Львівський “Лаокоон”, або майже фантастична історія успіху

3749
Львівський "Лаокоон"

Як думаєте, що спільного між Троєю та Львовом? Відповідь – фармацевтична фабрика, що була заснована у Львові понад 100 років тому та носила ім’я троянського жреця Лаокоона (котрий попереджав земляків про сумнозвісного дерев’яного коня).

Хоча історія фармацевтичної фабрики «Лаокоон» офіційно веде свій відлік з 1910 року, все ж таки її варто почати значно раніше – з часу коли 1826 року до Львова приїздить магістр фармації Віденського університету, чех Петро Міколяш.

Петро Міколяш – засновник знаменитої аптеки «Під зіркою»
Петро Міколяш

Що ж до того, що відбувається далі, то існує дві версії. Перша – молодий Міколяш влаштовується працювати у відкритій Леопольдом Рессінгом аптеці «Під зіркою», а після смерті останнього одружується на його вдові та стає керівником і співвласником аптеки. Друга – Петро Міколяш невдовзі після приїзду сам засновує аптеку.

Так чи інакше, але досить швидко завдяки вмілому керівництву аптека «Під зіркою» стала солідним підприємством. На початках тут спеціалізувалися на виготовленні лікарських препаратів з хімічної сировини, яку закуповували у Відні.

У 1852 році в організованій при аптеці хіміко-фармацевтичнй лабораторії окрім лікарських засобів, виготовляли газовані води, м’ясні порошки, каву здоров’я. Окрім того тут фармацевти Ігнатій Лукасевич та Іван Зех першими в світі отримали з нафти гас. Наступного року у вітрині засвітилася перша гасова лампа, виготовлена львівським бляхарем Адамом Братковським. Так розпочалася ера гасового освітлення.

Іменна аптечна баночка "Apteka Piotra Mikolascha we Lwowie
Іменна аптечна баночка “Apteka Piotra Mikolascha we Lwowie” (фото http://ridna.ua/)

У лабораторії, оснащеній сучасним устаткуванням, працювали висококваліфіковані фахівці, що дозволило вже в 50-их роках XIX століття налагодити випуск медикаментів у великих об’ємах і освоювати ринок збуту. Споживачами продукції ставали провінційні аптеки, лікарні, військові госпиталі та населення всього регіону.

Реклама аптеки «Під зіркою»
Реклама аптеки «Під зіркою»

Після смерті Петра Міколяша його справа перейшла до сина Кароля – фармацевта та доктора філософії, засновника Галицького аптекарського товариства. Молодший Міколяш не зіпсував ані батьківського іміджу у фармацевтичному світі, ані його практичних досягнень. Наприкінці ХIХ — початку ХХ століття аптека «Під Золотою зіркою» (тоді додали слово до її назви) була однією з найбільших в Європі.

Пасаж Міколяша
Пасаж Міколяша

У 1900 р. аптека Міколяша переростає в акціонерну фірму під назвою “Доктор Міколяш, Піч, Левинський і Спілка “. Розміщується фірма в будинку за сучасною вул. Коперника, 1. Для потреб фірми будується архітектурний ансамбль будівель у стилі сецесії відомий під назвою “Пасажу Міколяша”.

Водолікувальий заклад "Киселька", 1906 р.
Водолікувальий заклад “Киселька”, 1906 р.

Щоб позбутися залежності від імпорту ліків Міколяші вирішили заснувати у Львові фармацевтичної фабрики. У 1910 році вони отримують концесію на відкриття. Так постала фабрика «Лаокоон», на якій, за традиційними технологіями вироблялися таблетки, мазі, пластирі, настоянки, екстракти і розчини для ін’єкцій.

Корпус заводоуправління, 1940-і рр.
Корпус заводоуправління, 1940-і рр.

Фабрика була самостійним підрозділом фірми і розташовувалася на вул. Фургальского (сучасна Опришківська, 6/8), на місці лікувального закладу Кисельки. Керівником фабрики було призначено доктора Людвіга Вев’юрського.

Диплом з Відня
Диплом з Відня

1913 року продукція «Лаокоона» була відзначена золотою медаллю Третьої міжнародної хімічно-фармацевтичної виставки у Відні. Фабрика починає виробляти власні препарати, зокрема, популярний на той час препарат для підшкірних ін’єкцій «Арсеній».

Корпус таблетного та ампульного виробництва, 1940-і рр.
Корпус таблетного та ампульного виробництва, 1940-і рр.

У 1921 році «Лаокоон» перетворено на товариство з обмеженою відповідальністю, яке вийшло з-під юрисдикції фірми «Петро Міколяш і спілка». У 1923році фабрика стає самостійним акціонерним товариством хімічних закладів «Лаокоон». Напередодні Другої світової війни підприємство виробляло медичні препарати шістдесяти найменувань.

Ручне фасування таблеток
Ручне фасування таблеток

У 1939 р. товариство хімічних закладів «Лаокоон» націоналізують. В 1945 році зареєстровано завод медичних препаратів «Лаокоон» як Львівську філію Українську філію Українського науково – дослідного інституту ендокринології та органотерапії. Тоді основним завданням було ліквідувати наслідки війни (відновити розбомблені приміщення, знищену технологічну документацію).

Одна з будівель "Галичфарму", 2016 р.
Одна з будівель “Галичфарму”, 2016 р.

У 1946 році підприємство реорганізують у Львівський хімічно-фармацевтичний завод.
1986 рік – на базі колишнього фармацевтичного заводу «Лаокоон» створено державне підприємство «Львівфарм» — один з провідних фармацевтичних виробників СРСР. У 1993 році створено АТ «Галичфарм», яке у 2005 р. стало учасником Корпорації «Артеріум».

У жовтні 2014 р. в приміщенні заводу відбулося відкриття музейної експозиції історії підприємства під назвою «З досвідом у майбутнє». Серед представлених тут експонатів можна побачити документи, обладнання та прилади, якими У ХІХ-ХХ ст. користувалися для виготовлення лікувальних засобів (ваги, скляний посуд, прес та багато іншого), зразки медичних препаратів. Зокрема, знамениті таблетки, які і досі пам’ятають і які заслуговують окремої розповіді – «Od bolu glowy», що підприємство виготовляло у 70-90-х рр. для експорту у Польщу.

Софія ЛЕГІН

Висловлюємо щиру подяку Мар’яні Івашиній за надані матеріали.

Джерела:

  1. Завод у моєму житті. Книга спогадів . Том 2/ Уклад. С.І.Терещук, О.С.Семеренко, Д.С.Вох. Львів, 2011
  2. https://www.radiosvoboda.org/
  3. http://www.arterium.ua/
  4. http://archive.kontrakty.ua/

2 КОМЕНТАРІ

    • Можете спрезентувати нам в музей сайту “Фотографії старого Львова” 🙂

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.