Останні дні табору інтернованих частин УГА в Йозефові, враження очевидця

980

Раніше на сторінках Фотографій Старого Львова уже йшлося про табір інтернованих частин УГА у Німецькому Яблонному (Чехословаччина). Ще один табір інтернованих діяв у Ліберці (від вересня 1920 року). У квітні 1921 близько 4 тис. інтернованих осіб з Ліберця і Німецького Яблонного  було переведено до Йозефова.  Згодом табори інтернованих почали ліквідовувати. Останнім, у 1926 році, припинив своє існування табір у Йозефові.

Враження від останніх днів життя цього табору описав український педагог, військовик, публіцист, член Наукового Товариства ім. Шевченка, командант УСС Михайло Галущинський. Його публікацію під назвою “Ліквідація останнього табору в Чехії” було надруковано у журналі “Світ”(№ 15-16 за 15 серпня 1926р.), текст якої подаємо в оригіналі.

Михайло Галущинський
Михайло Галущинський (фото https://uk.wikipedia.org)

Ліквідація останнього табору в Чехії

Після ліквідації таборів в Німецькому Яблонному, Ліберци прийшла черга на Йозефів, через реєстри якого перейшло більше двох тисячів стрільців і старшин Української Галицької Армії. Дехто повернув у Галичину; три більші транспорти відійшли на Велику Україну, чимало розбрилося по чеській землі, кілька десятків лягло кістьми у чужу домовину, а осталося ще біля 65 люда в таборі зі своїм вірним командантом, сотником д-ром Іваном Козаком.

Іван Козак - останнйі комендант бригади УГА в Чехословаччині
Іван Козак – останнйі комендант бригади УГА в Чехословаччині (фото https://uk.wikipedia.org)

Ліквідація табору переводиться таким чином, що з 1 серпня замикають кухню, а з 15 серпня мають усі опустити табор. Що їм далі робити, того ніхто не відає.

Так зложилося, що я мав ще змогу побувати дня 29 липня в йозефівському таборі, щиро витаний його мешканцями. На двірці застав я ще транспорт 28 інвалідів, котрі саме відїздили до Праги до німецького дому інвалідів. Їм, а далі всім оставшим передав я слова поздоровлення від рідного краю.

Польове Богослужіння в таборі в Йозефові
Польове Богослужіння в таборі в Йозефові (з приватної колекції Романа Метельського)

У таборі мущини, жінки і діти, старші, що ходять до школи, і ті маленькі, які що йно недавно прийшли на світ. Розмови з “таборитами” передам на иншому місці. Тут тільки зазначу, що одні вижидають дозволів на поворот до рідного краю, а другі на виїзд на Велику Україну.

Д-р Іван Козак опроваджує мене по таборі, показує житла родин і більших гуртів, пояснює де були школи, де кипіло культурно-освітнє життя, веде до кухні, до кооперативи, що підтверджує місцеве культурне життя і щедрою рукою наділювала “Рідну школу” та инші установи в краю, а далі показує лікарську амбуляторію, де знайомимося з лікарями, котрі виконували свою опіку в таборі. Вкінці спільна світлина всіх тих, які в цю пору находилися в таборі.

Школа неграмотних в таборі
Школа неграмотних в таборі (з приватної колекції Романа Метельського)

Остає нам ще троха часу. Його треба нам присвятити памяти тих , котрі вже більше не повернуть  до своїх. Ми на цвинтарі в Йозефові , а потому на другому в сусідному місті Яромежи (Jaroméř), де також похоронено кількох старшин і стрільців, що своє страждальне життя покінчили в місцевому шпитали.

На Йозефівському таборі світлина біля гробів. Як видно зі світлини, гроби удержані  в порядку. А це велика заслуга команди табору.

Скитальці українського табору в Йозефові з професором М. Галущинським посередині, 1926 р.
Скитальці українського табору в Йозефові з професором М. Галущинським посередині, 1926 р.

Ми прощаємося. Ще кілька побажань, дуже скромний осуд майже ніякого заінтересування з боку краю рідними скитальцями. Тепле тиснення рук, яке багато говорить. У першу чергу, щоби якнайшвидше зійтися при спільній праці .

Я в поїзді… На пероні сотник д-р Козак і двох членів ліквідаційної комісії, пп. Л. і К. Ще раз обмінюємося поглядами. Гудок засвистів і… частина української історії уже поза мною…

М.Галущинський

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.