Пропонуємо нашим читачам поглянути на кілька маловідомих світлин Львова 1920-30-х років з висоти пташиного польоту.
Раніше ми уже публікували аерофото міста першої третини ХХ ст., з ними можна ознайомитися тут і тут . Джерелом знимок, використаних у сьогоднішній публікації є Музей історії фотографії у Кракові.
Насправді панораму Львова з висоти лету можна було побачити ще у 1784 році, тоді у місті Лева запустили першу у світі повітряну кулю з автоматичним пальником на рідкому пальному для підігріву повітря у балоні. Але, на жаль, зробити світлини тоді не було жодної можливості, адже, як ми знаємо, перша вдала зафіксована фотографія була зроблена Нісефором Ньєпсом аж у 1826 році. То що вже говорити про аерофотозйомку?
Сфотографувати наше місто з такого ракурсу вперше вдалося аж влітку 1910 р. Саме тоді, завдяки старанням клубу “Awiata”, над Львовом відбувся політ повітряної кулі з трьома пасажирами на борту: інженерами Е. Лібанським, К. Ріхтманом та військовим поручником Харнішем.
А піонером у справі світливства з висоти пташиного польоту став інженер, льотчик, фото- і кінолюбитель, пристрасний пропагандист техніки Едмунд Лібанський (Edmund Libański, 1862, Краків – 1928, Брест). Уже після нього місто Лева стало об’єктом аерофотозйомки, яку, щоправда, зазвичай використовували для військових цілей.
Софія ЛЕГІН