(Не)відомий львів’янин, або художник, письменник і дослідник Богдан Гурман

0
235
Богдан Гурман
Богдан Гурман

Про нього не знімають кіно, він не роздає численні інтерв’ю і не “світиться” на телеекранах.  Він чудовий графік і романтичний поет, прискіпливий історик і знаний науковець. Його книжки читають не тільки в Україні, а мистецькі роботи знає світ. Він Богдан Гурман – чоловік, який залишив свій слід у всьому, за що брався.

Паном Богдан зустрів мене веселою молодечою посмішкою і одразу закликав до хати з готовністю розповідати і відповідати на всі мої запитання.

Графічні ескізи Богдана Гурмана
Графічні ескізи Богдана Гурмана

– Розкажіть про Вашу роботу.

– Мені же 86 років. Я родився селянином. До плуга, до коси. Але Бог мене скерував іншою дорогою – в науку. Я вступив  Український поліграфічний інститут, тоді там був відділ графіки, книжної ілюстрації. Працював як художник-оформлювач і у Львові, і в Кишиневі, в клубних видавництвах. Збіг обставин чи Божа воля, після шести років роботи в Молдавії, змусили мене повернутися до Львова. Але у Львові було таке становище, що я ніяк не міг знайти собі роботи, бо було багато спеціалістів. Тоді я вирішив працювати творчо, біда змусила. Працював і оформлювачем книжок у видавництвах, і літератором, ким тільки міг працював, щоб заробити. І не тільки у Львівських видавництвах, їздив і в Закарпаття, брав і там замовлення. Таким чином відомим художником я став з біди. І в той же час став письменником, бо одночасно став писати: і статті, і крупні дослідження. Багато оформив та видав книжок. Працював творчо, тому графік я творчий і графік видавничий. Брався за книжки, які були потрібні Україні, а тим більше мені.

Книжки, які написав або ілюстрував Богдан Гурман
Книжки, які написав або ілюстрував Богдан Гурман

– Як художник став дослідником?

– Я брав участь в багатьох розкопках, які велися геологами, дослідниками, науковцями. Старався з ними їздити , але все ж таки мене тягнуло до книжки. Геолога з мене не вийшло, а художник-оформлювач – так. Оформив багато і наукових, і творчих книжок, на будь-яку тему – навіть не можу порахувати їхню кількість. Як не мав творчої роботи, то займався екслібрисами: Івана Франка, Романа Іваничука, Романа Горака.  В першу чергу створював їх безкоштовно знайомим людям. Теж видав кілька книжок екслібрисів. Брав участь і колективних виданнях.

– Над яким проектом працювалося найцікавіше?

– Найбільше я був захоплений дослідженнями етрусків. Дуже глибоко вліз в історію.

– «Батько розпочав, а я продовжила, додала сучасні дані, посилання. Розвинула тему і ось так вийшла у нас книжка» , – додає донька художника.

– Працював і над дитячими книжками, зокрема в Молдавії. А потім почав малювати дитячу книжку для себе, але так і не можу її закінчити.

Книжки в основному видає донька художника Любомира Блажко за власний кошт. «У батька є уже дев’ять виданих книжок і підготована до друку десята на яку зараз бракує коштів. Ну а я в якості співавтора, редактора, коректора, а батько як автор, художник, оформлювач. Хоча зараз він не пише нічого, не має здоров’я, але з шухляди дістаю оповідання ще з його студентських років. Серед них і про село, і про місто, і про Київ, і про Львів».

Любомира Блажко
Любомира Блажко

– Коли захоплювався літературою, писав вірші, то своїх улюблених письменників відтворював на папері. Ілюстрував і класиків літератури. Зокрема, в доробку художника оформлення творів Гарсіа Лорки, Пабло Неруди. А крім того, усюди, де бував, то привозив малюнок. Так з’явилися Замок у Галичі, Кременець, Рахів, Крим, Карадаг та багато інших творів.

– Хто з художників мав найбільший вплив на Вас?

– Я більше захоплювався європейською художньою школою.  Мене вони цікавили найбільше. А вже сучасні художники, то як коли. Найбільше захоплювався Софією Карафою-Корбут, Романом Сельським, Стефанією Гебус-Баранецькою. Всі по трошки на мене впливали , але я старався завжди мати свою думку, особливо не приставав до когось на його лінію. Шукав свій стиль.

Графічний ескіз Богдана Гурмана
Графічний ескіз Богдана Гурмана

– А учнів мали?

– 6 років працював художнім редактором в Молдавії, де виховав свою школу молодих спеціалістів графіків. У Львові займався технічними плакатами на автобусному заводі. Там же при інституті отримав науковий ступінь  кандидата технічних наук.

Попри свій поважний вік, пан Богдан не зупиняється і, разом з донечкою готує до друку наступну книжку. Маю надію що вже найближчим часом буду мати нагоду писати про її презентацію.

Розмовляв Роман МЕТЕЛЬСЬКИЙ

Leave a Reply

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.