Кв’ятківка, або в нетрі львівського функціоналізму

3532
Кв’ятківка, або в нетрі львівського функціоналізму

Серед розмаїття сецесійних та бароково-ренесансних будівель у Львові мало кому впадають в око просто збудовані, сірі або жовтуваті будинки правильної форми і без надлишку декорування. Часто вони як вкраплення поміж неоготичних та сецесійних фасадів, але є у Львові цілі вулиці, забудовані цими скромними, але такими вишуканими житловими комплексами та окремими віллами.

Після Першої світової війни європейське суспільство переживало повну переоцінку як моральних, так культурних і мистецьких цінностей. В архітектурі теж відбулась своєрідна революція.

Здається, люди після війни вже не хотіли оточувати себе псевдо античною естетикою, просто потрібен був комфорт. «Зовнішня краса перейшла у внутрішню», – казали про новостворений тоді стиль функціоналізм.

Ці будівлі є свідченням інновацій у архітектурі. Прості форми – не лише нова естетика, але й перехід до використання сучасних будівельних матеріалів і конструкцій: металу, залізобетону, до впровадження централізованих інженерних мереж.

Архітектори почали думати, що таке зручне планування квартир, яке має вплив до сьогодні.

Саме у цей час формувалися і втілювалися нові підходи до планування і будівництва міст загалом – поява генеральних планів, відмова від квартальної забудови з тісними подвір’ями-колодязями, а також активний рух на озеленення міста і його окремих вулиць, про що свідчать сади навколо будинків, які фактично стали частиною функціоналістичного стилю.

Більше про основні риси функціоналізму можна почитати тут.

ВулицяГен. Грицая – на перший погляд непримітна, захована за густими деревами, легко піднімається під гору. До війни вона носила назву Павліковського і разом з околицями – цей район називалиФіліповка або ж Кв’ятківка. За винятком кількох будинків, Кв’ятківка забудована в стилі функціоналізму.

Ці будинки зводились для щасливого життя. Адже на Кв’ятківці здебільшого кількаповерхові вілли, з чудовим плануванням, оптимально високими стелями та великими вікнами.

В деяких будинках вікна знаходяться на куті і тому створюють чудове освітлення та оптично збільшують помешкання.

Чи не кожен будинок має зручний широкий балкон з красиво вигнутими перилами.

Взагалі весь функціоналізм просякнутий правильністю геометричних форм і гнучкістю ліній.

На Кв’ятківці кімнати, або кухні багатьох помешкань акуратними сходами виходять одразу в сад.

На цій дільниці жило чимало цікавих людей, серед яких знаменита родина галицьких інтелігентів Крушельницьких, яка стала символом українського розстріляного відродження. Ця родина об’єднувала навколо себе всю тогочасну інтелігенцію міжвоєнного Львова. В родинному будинку Крушельницьких на Кв’ятківці збиралась вишукана публіка.

Більше про родину Крушельницьких можна прочитати тут.

Заглянути в середину квартири львівських інтелігентів тридцятих років запрошує знаменитий нащадок легендарної родини Лариса Крушельницька. «Пригадую довжелезний балкон, такий же коридор, від якого на два боки розходились кімнати. Їх було багато, десять чи одинадцять( тепер помешкання розділене на кілька квартир)», – згадує Лариса Крушельницька.

«Інтер’єр на Кв’ятківці виглядав оригінально, але без надмірної розкоші… Стіни внизу(подібно як тепер роблять панель) були завішані не килимами, а двома рядами жовтого шовку, темнішого і яснішого, який укладався гірляндами і був викінчений чимось схожим на макраме. Все це добре гармоніювало з чорними меблями та інструментами….»

 

На жаль, багато мешканців функціоналістичних будинків не цінують естетики та не усвідомлюють краси своїх помешкань, обдирають та замазують  в під’їздах оригінальне облицювання стін та замуровують чудові кутові вікна.

Чимало туристів плутає функціоналізм тридцятих з радянським конструктивізмом. Тому, щоб побачити чарівність цього стилю, треба дивитись глибше і занурюватись в деталі, в кожній з яких заховані малі архітектурні шедеври.

Мирослава ЛЯХОВИЧ

Фото Мирослава ЛЯХОВИЧ

Джерела:

  1. http://www.lvivcenter.org/uk/uid/picture/?pictureid=9306
  2. http://shron.chtyvo.org.ua/Khobzei_Natalia/Leksykon_lvivskyi_povazhno_i_na_zhart.pdf
  3. https://www.facebook.com/LwowLeopolisSemperFidelis/photos/?tab=album&album_id=461502830664511
  4. Лариса Крушельницька, книга «Рубали ліс»

4 КОМЕНТАРІ

Залиште відповідь

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.