Святиня на продаж, або храм Святої Трійці в Магерові

2311
Святиня на продаж, або храм Святої Трійці в Магерові

Уже декілька днів інтернетом шириться інформація про те, що Фонд державного майна України виставив на аукціон колишній костел Святої Трійці у смт. Магерів (Львівська обл. Жовківський район). Великий храм (площа майже 565 кв. м.) продають і пропонують для приватизації. Тож довго не думаючи Фотографії Старого Львова вирушили подивитися що ж саме пропонують на продаж.

Дорожні знак смт. Магерів, 2017 р.
Дорожні знак смт. Магерів, 2017 р.

Ну а поки ми добираємось – трішки історії. Час виникнення поселення датується приблизно кінцем XIV століття. Наприкінці XVІІ  століття воно сформувалося як містечко, засновником його вважають польського шляхтича Яна Магеру гербу Шеліга. У 1591 році Магерів отримав статус міста, а у 1595 р. йому було надано магдебурзьке право. Родовий знак Магерів “Равич” став гербом міста – на золотому тлі дівчина з короною сидить на чорному ведмеді.

У 1648 році війська під проводом Богдана Хмельницького обложили місто і змусили польську шляхту сплатити контрибуцію.  У 1657 році біля Магерова відбулась битва між коронним військом та армією семигородського князя Юрія ІІ Ракочія, на боці якого воювали козаки. Кілька разів на місто нападали татари.

Руїни будинків в Магерові , 1915 р.
Руїни будинків в Магерові , 1915 р.

Після І поділу Польщі Магерів відійшов до Австрії (згодом Австро-Угорської імперії). У 1914-15 рр. під час Першої світової війни перебував у руках військ Російської імперії. У 1918 р. – у складі ЗУНР, а потім знову Польщі. Великих руйнувань Магерів зазнав і під час Другої світової війни. В роки німецької окупації тут було створено гетто, розстріляно та вивезено до Німеччини багато мешканців.

Храм Святої Трійці в Магерові, 2017 р.
Храм Святої Трійці в Магерові, 2017 р.

Що ж до костелу, то у 1595 р. коштом польського шляхтича Андрія Белжецького тут було засновано римо-католицьку парафію (Жовківського деканату, Львівської архидієцезії). Мурований костел було збудувано ще у XVII столітті, а сучасна храмова споруда датується 1843 роком (за іншими даними – перебудовано попередній) та освячено у 1845 році.

Костел Святої Трійці в Магерові, 1914 р.
Костел Святої Трійці в Магерові, 1914 р.

 1914 року святиню суттєво пошкодили під час війни. До відновлення та освячення храму у 1935 р. Меси відправляли у цвинтарні каплиці, збудованій коштом місцевих власників Комарницьких не пізніше 80-х років XIX століття.

Інтер'єр костелу Святої Трійці в Магерові, 1914 р.
Інтер’єр костелу Святої Трійці в Магерові, 1914 р.

Із 40-х років ХХ століття храм перебував закритим (майстерня). 2005 року його повернули вірним у зруйнованому стані, проте, ймовірно, Церкві довелось відмовитись від храму, оскільки його реставрація вимагає надто великих коштів, а спільнота римо-католиків у Магерові є малою. І їм цілком вистачає цвинтарної каплиці.

На сьогодні балансоутримувачем колишнього костелу є приватне підприємство «Газдиня», зареєстроване за адресою у Львові. Стан храму визнано незадовільним. Так і є. Хоча, не можна сказати, що будівля в дуже поганому стані, якщо порівнювати із іншими сакральним спорудами на території Львівщини. Хоча дах має пару дірок, але стеля та стіни цілі. Він швидше занедбаний та недоглянутий.

Потрапити всередину можна продряпавшись крізь чагарник, але тут нас очікує величезне розчарування. Ми бачили достатньо покинутих, зруйнованих, недоглянутих храмів і у кожного з них своя енергетика. В інтер’єрі цієї будівлі, крім, напевно склепінь, уже майже нічого не нагадує про те, що вона колись була святинею.  Ні хрестів, ні вівтаря, ані залишків розписів. Фізично храм ще в доволі пристойному стані, але він, на мою думку, знищений енергетично. На жаль.

До речі, початкової суми, за яку пропонують продати костел, не вказано…

Софія ЛЕГІН

Джерела:

  1. Енциклопедія історії України: Т. 6. Ла – Мі / Редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. НАН України. Інститут історії України. – К.: В-во “Наукова думка”, 2009.
  2. http://rkc.in.ua/
  3. http://prykordonnya.info/
  4. http://postup.brama.com/
  5. https://polona.pl/

1 коментар

  1. Дуже жаль…Вам здалося, що він знищений енергетично, бо там за рад. часів була філія Львівського заводу “Полярон”. Торохкотіли токарні та фрезерні станки і т.п. Рад.влада поглумилася над храмом у повну силу. Але я,особисто, відчуваю енергетику цього місця, бо воно намолене не одним поколінням вірних, а дух – незнищенний!

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.