Ще задовго до новітніх часів Львів отримав повноваження солодкої столиці нинішньої України. Твердження ці є далеко небезпідставними, історичні джерела стоять на сторожі цього факту й доводять його правдивість… Історія львівської “Бранки” красномовне цьому підтвердження…
На початку XX століття Львів являв собою ремісничо-торгове місто зі слабо розвиненою промисловістю. На одне підприємство припадало в середньому 10,4 робітників…
За даними польської офіційної статистики, у Львові 1926 року було 111 середніх і великих підприємств, на яких працювало 7006 робітників. Серед найбільш значних львівських підприємств слід назвати машинобудівний завод спілки “Зеленєвський Фіцнер і Гапнер”, деревообробний завод, електростанцію, кондитерську фабрику “Бранка”…
Проте, серед них, найстарішою і найпотужнішою кондитерською фірмою у Львові була створена у 1882 році парова фабрика цукрів та медівників “Бранка”- знаного у всій Європі кондитера Маурісія Брандштадтера.
З перших років існування продукція закладу позиціонувалась як товар найвищої якості, першим свідченням тому є факт, що Брандштадтер постачав свої вишукані солодощі до столиць Європи…
Справді знаковим є той факт, що успіх “Бранки” у галузі, став однією з передумов того, що 1904 році у Львові було засноване Товариство цукерників для Галичини і Буковини, що до 1939 року визначало основні напрямки розвитку галузі у цілому краї.
Пізніше, 1910 року, на перетині нинішніх вулиць Заводської та Ткацької брати Гамер і Цимер побудували одну з найбільших у Європі кондитерських фабрик. За першими літерами імен братів – “G” й “Z”( Га та Зет) – фабрика і дістала назву. Саме “Бранка” і ” Газет” стали предтечею сучасного підприємства “Світоч”. Разом вони випускали рекордні для Східної Європи п’ять тисяч тонн солодкої продукції в рік…
На 30-ті роки ХХ ст. найбільшими підприємствами Львова у харчовій промисловості були кондитерські фабрики “Бранка”, “Газет” і відома фабрика Гефлінгера, на яких було відповідно 485, 290 і понад 100 робітників…
У радянські часи успішна “Бранка” стає одним з перших підприємств націоналізованих радянською владою. Вона стала фабрикою ім. Кірова, а 1962 р. на основі львівських кондитерських підприємств створили фірму “Світоч”.
1998 року фірма “Світоч” увійшла до складу швейцарської транснаціональної корпорації Nestlе S.A. На початку ХХІ ст. кондитерське виробництво на вул. Шептицьких припинили, а виробничі приміщення переробили під офіси різних фірм. Фасадом на вулицю виходить адміністративна будівля колишньої фабрики, споруджена 1905 р. з нетинькованої цегли й оздоблена у стилі сецесії та історизму.
Використані джерела :
http://city-adm.lviv.ua/ , http://www.pohlyad.com/ , http://www.lvivpost.net/