” Народна Гостинниця “. Невідомий Львів

3707
" Народна Гостинниця ". Невідомий Львів
" Народна Гостинниця ". Невідомий Львів

Споміж числених готелів Львова ледве не єдиним українським – як за походженням так  і за змістом,  була ” Народна гостинниця ” на розі вул. Костюшка, 1 – Сикстуська, 20 ( нині Дорошенка ).

Ії історія, немов дзеркало, є відображенням українського руху у Львові першої третини XX століття.

" Народна гостинниця " у Львові, фото до 1914 року
” Народна гостинниця ” у Львові, фото до 1914 року

Будинок готелю соруджено у стилі сецесії у 1904-1906 рр. за проектом Тадеуша Обмінського.

Архітектор поєднав елементи декоративної та раціональної сецесії з мавританськими мотивами у колонах балконів другого поверху. Балюстради балконів та аттику конструював український архітектор Філемон Левицький. Можливо, під впливом І. Левинського чи В. Нагірного на рівні другого поверху влаштовано по периметру будівлі фриз з орнаментикою виноградної лози. Його позолочення під час останньої реставрації схоже на традиційну різьбу іконостасу, хоча позолота вже поблякла.

Будівля готелю, нині приміщення Західної Регіональної митниці, фото 2015 року
Будівля готелю, нині приміщення Західної Регіональної митниці, фото 2015 року

Коштувала ця будівля, включно з ділянкою, меблями та електричним ліфтом 200 тисяч австрійських крон. Для порівняння, тодішній долар США обмінювався на 5 австрійських крон, а професор гімназії заробляв 4000 крон у рік.

Як бізнесовий проект ” Народна Гостинниця ” заснована видатним культур­ним діячем, архітектором Василем Нагірним, який у своїх спогадах так написав про це : ” У 1899 р. засновано за моєю ініціативою товариство з обмеженою порукою під фірмою ” Народна Гостинниця “. Цим товариством задумав я осягнути таку ціль:  1) дати нашій молоді спромогу вивчитися готельного промислу, каварняного і шинкарського; 2) створити інституцію, що дбала б за ширення замилування до ведення готельного промислу, шинкарського і каварняного… “.

Готель, кав’ярню і ре­сторан відкрили у 1906 р ; інтер’єр виконали у народному стилі ; гостиниця одразу стає одним з небагатьох місць де гуртувалася українська інтелі­генція ; тут, у ресторані та кав’ярні, регулярно декламу­вали свої твори молоді українські письменники.

Поштівка із зображенням " Народної гостинниці ", до 1914 року
Поштівка із зображенням ” Народної гостинниці “, до 1914 року

Ціни проживання в ” Народній Гостинниці ” були різними: від 0,6 до 10 крон за добу, загалом це було досить помірно. Однак кав’ярня і ресторан вважалися дорогими, з розрахунком на заможнішу публіку. Насамперед – на послів Галицького сейму, що містився неподалік.

Як згадував Петро Карманський : “З усіх тих кав’ярень в житті української богеми в першій декаді нашого століття грала передову роль ” Монополька “, а в десятилітті Великої війни ” Централка “. Побічна роль припала ” Народній Гостинниці “, що була надто ” своя ” і гомінка, а тим самим письменникам менше симпатична. Публіцисти й політики надавали перевагу таким льокалям, як льокаль Кучика або ” Народна Гостинниця “, бо їхні кишені були солідніші”.

Готель увійшов у історію Листопадового Здвигу 1918 року. Саме тут члени Центрального Військового комітету Д. Вітовський, К. Левицький та ін. готували листопадові події …

Сцена біля контори Маслосоюзу у приміщенні гостинниці, фото 20 - х рр. XX ст.
Сцена біля контори Маслосоюзу у приміщенні гостинниці, фото 20 – х рр. XX ст.

У міжвоєнний час ” Народна Гостинниця ” зберігала свою назву, однак її кав’ярня перейшла в оренду до спілки ” Парнес і Ціммерман “. Нові власники назвали кав’ярню ” Republique “. Не польською ( ” Rzeczpospolita ” ) чи українською мовою, а саме французькою, як модно було називати тоді кав’ярні.

У приміщенні готелю діяв офіс і крамниця ” Маслосоюзу “, найуспішнішого українського кооперативу в Галичині. До 1939 року  також у цій будівлі працювали також молочарня Лукавецької, філателія Дубенського, перукарня Пастернака та крамниця з продажу яєць Каца.

Фасад української гостинниці від вул. Костюшка, 2015 р.
Фасад української гостинниці від вул. Костюшка, 2015 р.

З приходом радянської влади готель лишається ” Народним “… , окрім того у 1950-х роках тут була чайна і  майстерня індпошиву та ремонту одягу.

Від кінця 1990 – х років тут діє Західна регіональна митниця.

Використані джерела :

http://buklib.net/ , http://www.pohlyad.com/ , http://explorer.lviv.ua/ , http://www.pslava.info/

 

 

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.