Ратуша в Поморянах, або пам’ятка на продаж (відео)

1256
Ратуша в Поморянах, або пам'ятка на продаж (відео)

Про містечко Поморяни, що знаходиться у  Золочівському районі Львівської області, ми уже писали. Але здебільшого розповідали про пам’ятку історії та архітектури – Поморянський замок та процес його рятування.

Але насправді Поморяни мають значно більше цікавих пам’яток. Зокрема, дерев’яну церкву Собору Богородиці  ХVІІ ст. та костел Пресвятої Трійці ХVІІІ ст., а ще залишки ратуші ХІХ ст. Про останню сьогодні і піде мова.

Ратуша в Поморянах
Ратуша в Поморянах

Поселення, де зараз є містечко, виникло у давнину, вже в XIV ст. тут існував замок українських шляхтичів Свинок, що його побудував Микола Свинка, який отримав велику ділянку землі від короля Казимира над Золотою Липою. За “Поморянською Хронікою”, першими жителями Поморян були 32 українські родини і дві єврейські.

Поморяни, поч. ХХ ст.
Поморяни, поч. ХХ ст. (взято з http://explorer.lviv.ua/)

Найдавніше поселення, що його історики називають «старим містом», займало ледве 100 морґ і в площі оточене з усіх сторін високим чотирикутним валом. Міські будинки були розташовані в середині між Золотою Липою і Махнівкою.

Ратуша в Поморянах
Ратуша в Поморянах (взято з http://www.castles.com.ua/)

Як і більшість галицьких містечок Поморяни мають ратушу, де колись засідали представники міського самоврядування. Побудували її за індивідуальним проектом у стилі неоготики в першій половині ХІХ століття.

Спочатку ратуша була одноповерховою, зі стрілчастими вікна. Будівлю прикрашали вісім великих неоготичних веж і центральна триповерхова вежа, що мала на горі оглядовий майданчик. В ратуші зберігалася зброя, згодом там були крамниці.

Ратуша в Поморянах, фото до 1939 р.
Ратуша в Поморянах, фото до 1939 р. (взято з https://uk.wikipedia.org/)

Однак сьогодні можемо побачити лише частину споруди. В першій половині ХІХ століття вона була набагато більшою і мала форму літери «П». Під час  Першої світової війни на ратушу впав снаряд і більшу її частину було зруйновано. До нинішнього часу збереглася лише чверть будівлі – одне крило з трьома неоготичними восьмигранними вежами з кам’яними зубцями, яке після війни нова польська адміністрація пристосувала під магістрат. Не збереглася й центральна висока вежа.

Ратуша в Поморянах під час ІІ світової війни
Ратуша в Поморянах під час ІІ світової війни (взято з http://explorer.lviv.ua/)

В часи Радянського Союзу приміщення ратуші використовували під магазин, поліклініку, там навіть влаштовував репетиції місцевий оркестр. Оскільки Поморянська ратуша ніколи не належала до переліку пам’яток архітектури, то на початку 90-х колгосп продав будівлю місцевому підприємцю. Він же отримав в безоплатну оренду на 49 років парк (12 соток біля ратуші). Тепер власником ратуші є його син, який вирішив її продати.

Ратушу він оцінив у 15 тисяч доларів і розмістив оголошення про продаж в Інтернеті. За ці гроші можна отримати приміщення площею 346 кв.м в центрі селища та земельну ділянку у 12 соток. Це оголошення обурило місцевих мешканців та громадських активістів, які прагнуть повернути будівлю у власність громади. Вони хотіли б викупити ратушу, однак 15 тисяч доларів – сума не підйомна. Тож поки доля ратуші в Поморянах не вирішена.

Нині  унікальна Поморянська ратуша стоїть пусткою і поступово руйнується. Не можливо передати словами чи світлинами наскільки  жахливий стан будівлі. Не має дверей та вікон, зруйноване дерев’яне перекриття. А чого тільки вартує сморід всередині! Але незважаючи на те, що сьогодні ратуша знаходиться у вкрай жалюгідному стані, це – одна з найоригінальніших споруд цього типу на Західній Україні.

Софія ЛЕГІН

Джерела:

  1. http://pomoriany.at.ua/
  2. http://risu.org.ua/
  3. http://zaxid.net/
  4. http://haidamac.org.ua/

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.