Невідомі документи з життя і діяльності Петра Франка. Частина п’ята

460
Невідомі документи з життя і діяльності Петра Франка. Частина п’ята

З нагоди 130-річчя від народження Петра Франка

Сьогодні продовжую публікувати документи з життя і діяльності Петра Франка (28.06.1890–07.1941?) – сина Івана Франка, педагога, науковця, громадського, культурно-просвітнього та військового діяча, провідного фахівця українського тіловиховання, теоретика і практика гімнастично-спортивного руху в Галичині (члена товариств «Сокіл-Батько», співзасновника «Пласту», СТ «Україна», «Змагового Союзу» та ін.), учня та послідовника професора Івана Боберського.

Петро Франко
Петро Франко

У Центральному державному історичному архіві України у Львові вдалося віднайти декілька документів, які висвітлюють діяльність Петра Франка у Коломиї. З 11 вересня 1922 р. по 25 липня 1930 р. він працював учителем руханки (фізичного виховання) і географії у Коломийській державній чоловічій гімназії з українською мовою викладання.

Один з архівних документів представлено у сьогоднішній публікації. Це – посвідчення особи Петра Франка, видане 15 квітня 1929 р. у Коломиї. У документі зазначалося, що він виданий у Коломиї Коломийського повіту Станіславівського воєводства. Далі вказувалися особисті дані Петра Франка: народжений 1890 р. у Нагуєвичах, батьки Іван та Ольга, дипломований інженер хімії, мешкає у Коломиї, середнього зросту, обличчя овальне, волосся світле, очі голубі. У документі є світлина Петра Франка, його особистий підпис. Посвідчення особи завірене печаткою магістрату міста Коломия та відповідним підписом. На останній сторінці є примітки Петра Франка, які свідчать, що документ використовувався ним в УРСР.

Посвідчення особи, видане 15 квітня 1929 р. у Коломиї, давало можливість Петрові Франкові користуватися всіма правами громадянина Польщі.

Андрій СОВА
історик

Джерела і література:

  1. Галичина – український здвиг за матеріалами архіву Степана Гайдучка: [Альбом] / Авт. ідеї Л. Крип’якевич; упоряд. Ю. Николишин, І. Мельник; літ. редактор І. Лемко. – Львів: Апріорі, 2014. – 268 с.
  2. Сова А., Тимчак Я. Сини Івана Франка, або перші українські фахівці з руханки та змагу. URL: http://photo-lviv.in.ua/syny-ivana-franka-abo-pershi-ukrajinski-fahivtsi-z-ruhanky-ta-zmahu/ (дата звернення: 11.2016).
  3. Сова А. Іван Боберський – основоположник української тіловиховної і спортової традиції / Андрій Сова, Ярослав Тимчак; за наук. ред. Євгена Приступи. – Львів: ЛДУФК; Апріорі, 2017. – 232 с.
  4. Сова А. Іван Боберський: суспільно-культурна, військово-політична та освітньо-виховна діяльність: монографія; Інститут українознавства імені Івана Крип’якевича НАН України; Львівський державний університет фізичної культури імені Івана Боберського; Центр незалежних історичних студій. – Львів, 2019. – 512 с.
  5. Сова А. Як Петро Франко організовував спортове життя у Коломиї у 1924–1925 роках. URL: https://photo-lviv.in.ua/yak-petro-franko-orhanizovuvav-sportove-zhyttia-u-kolomyi-u-1924-1925-rokakh-z-nahody-130-richchia-vid-narodzhennia-petra-franka/ (дата звернення: 26.06.2020).
  6. Сова А. Декілька невідомих документів з життя і діяльності Петра Франка. Частина перша. URL: https://photo-lviv.in.ua/dekil-ka-nevidomykh-dokumentiv-z-zhyttia-i-diial-nosti-petra-franka-chastyna-persha/?fbclid=IwAR2BJAOBOY0Fw_Lve6W6e_Rc9-lBGcsxmBVFfGRShLdusD5PEJVgcAcgf4I (дата звернення: 28.06.2020).
  7. Сова А. Декілька невідомих документів з життя і діяльності Петра Франка. Частина друга. URL: https://photo-lviv.in.ua/dekil-ka-nevidomykh-dokumentiv-z-zhyttia-i-diial-nosti-petra-franka-chastyna-druha/?fbclid=IwAR3gLNVGragIXuu67iJxRNhiCeYjYfH_ledelzvR9hYYLLEleIrT_QapdN8 (дата звернення: 05.07.2020).
  8. Сова А. Декілька невідомих документів з життя і діяльності Петра Франка. Частина третя: паспорт громадянина Української Народної Республіки. URL: https://photo-lviv.in.ua/dekil-ka-nevidomykh-dokumentiv-z-zhyttia-i-diial-nosti-petra-franka-chastyna-tretia-pasport-hromadianyna-ukrains-koi-narodnoi-respubliky/?fbclid=IwAR3XU66kzwbPOVrA9xCwUfCu631JPmw12ljy3FHSRAHhh1bTO1QbbZBvxWY (дата звернення: 12.07.2020).
  9. Сова А. Невідомі документи з життя і діяльності Петра Франка. Частина четверта: період Західно-Української Народної Республіки. URL: https://photo-lviv.in.ua/nevidomi-dokumenty-z-zhyttia-i-diialnosti-petra-franka-chastyna-chetverta-period-zakhidnoukrainskoi-narodnoi-respubliky/ (дата звернення: 26.07.2020).

Докладніше про Степана Гайдучка, Івана Боберського, Петра і Тараса Франків, Оксану Суховерську та інших провідних діячів українського тіловиховання, спортивне життя Галичини можна буде ознайомитися у книзі, яка готується до друку. Збираємо усі можливі джерела (документи, фотографії, книги, періодику, поштівки тощо), записуємо спогади. Відгуки, коментарі та додаткову інформацію просимо надсилати на електронну адресу: andrijsova@yahoo.com; sovaandrij1980@gmail.com

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.