“HORTUS  CONCLUSU”, або несподівана виставка у звичному місці

772
Експозиція виставки
Експозиція виставки "hortus conclusus"

Цими днями у закритому дворику Львівського музею історії релігії (площа Музейна, 1) відкрилась унікальна виставка.  Унікальна тому, що виставка “HORTUS CONCLUSU” більше пасує будівлі колишнього Домініканського монастиря. а не музейній установі.

Християнські монастирі здебільшого були оточені садами, хоча садівництво виникає ще в найдавніші часи, про які розповідає Біблія. У середньовіччі вони були закритого типу, оточені квадратним чи прямокутним клуатром – критими галереями. Посередині здебільшого стояв колодязь чи фонтан. Закритий сад, латинською hortus conclusus, асоціювали з Дівою Марією, а точніше з цитатою з Біблії: «Замкнений садок – то сестриця моя, наречена моя – замкнений садок, джерело запечатане» (Пісн. 4:12; переклад Івана Огієнка).

Афіша виставки "hortus conclusus"
Афіша виставки “hortus conclusus”

Згідно з Біблією, рослини були створені на третій день, як пожива для людей і тварин. Водночас людина мала можливість насолоджуватися зеленими шатами рослин, різнобарв’ям та запахами квітів, смаком плодів… Рослини використовували як ліки і як будівельний матеріал, вони мали чудодійні властивості. Їх пов’язували з різноманітними духами та потойбічним світом. Вони стали основою біблійних притч і подій.

З часу заснування домініканського монастиря у Львові наприкінці XIV століття тут був сад. З 1990-х років працівники музею почали його відновлювати: висадили барвінок, дикий виноград, різні квіти. Повніше наповнити внутрішній дворик рослинами, про які говорить Біблія, змогли лише тепер. Сад поповнився квітковими і лікарськими рослинами, деревами, кущами, які згадуються в описі «Землі обітованої». Головна мета – розповісти про ці рослини та  проілюструвати їх на прикладі пам’яток із музейної колекції.

Рута з експозиції виставки "hortus conclusus"
Рута з експозиції виставки “hortus conclusus”

Серед добре відомих і впізнаваних рослин у саду ростуть ялівець, плющ, півники, шипшина, фінікова пальма, лілея, м’ята, самшит (букшпан). Привертають увагу інжир (смоківниця, фіга) – символ світу, здоров’я, щастя; ясенець (неопалима купина) – символ стійкості, вічного оновлення і незнищенності; олеандр – символ благополуччя, джерело добробуту; циперус – символ вічного життя; рута запашна – символ дівочості, краси, розквіту, зрілості. Цікавими є молочай міля (терновий вінець), цукрова тростина, оливкове дерево.

Доповнюють інформацію про рослини три банери. Перший – це колаж, де використано зображення смокви з фрески з Помпеї І ст. до н. е. і фінікової пальми з мозаїки VI ст. з Тунісу, мініатюр з медичного трактату «Tacuinum sanitatis» (XIV ст.), картини Леонардо да Вінчі «Благовіщення» (1472), Вінсента ван Гога «Пшеничне поле з кипарисами» (1899), Тівадара Чонтварі Костки «Паломництво до ліванських кедрів» (1907), гравюру Джона Дугласа Вудворда «Придорожній колодязь» (1884).

Терновий вінець з експозиції виставки "hortus conclusus"
Терновий вінець з експозиції виставки “hortus conclusus”

За допомогою пам’яток колекції Львівського музею історії релігії –гравюр Пітера ван дер Борхта (книга «Imagines et Figurae Bibliorum» (1581), гравюри із зображенням Скинії, ковчегу Завіту, жертовників, менори, одягу первосвященника, Соломонового храму (паризьке видання Біблії 1563 року) показано першу відому нам рослину, про яку згадує Біблія, а також рослини, які використовували під час будівництва Скинії завіту, Соломонового храму, Святая святих.

Про рослини Нового Завіту розповідає останній банер. Тут зустрічаємо ладан і смирну, фінікову пальму, оливку, виноград…

Цукрова тростина з експозиції виставки "hortus conclusus"
Цукрова тростина з експозиції виставки “hortus conclusus”

Загалом, понад три десятки рослин представлено у внутрішньому дворику музею на виставці «HORTUS  CONCLUSUS». Зібрати їх допомогли директор Ботанічного саду Львівського медичного університету Ростислав Гулько, директор Ботанічного саду Національного лісотехнічного університету України Ігор Пацура.

…Роками у дворику посеред клумби на постаменті стоїть фігура Богородиці з дитятком. Це одне з наших особливих, святих місць. Тут якось святочно, легко. Тут відпочиваєш, набираєшся сил, звільняєшся від стресів. І сьогодні, коли сад збагатився, коли з’явилися цікаві біблійні рослини, –  чи не приходитимуть сюди закохані за благословенням Матері Божої…

Ясенець з експозиції виставки "hortus conclusus"
Ясенець з експозиції виставки “hortus conclusus”

Впорядкували сад і підготували до огляду заступник директора ЛМІР Надія Полянська і старший науковий співробітник Лідія Довгань.

Олена МАЛЮГА
науковий співробітник ЛМІР

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.