(Не)відомий львів’янин, або художник, письменник і дослідник Богдан Гурман

464
Богдан Гурман
Богдан Гурман

Про нього не знімають кіно, він не роздає численні інтерв’ю і не “світиться” на телеекранах.  Він чудовий графік і романтичний поет, прискіпливий історик і знаний науковець. Його книжки читають не тільки в Україні, а мистецькі роботи знає світ. Він Богдан Гурман – чоловік, який залишив свій слід у всьому, за що брався.

Паном Богдан зустрів мене веселою молодечою посмішкою і одразу закликав до хати з готовністю розповідати і відповідати на всі мої запитання.

Графічні ескізи Богдана Гурмана
Графічні ескізи Богдана Гурмана

– Розкажіть про Вашу роботу.

– Мені же 86 років. Я родився селянином. До плуга, до коси. Але Бог мене скерував іншою дорогою – в науку. Я вступив  Український поліграфічний інститут, тоді там був відділ графіки, книжної ілюстрації. Працював як художник-оформлювач і у Львові, і в Кишиневі, в клубних видавництвах. Збіг обставин чи Божа воля, після шести років роботи в Молдавії, змусили мене повернутися до Львова. Але у Львові було таке становище, що я ніяк не міг знайти собі роботи, бо було багато спеціалістів. Тоді я вирішив працювати творчо, біда змусила. Працював і оформлювачем книжок у видавництвах, і літератором, ким тільки міг працював, щоб заробити. І не тільки у Львівських видавництвах, їздив і в Закарпаття, брав і там замовлення. Таким чином відомим художником я став з біди. І в той же час став письменником, бо одночасно став писати: і статті, і крупні дослідження. Багато оформив та видав книжок. Працював творчо, тому графік я творчий і графік видавничий. Брався за книжки, які були потрібні Україні, а тим більше мені.

Книжки, які написав або ілюстрував Богдан Гурман
Книжки, які написав або ілюстрував Богдан Гурман

– Як художник став дослідником?

– Я брав участь в багатьох розкопках, які велися геологами, дослідниками, науковцями. Старався з ними їздити , але все ж таки мене тягнуло до книжки. Геолога з мене не вийшло, а художник-оформлювач – так. Оформив багато і наукових, і творчих книжок, на будь-яку тему – навіть не можу порахувати їхню кількість. Як не мав творчої роботи, то займався екслібрисами: Івана Франка, Романа Іваничука, Романа Горака.  В першу чергу створював їх безкоштовно знайомим людям. Теж видав кілька книжок екслібрисів. Брав участь і колективних виданнях.

– Над яким проектом працювалося найцікавіше?

– Найбільше я був захоплений дослідженнями етрусків. Дуже глибоко вліз в історію.

– «Батько розпочав, а я продовжила, додала сучасні дані, посилання. Розвинула тему і ось так вийшла у нас книжка» , – додає донька художника.

– Працював і над дитячими книжками, зокрема в Молдавії. А потім почав малювати дитячу книжку для себе, але так і не можу її закінчити.

Книжки в основному видає донька художника Любомира Блажко за власний кошт. «У батька є уже дев’ять виданих книжок і підготована до друку десята на яку зараз бракує коштів. Ну а я в якості співавтора, редактора, коректора, а батько як автор, художник, оформлювач. Хоча зараз він не пише нічого, не має здоров’я, але з шухляди дістаю оповідання ще з його студентських років. Серед них і про село, і про місто, і про Київ, і про Львів».

Любомира Блажко
Любомира Блажко

– Коли захоплювався літературою, писав вірші, то своїх улюблених письменників відтворював на папері. Ілюстрував і класиків літератури. Зокрема, в доробку художника оформлення творів Гарсіа Лорки, Пабло Неруди. А крім того, усюди, де бував, то привозив малюнок. Так з’явилися Замок у Галичі, Кременець, Рахів, Крим, Карадаг та багато інших творів.

– Хто з художників мав найбільший вплив на Вас?

– Я більше захоплювався європейською художньою школою.  Мене вони цікавили найбільше. А вже сучасні художники, то як коли. Найбільше захоплювався Софією Карафою-Корбут, Романом Сельським, Стефанією Гебус-Баранецькою. Всі по трошки на мене впливали , але я старався завжди мати свою думку, особливо не приставав до когось на його лінію. Шукав свій стиль.

Графічний ескіз Богдана Гурмана
Графічний ескіз Богдана Гурмана

– А учнів мали?

– 6 років працював художнім редактором в Молдавії, де виховав свою школу молодих спеціалістів графіків. У Львові займався технічними плакатами на автобусному заводі. Там же при інституті отримав науковий ступінь  кандидата технічних наук.

Попри свій поважний вік, пан Богдан не зупиняється і, разом з донечкою готує до друку наступну книжку. Маю надію що вже найближчим часом буду мати нагоду писати про її презентацію.

Розмовляв Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.