Пам’ятник Адаму Міцкевичу

2677
Пам’ятник Адаму Міцкевичу у Львові, історія будівництва та сучасність.

Місце для пам’ятника вибирали довго й прискіпливо. Могло б так статися, що Міцкевич постав би біля сучасного Львівського Державного Університету, неподалік від Опери, що тоді ще тільки будувалася, або поблизу собору святого Юра. Поруч з Оперою місце було надзвичано вдалим, але через близькість Полтви в колекторі, вирішили не ризикувати.

Пам’ятник Адаму Міцкевичу у Львові, історія будівництва та сучасність.
Нарешті вибрали Маріяцьку площу, звідки перенесли трохи вбік статую богородиці і фонтан. Наріжний камінь було закладено в день столітнього ювілею поета, 24 грудня 1898 року.

Пам’ятник Адаму Міцкевичу у Львові, історія будівництва та сучасність.

П’ять років тривало створення монументу (на кошти з внесків громади) – і нарешті 10 жовня 1904 року пам’ятник було відкрито в присутності сина поета, Владислава Міцкевича. Урочистості з нагоди відкриття монументу тривали тиждень! Було все, як треба: святково прикрашені вулиці і будинки, урочисте богослужіння, львівський композитор Станіслав Нєвядомський написав спеціальну кантату, яку виконував перед монументом зведений хор зі 150 осіб.

Пам’ятник Адаму Міцкевичу у Львові, історія будівництва та сучасність.

А починалося все ще в далекому 1897 році, за рік до сторіччя з дня народження автора “Дзядів” і “Пана Тадеуша”. Великі урочистості планувалися по всій Польщі: приміром, і у Варшаві, і у Кракові теж олімпійськими темпами йшло спорудження монументів поету. Більше року комісія зі зведення пам’ятника у Львові розглядала різні варіанти майбутньої прикраси міста, а в лютому 1898р. головний редактор Gazety Lwowskiej Адам Креховецький запропонував створити монумент у вигляді колони. У конкурсі на найкращий проект розглядалися лише роботи, де б була присутня колона.

Пам’ятник Адаму Міцкевичу у Львові, історія будівництва та сучасність.
З 20 проектів, поданих на конкурс, що розпочався 10 грудня 1989 року, у “півфінал” увійшли дві роботи: Яна Завєйського та Антоні Попеля, учня скульптора Марконі (це його роботи оголена красуня вітає відвідувачів Етнографічного музею). Проекти були схожі: колона (куди ж без неї), біля неї фігура Міцкевича, над поетом – крилатий Геній Поезії з лірою (Попель) чи лавровим вінком (Завєйський). Тільки завершення монументу були різними: у Завєйського зірка, у Попеля тринога з невгасимим вогнем. Перемогу отримав А. Попель, отримавши нагороду в 1000 австрійських крон. А оте відмінне від проекта-конкурента навершшя пам’ятника (висотою в 3 метри!) виконав український скульптор Михайло Паращук.

Пам’ятник Адаму Міцкевичу у Львові, історія будівництва та сучасність.Непросто було й вибрати виконавця робіт, й потрібні матеріали. Одна з львівських фірм за поставку рожевого граніту і його обробку запросила 95-99 тисяч корон. А міланська фірма Іннокентія Піровано за той самий матеріал запросила лише 64074 корони. Патріотизм – чи економія? Компроміс: граніт взяли італійський, а обробляли камінь львів’яни. Частина колони, якою займався М.Паращук важила 16 тонн. Монтували її зха допомогою спеціального підйомника. Коли у вечірній час встановлювали колону, у небі спалахнули смолоскипи і вогні феєрверків. Вартість усього будівництва становила 200 тисяч корон, з них 40 тисяч – гонорар скульптору Антоні Попелю.

На сьогоднішній день цей монумент вважається чи не найкращим з усіх існуючих пам’ятників Міцкевичу в світі і безперечною візитівкою Львова.


Реклама в блозі: Протягом тривалого періоду історії готелі Львова відігравали в житті міста дуже важливу соціальну економічну та політичну роль. Тут зупинялися купці, котрі привозили до міста дорогі вишукані тканини, тут зустрічали вельмож та консулів інших держав, тут відбувалися бали.

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.