Софія Славінська – акторка Волинського театру імені Словацького

536
Софія Славінська

Сьогодні ми відкриваємо новий розділ на сайті під назвою “А що у сусідів”, де будемо публікувати цікаві матеріали про життя в сусідніх областях. Першим нашим партнером у цьому починанні стає відомий Волинський портал Хроніки Любарта. Отже, зустрічіайте!

Софія Славінська народилася у Львові. Проте театральне життя кликало у подорожі містами. Львів, Люблін, Ґданськ, Краків, Вільно, Варшава, а потім – робота в Луцьку у Волинському театрі. І на цьому не завершилися творчі мандри. З театральної сцени жінка пішла у велике кіно.

Софія Славінська . Джерело: https://it.pinterest.com
Софія Славінська . Джерело: https://it.pinterest.com

Софія Славінська народилась 31 грудня 1887 року в місті Львів. Батьками майбутньої акторки були Джозеф та Ельжбета Славінські. Освіту здобула в школі при монастирі сестер бенедиктином у Львові, де закінчил вісім класів. Потім була львівська драматична школа. Софія Славінська була ученицею Ф. Висоцького та Д. Хмелінського. В 1901 році Софія вперше виступила на сцені

Софія Славінська . Джерело: https://it.pinterest.com
Софія Славінська . Джерело: https://it.pinterest.com

Львівського товариства шанувальників сцени (Towarzystwo Miłośników Sceny we Lwowie), яке було засноване в 1899 році.

З липня 1901 по 1907 рік Софія працювала в трупах Львівського міського та Львівського народного театрів. Паралельно акторка була запрошена у вистави до театру, який створила наша землячка Габріелла Запольська із Підгаєць, яка в 1904 році поселилася у Львові, і разом із другим чоловіком, живописцем Станіславом Яновським, організувала театральну трупу, з якою мандрувала по всій Галичині. Саме з театром Г. Запольської, Славінська гастролювала до Жушува, Дрогобича, Коломиї та інших міст.

Софія Славінська. 1932 р. Джерело: https://audiovis.nac.gov.pl/
Софія Славінська. 1932 р. Джерело: https://audiovis.nac.gov.pl/

З 1908 року в Софії Славінської наступає період, коли її запрошують на роботу різні театри, спеціально, щоб акторка зіграла головну роль. В 1908 році акторка виступала на сценах театрів Варшави та Познані. В 1911 році Софія була запрошена на роботу до одного із центральних театрів міста Краків – Teatr Nowości. 1912-1913 роки Славінська грала на сценах театрів міста Вільно та Лодзь.

Софія Славінська. 1932 р. Джерело: https://audiovis.nac.gov.pl/
Софія Славінська. 1932 р. Джерело: https://audiovis.nac.gov.pl/

В 1916 році Софія на три роки знову повертається на столичну сцену таких варшавських театрів, як «Бі-Ба-Бо», «Сфінкс» та «Qui Pro Quo». В 1919-1925-1930 роках акторка активно працює в театрах Бидгоща, Гданська, Любліна, варшавському «Elizeum» та Львівському міському театрі.

Софія Славінська Джерело: https://it.pinterest.com
Софія Славінська Джерело: https://it.pinterest.com

В 1931 році у Софії Славінської наступає «волинський»період, адже її запрошують до Волинського театру імені Словацького, який був створений в місті Луцьку в 1925 році. На меті мав гастролі театру по всіх містах та містечках Волині. Волинським театром опікувалося волинське воєводський уряд. Річний бюджет театру становив 260 тисяч злотих. Саме в Волинському театрі Софія Славінська відзначила два свої професійні ювілеї. Перший у 1932 році – це 25-річчя акторської гри в «Мадам Х», а в 1936 році – 30-річчя гри матері генерала в п’єсі «Trafika pani generałowej». Разом з акторами волинського театру Софія подорожувала по Волині, Поліссю та Люблінщині.

В 1932 році Софію запросили зіграти в фільмі «Легіон вулиці». Акторка входить в п’ятірку найвідоміших акторів Волинського театру імені Словацького, адже її ім’я часто згадують й сьогодні дослідники театру по всьому світу.

Останні роки життя Софія Славінська провела в товаристві ветеранів театру в місті Сколімув (Польща). Особисте життя акторки не склалося, через її професійну зайнятість. Померла Софія 15 серпня 1963 року.

Тетяна ЯЦЕЧКО-БЛАЖЕНКО

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.