано у Галицько-Волинському князівстві, на замовлення литовського князя Войшелка Міндовговича.

Ганна Горобець
Ганна Горобець

«З усіх, написаних у князівських скрипторіях (майстерні, де писали рукописи, – ред.) манускриптів, рукописів збереглося не більше 1% , тому кожен збережений рукопис, оригінал – цінна пам’ятка української середньовічної культури. Лавришівське Євангелії має відношення до України, Білорусі, Польщі», – зазначила видавець Ганна Горобець.

Лавришівське Євангеліє
Лавришівське Євангеліє

В історіографії визнано, що Євангеліє було переписане для Лавришівського монастиря Пресвятої Богородиці, що поблизу Новогрудка в Білорусі, у якому зберігалось ще на початку XIX століття. Після закриття обителі ченці віддали книгу князеві Адаму Чарторийському. Перед 1842 р. Євангеліє потрапило до Рум’янцевського музею у Москві, якийсь час воно перебувало у Парижі, де А. Чарторийський був на еміграції, а 1872 р. було внесене до Списку рукописів архіву князів Чарторийських у Кракові.

Людмила Гнатенко

«Це одне з найбільш кольорових Євангелій, оздоблене 18 мініатюрами. Євангеліє відноситься до литовсько-руської книжкової спадщини середини XIV століття, коли відбувалось становлення православ’я у Великому князівстві литовському. Саме становлення писемності і ділової писемності проходило за традицією Київської Русі, але на основі Галицько-волинський скрипторій. Пам’ятка цікава тим, що в Україні вона не була. З кінця XIV століття. Вона знаменита тим, що це книга-архів Лавришівського монастиря», – розповіла Людмила Гнатенко, науковий працівник, дослідник рукописної книги.

Презентація факсимільного видання Лавришівського Євангелія XIV століття
Презентація факсимільного видання Лавришівського Євангелія XIV століття

Раніше у видавництві уже Ганни Горобець уже побачили світ такі видання: Луцьке Євангеліє XIV ст., Холмське Євангеліє XIV ст., що зберігаються в Російській державній бібліотеці (Москва), Луцький Псалтир 1384 р., зберігається у бібліотеці Лауренціана Медічі (Флоренція, Італія).

Наталка РАДИКОВА

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.