Львів, якого уже немає, або де була “Червона шапочка”

5958
Львів, якого уже немає, або де була "Червона шапочка"
Сьогодні мова піде про будинок на проспекті Свободи, який розташований по парній його стороні та займає аж два номери адреси — 6/8. Вулицю вздовж правого боку Полтви почали забудовувати ще наприкінці ХVІІІ на місці розібраних мурів. Початково вона називалася Нижніми валами, потім Кароля Людвіка Нижча, Гетьманські вали, 1 травня, Музеумштрассе, Гітлеррінґ, а за радянських часів — Леніна. І, звичайно, що з часом вигляд вулиці та будинки розташовані на ній змінювалися.

Площа св. Духа та частина Гетьманських валів, поч.ХХ ст. ( з привтаної колекції Романа Метельського)
Площа св. Духа та частина Гетьманських валів, поч.ХХ ст. ( з приватної колекції Романа Метельського)
Сучасну адресу пр. Свободи 6/8 займає восьмиповерховий будинок, а до 60-х років ХХ ст. тут було два чотириповерхові будинки, зведені у ХІХ ст., в стилі австрійського так званого чиншового історизму, які ми ще можемо бачити на старих поштівках з зображенням Львова.
Готель "Вікторія". Фото пер. пол. 20 ст.
Готель “Вікторія”. Фото пер. пол. 20 ст.
          До війни в цих будинках містилися Спілка купецьких товариств, цукерня Бінецького, виготовлення артистичних реклам Слівінського, магазин стоматологічних машин та інструментів “Дентон” та перукарня Турковського,кантор для обміну грошей.Також в будинку під № 8 працював готель “Вікторія”.
Проспект Леніна (суч. проспект Свободи), 6/8. Кафе "Червона шапочка", 1964-1965рр.
Проспект Леніна (суч. проспект Свободи), 6/8. Кафе “Червона шапочка”, 1964-1965рр. (взято з http://mavka-lv.livejournal.com/7019.html)
        Опісля війни – гуртожиток Львівського ремісничого училища № 4, у 50—60-х роках — майстерня з ремонту годинників.
Проспект Леніна (суч. проспект Свободи), 6/8. Кафе "Червона шапочка", 1970 р.
Проспект Леніна (суч. проспект Свободи), 6/8. Кафе “Червона шапочка”, 1970 р. (з колекції Романа Метельського)

Але, оскільки сучасний проспект Свободи був основним місцем проведення радянських парадів, під час яких використовували важку військову техніку, старі австрійські будинки не витримали і почали руйнуватися. До речі, після цього під час військових парадів на 9 травня та 7 листопада танки тодішінім проспектом Леніна почали перевозити на платформах.

Щоб не сталося трагедії будинки довелося повністю розібрати та побудувати на їхньому місці, за проектом архітектора Ярослава Назаркевича, у 1964 році восьмиповерховий будинок в стилі радянського конструктивізму. Цікаво, що через браму будинку можна було перейти на вул. Театральну.

Від часу зведення нового будинку в радянські часи і у перші роки роки незалежності тут містилося надзвичайно популярне кафе “Червона Шапочка”, яке потім було перейменовано на “Біля фонтану”. Сьогодні у цьому будинку працює ресторан японської кухні “Острів суші”.

Джерела:

              1. Лемко І. Цікавинки з історії Львова. – Львів: Апріорі, 2011
              2. Мельник І. Краківське передмістя та західні околиці Королівського столичного міста Львова. – Львів: Центр Європи, 2011

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.