Міфи й вигадки про Соломію Крушельницьку і що з ними робити? (відео)

4165
Міфи й вигадки про Соломію Крушельницьку і що з ними робити?

Є така дитяча гра «зіпсований телефон»: по черзі одне одному пошепки на вушко говорять одне слово, і поки воно «доходить» до останнього гравця, зміст, зазвичай, змінюється до невпізнання… Ця гра мені пригадується кожного разу, коли я натрапляю на матеріали про Соломію Крушельницьку в мережі Інтернет: статті, відеопрезентації, афіші, анонси, відеосюжети, в яких, як гриби після дощу, чи як сніжна лавина «ростуть-тиражуться» помилки і хибна інформація…

Соломія Крушельницька. Буенос-Айрес, 1910.
Соломія Крушельницька. Буенос-Айрес, 1910.

Про Соломію Крушельницьку, як особу знамениту, відому багато пишуть, знімають, розповідають, діляться враженнями від прочитаного і почутого… Нічого дивного, що переказуючи інформацію, людина додає щось своє, прикрашає новими деталями і нюансами. Одна справа – легенди, які додають таємничості чи яскравіших барв, інша – відверто неправдива інформація, що виникла через безвідповідальність, поспіх авторів або гонитву за сенсаціями. Найгірше в цій ситуації, що зроблена вперше свідомо чи не свідомо помилка, перекочовує з одного ресурсу на інший… Не тішу себе ілюзіями, що після цієї публікації помилок стане менше, але сподіваюся, що відповідальні користувачі Інтернет-ресурсів стануть уважнішими і більш перебірливими при використанні джерел…

Обкладинка книжки «Народні пісні з малої батьківщини Соломії Крушельницької» (Упорядник Ірина Романюк, Тернопіль, 2011)
Обкладинка книжки «Народні пісні з малої батьківщини Соломії Крушельницької» (Упорядник Ірина Романюк, Тернопіль, 2011)

Перше, на що реагуємо при перегляді матеріалів в стрічці соціальних мереж чи в пошуку – це ілюстрації. І почну я з фотографії талановитої української співачки Оксани Петрусенко (1900-1940), яка, з «легкої» руки тернопільських колег, що готували книжку «Народні пісні з малої батьківщини Соломії Крушельницької» (Упорядник Ірина Романюк, Тернопіль, 2011) і компакт-диск до неї, стала Соломією.

Оксана Петрусенко (1900-1940) – українська оперна і камерна співачка.
Оксана Петрусенко (1900-1940) – українська оперна і камерна співачка.

Не можу знайти пояснення, як на батьківщині співачки її могли сплутати з зовсім іншою особою? Тут напрошується тільки одне пояснення: дизайнерам необхідна була фотографія співачки в народному строї альбомного вигляду для оформлення диску… І тепер, який би сюжет не готувався про Соломію Крушельницьку, там обов’язково буде фотографія Оксани Петрусенко в «ролі» Соломії.

Друга поширена омана є з фотографією знаменитої української співачки Іри Маланюк в ролі Еболі (Дж. Верді «Дон Карлос»). Ця помилка з’явилася, коли працівники Музею Соломії Крушельницької почали публікувати статті про забуту в Україні талановиту оперну співачку Іру Маланюк (1919-2009), яка доводиться родичкою Соломії Крушельницькій. І тепер Іра Маланюк в «ролі» Соломії незмінно прикрашає усі публікації і відеосюжети про Соломію Крушельницьку…

Іра Маланюк (1919-2009) – українська оперні і камерна співачка.
Іра Маланюк (1919-2009) – українська оперні і камерна співачка.

Ну і на десерт два міфи «родом» ще з СРСР. У кінці 1970-х рр. побачила світ повість Валерії Врублевської про Соломію Крушельницьку. Цей твір відразу здобув багато прихильників і не втрачає своєї популярності й сьогодні. Тираж був потужний як на наш час (більше, як 100 000!), та й перевидавалася вона не раз. Приписка «документальна повість» спонукала читачів не сумніватися в правдивості прочитаного. Не буду зупинятися на всіх вигадках, заакцентую увагу лише на двох.

Перша. Вік чоловіка Соломії Крушельницької. У книзі зазначено, що він був на 12 років старший від Соломії. Правда, читачі додали йому ще років, і тепер, під час екскурсій завжди наголошують, що Чезаре Річчоні був на 20 (!) років старший від Соломії. Насправді ж – лише на чотири, роки життя чоловіка Соломії Крушельницької 1868-1936. Про їхнє знайомство і одруження детальніше – у статті Данути Білавич.

Чезаре Річчоні (1868-1936). Буенос-Айрес, 1907 р. Фото з автографом Осипі і Карлу Бандрівським.
Чезаре Річчоні (1868-1936). Буенос-Айрес, 1907 р. Фото з автографом Осипі і Карлу Бандрівським.

Стосунки з Федором Шаляпіним. Бурхливий роман Соломії Крушельницької і російського співака «виник» в уяві львівського письменника Михайла Рудницького і був описаний у нарисі, опублікованому ще у 1963 р. в ж. Вітчизна. Зміст цього нарису настільки обурив племінницю С. Крушельницької Одарку Бандрівську (крім цієї, там було багато вигаданих історій), що вона добилася того, що автор згодом «пом’якшив» зміст, але розповідь про роман Соломії Крушельницької з Федором Шаляпіним залишив. І хоча, крім слів Рудницького, ми не маємо жодних інших документальних підтверджень чи навіть спогадів, цей міф залюбки експлуатують наші сучасні журналісти і екскурсоводи…

Історія знає випадки, коли відомі публічні особи для привернення уваги самі творили про себе легенди… А є і протилежні: коли здійснюються великі зусилля, щоб відстояти правду і захистити відоме ім’я від інсинуацій. Наступний рік – ювілейний для Соломії Крушельницької. Безперечно, з’явиться багато нових публікацій, відеосюжетів. І з’являться нові легенди, міфи, вигадки… які ми, працівники Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької будемо вперто і аргументовано спростовувати…

А зараз помилуйтеся справжньою Соломією Крушельницькою. Франческо Паоло Тості (1846-1916). Романс “Знову побачу тебе” Співає Соломія Крушельницька. Запис 1906 р., Мілан, “Fonotipia”. Світлини з фондів Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові.

Життя митця – то геніальний міф,
а правда потім
правда у безсмерті…

(Наталія Давидовська, «Голоси»)

Роксоляна ПАСІЧНИК
старший науковий співробітник Музично-меморіального музею Соломії Крушельницької у Львові

1 коментар

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.