Найбільший у Львові, або орган “Ґранд” з костелу Св. Ельжбети

1485
Церква святих Ольги й Єлизавети
Церква святих Ольги й Єлизавети у Львові

Органна музика лунає у Львові вже понад шість століть, адже перший орган в місті з’явився на початку XV століття. Згадка про нього датується 1409 роком, коли цей інструмент встановлювали у катедральному соборі. Тут працював органіст на ім’я Петер Енгельбрехт.

На початку минулого століття у місті було понад 40 органів, працювали 5 органних фабрик, які вивозили свої вироби на продаж закордон. На жаль, зараз залишилося менше десяти діючих органів та стільки ж напівзруйнованих. Причина цьому – переважно війни, під час яких інструменти або вивозили за межі Львова, руйнували або ж переставали доглядати, і ті, як наслідок, ставали абсолютно непридатними до користування.

Зображення костелу св. Ельжбєти у Львові одразу ж після будівництва (1911 р.).
Зображення костелу св. Ельжбєти у Львові одразу ж після будівництва (1911 р.).

Серед втрачених органів – “Ґранд” з костелу Св. Ельжбети на площі Солярні (сучасна пл.Кропивницького). Це був найбільший орган, який будь-коли існував у Львові.

Орган "Ґранд" з костелу Св. Ельжбети
Орган “Ґранд” з костелу Св. Ельжбети

Замовили орган у відомої польської фірми братів Домініка і Вацлава Бернацьких з Влоцлавка (їх органи були знаними на всю Європу), які виграли конкурс, випередивши знану львівську фірму Казимира Жебровського. До слова – Домінік Бернацький був навіть офіційним постачальником імператорського двору.

Будівельні роботи всередині костелу св. Єлизавети, 1920-ті
Будівельні роботи всередині костелу св. Єлизавети, 1920-ті

Будівництво і монтаж органу тривали з 27 лютого 1925 року по 11 липня 1926 року. Після чого він був освячений архиєпископом Б. Твардовським (11.07.1926р.)
Новий орган було виготовлено в нео-готичному стилі, і він вдало узгоджувався з архітектурою та інтер’єром костелу. Кошти на побудову органа збирали парафіяни.
На честь відкриття інструмента відбувся великий концерт. Кажуть, що, коли він грав, його було чути біля “Львівської політехніки”.

Церква святих Ольги та Єлизавети
Церква святих Ольги та Єлизавети

Ось що писала газета “Слово Польське”(“Słowo Polskie”) про цей орган:
“Монументальна святиня отримала органи, котрі славитимуть не тільки парафію костелу, але й цілий Львів, бо вони найбільші та найвеличніші у Польщі, оснащені всіма сучасними приладами та є найсучаснішим зразком техніки у цій галузі. Цей інструмент містить 73 голоси, 420 регістрів, 4260 трубок.”

Церква святих Ольги та Єлизавети
Церква святих Ольги та Єлизавети

Орган “Ґранд” мав три мануали і педаль, три безшумні електричні вентилятори, котрі постачали повітря до трубок, а також кілька специфічних ефектів, серед яких були імітація биття дзвонів та так званого відлуння(ехо),при якому здавалося, що орган грає на вулиці, а не в церкві. Орган було зроблено з дубового дерева в нео-готичному стилі, котрий складався з двох частин, і дякуючи цьому вікно над ним не було закрите.

Сучасний вигляд органу із костелу св. Мартина
Сучасний вигляд органу із костелу св. Мартина

Орган “Ґранд” перестав діяти під час Другої світової війни. Ще в середині минулого століття можна було побачити деякі залишки органу, а саме свинцеві труби, які було звалено на хорах. Та з роками і їх не стало, адже на той часі сам храм перетворився на велику руїну. За деякими даними, частину дерев’яних компонентів органу було передано до каплиці у с. Малечковичі, що неподалік Львова, де вони стали основою іконостасу.

Костел святого Мартина
Костел святого Мартина

Найстаріший орган, що зберігся в Україні донині – це орган у трапезній залі Львівського музею історії релігії, якому налічується 350 років, і початково він був розміщений у костелі святого Мартина на вулиці Жовківській.

Лідія ГЕРШУНЕНКО

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.