Фрески Михайла Бойчука заштукатурили після його розстрілу

1546
Фрески Михайла Бойчука заштукатурили після його розстрілу

30 жовтня 1882 у селі Романівка сучасного Теребовлянського району Тернопільської області народився художник Михайло Бойчук. Він був старшим сином у селянській родині.

Ще дитиною любив малювати, але більшість часу забирали домашні клопоти. У 1890-х сім’я жила в селі на Тернопільщині й мала велике господарство. Хлопець пас корови і вівці.

Михайло Бойчук
Михайло Бойчук

“Хотів поучитися. Шукав церковних малярів, які б мені усе показали. Та не міг найти. У 12 років я зрозумів, що як не допоможу собі чимсь сам, то зостануся навік хліборобом. Упав на думку сільський учитель, який мене більш розумів. Він намислив оголосити в часописах, що є такий хлопець, здібний до малярства або до вирізування на дереві”, – розповідав він громадському діячеві Євгену Бачинському.

Портрет Михайла Грушевського,виконаний художником Фотієм Красицьким. Львів, 1907 р.
Портрет Михайла Грушевського,виконаний художником Фотієм Красицьким. Львів, 1907 р.

Замітку в сільській газеті помічає художник Юліан Панькевич зі Львова. Забирає Михайла до міста. Влаштовує прибирати майстерні “Товариства для розвою руської штуки”. Хлопець отримує за це по 7 гульденів на місяць. Цих грошей ледь вистачає на харчування та одяг. Михайло Грушевський замовляє у нього ікони. Вибиває у Науковому товаристві ім. Шевченка 50 гульденів стипендії для Бойчука.

Митрополит Андрей Шептицький - фундатор та розбудовник храму
Митрополит Андрей Шептицький – фундатор та розбудовник храму

Художник їде вчитися до Кракова. Там зустрічається з митрополитом Андреєм Шептицьким. Він відправляє Бойчука до Мюнхенської академії мистецтв. Потім підтримує, коли митець їде до Парижу.

Там Михайло зустрічається з модерністами Пабло Пікассо та Андре Дереном. Засновує свою школу. Створені разом з учнями полотна показують на виставці “Відродження візантійського мистецтва”.

Будівля Національного музею імені Андрея Шептицького на вулиці Драгоманова у Львові
Будівля Національного музею імені Андрея Шептицького на вулиці Драгоманова у Львові

Через два роки Бойчук повертається додому. Працює у Національному музеї Шептицького. Відчищає та консервує цінні ікони ­XV–XVI століть. Береться за розпис каплиці Петра Скарги. Займається вчителюванням. Створює школу “бойчукістів”. Стає одним із засновників Асоціації революційного мистецтва України. Виконує 20 портретів кооперативних і державних діячів на повний зріст для Київського кооперативного інституту, розписує Селянський санаторій в Одесі.

Михайло Бойчук в реставраційній майстерні у Львові
Михайло Бойчук в реставраційній майстерні у Львові

В 1936 році НКВС звинувачує Михайла Бойчука в “буржуазному націоналізмі й фашизмі”. Формальна підстава — поїздка до Німеччини, Франції та Італії. На допитах він визнає, що контактував з іноземними агентами. 13 липня 1937 року його розстріляли разом із учнями Іваном Падалкою та Василем Седлярем у Києві. Фрески заштукатурюють.

Наталка СТУДНЯ

Джерело: Gazeta.ua

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

введіть свій коментар!
введіть тут своє ім'я

Цей сайт використовує Akismet для зменшення спаму. Дізнайтеся, як обробляються ваші дані коментарів.