Міхал Міхальський – коваль, повстанець, президент Львова

1240
Міхал Міхальський - коваль, повстанець, президент Львова

У львівській історії часто трапляються імена, долі та життєвий шлях яких, є своєрідною ілюстрацією поступу Львова, та Галичини загалом на зламі XIX-XX сторіч. Почесне місце серед таких особистостей посідає Міхал Міхальський – ремісник, коваль за фахом, що завершив свій життєвий шлях на посаді президента Королівського столичного міста Львова.

Портрет Міхальського у вбранні міського президента. Фото з преси, 1907 рік
Портрет Міхальського у вбранні міського президента. Фото з преси, 1907 рік

Міхал Міхальський (1846-1907 рр.) походив з родини львівських ремісників, з малих років вчився та засвоював нелегкий фах коваля. У віці 17 років брав активну участь у патріотичному Січневому повстанні 1863-1864 років проти Російської імперії, що в ті часи зберігала владу над значною частиною польських земель.

Обкладинка рекламного проспекту фірми по виготовленню возів М. Міхальського. Кін. XIX ст.
Обкладинка рекламного проспекту фірми по виготовленню возів М. Міхальського. Кін. XIX ст.

У 1871 року майбутній президент засновує майстерню по виготовленню та ремонту возів та екіпажів, діяла вона за адресою Святого Міхала, 6 – нині це вуличка Юрія Дрогобича, практично у центрі міста.

Скульптор Тадеуш Блотницький з проетом монументу Міхальському у власній майстерні. Фото з преси, 1907 рік
Скульптор Тадеуш Блотницький з проетом монументу Міхальському у власній майстерні. Фото з преси, 1907 рік

Як ветеран Січневого повстання Міхальський брав активну участь у громадському житті Львова. У віці 34 років – 1880 року, він вперше був обраний до міської ради. В ті часи потрапити до міського магістрату в такому віці було справжнім визнанням заслуг та хисту молодого, перспективного політика.

Пам'ятник Міхальському на Личаківському цвитарі у Львові. Фото 1907 року
Пам’ятник Міхальському на Личаківському цвитарі у Львові. Фото 1907 року

Згодом Міхальський був обраний депутатом Галицького крайового сейму, активно включився у політичне життя міста та краю… Вже 1896 року львівський коваль обраний ІІ-м віце-президентом Львова, 1899 року — І-м віце-президентом. Саме цього періоду стосується відома міська легенда – під час урочистого відкриття пам’ятника королю Яну III Собєському (монумент нині у польському Гданську, стояв на нин. пр-ті Свободи), де був присутній весь львівський бомонд, Міхальський зауважив, що королівський кінь зле підкований…

Пам'ятник Міхальському на Личаківському цвитарі у Львові. Фото наших днів
Пам’ятник Міхальському на Личаківському цвитарі у Львові. Фото наших днів

Президентом Львова Міхал Міхальський був обраний 1905 року. На початку XX сторіччя це була одна з найблискучіших кар’єр, проте, нажаль, дуже коротких… 1907 року президент-коваль раптово та передчасно помер. На похорон президента зібрався увесь Львів, що красномовно свідчить про справжню популярність…

Похорон Міхальського, рух процесії від Катедри на Марійську площу. Фото 1907 року
Похорон Міхальського, рух процесії від Катедри на Марійську площу. Фото 1907 року

Цікавий факт, в часи президенства Міхальського, у 1906 році у Львові були вперше введені правила дорожнього руху, з’явилися перші таксі, а автомобілі отримали державні номери…

Використані джерела :

http://pochodzimyzelwowa.pl/ , Скульптура Львова , http://together.lviv.ua/ , http://uk.wikipedia.org/ , http://www.panoramio.com/

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.