Одна ікона і два зображення, або унікальна Унівська Богородиця (відео)

2214
Одна ікона і два зображення, або унікальна Унівська Богородиця

У вівторок, 30 травня 2017 року,  в Національному музеї імені Андрея Шептицького у Львові презентували ікону Пресвятої Богородиці з Унівської лаври. Унікальну Богородицю уперше після всіх пригод, що цій іконі випало пережити, виставили для постійного огляду. Мова йде про відреставровану мистецьку пам’ятку, що має два зображення. Одне – 1696 року пензля видатного тогочасного маляра Івана Рутковича. Та інше –другої половини ХІХ століття.

Генеральний директор Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького Ігор Кожан
Генеральний директор Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького Ігор Кожан

“До Львова лик привезли 1950 року – після закриття Свято-Успенської Унівської лаври, що в селі Унів Перемишлянського району Львівської області. Причому пам’ятка перебувала під записом ХІХ століття, майже 60 років зберігалася у фондах Національного музею і лише 10 років тому вперше потрапила до реставраційної майстерні,” – розповів генеральний директор Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького Ігор Кожан.

Над відновленням образа «Богородиця Одигітрія» працювали художник-реставратор темперного живопису науково-дослідного реставраційного відділу НМУ Ірина Мельник та викладач Коледжу ім. Івана Труша Андрій Почеква. А головне завдання, за словами Ірини Мельник, полягало в тому, щоби «розкрити оригінальний малярський шар з-під запису ХІХ століття.

Художник-реставратор темперного живопису науково-дослідного реставраційного відділу НМУ Ірина Мельник
Художник-реставратор темперного живопису науково-дослідного реставраційного відділу НМУ Ірина Мельник

Отож маємо сьогодні два зображення Унівської Богородиці – ікони, що ще десять років тому вважалася безповоротно втраченою. Оригінал пензля Івана Рутковича, що має не лише духовну, а й високу мистецьку вартість і вже став справжньою окрасою постійної музейної збірки.

Ікона Богородиці зі Свято-Успенської Унівської лаври Студійського Уставу належить до одного із найпоширеніших в Україні іконографічних зображень Богородиці з Дитям – Одигітрії, у варіанті «Богородиці Перивлепти».

Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.